Agata Kusiak – nauczycielka świetlicy szkolnej
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
TEMAT: DOWODY SYMPATII
CELE OGÓLNE ZAJĘĆ:
- Kształtowanie pozytywnej postawy wobec innych osób,
- Kształtowanie pozytywnych uczuć,
- Stworzenie ciepłej atmosfery w grupie,
- Poznanie tradycji związanych z Walentynkami.
CELE OPERACYJNE ZAJĘĆ:
UCZEŃ:
- Aktywnie słucha,
- Układa rozsypankę wyrazową,
- Swobodnie i poprawnie wypowiada się na określony temat,
- Potrafi ułożyć puzzle,
- Chętnie dzieli się dobrym słowem,
- Potrafi pobudzić swoją wyobraźnię,
- Estetycznie wykonuje pracę plastyczną,
- Poprawnie wykonuje powierzone zadania,
- Zgodnie współpracuje w grupie,
- Potrafi dokonać oceny.
METODY: ruchowa, zabawowa, słowna, zadaniowa, plastyczna.
FORMY:
- Organizacyjne: grupowa, zespołowa, indywidualna.
- Przedmiotowe: poznawcza, aktywizująca, twórcza.
POMOCE: blok rysunkowy, plastelina, zestaw literek, rozsypane serce-puzzle, brystol, temperówki, klej wikol, kredki, ołówki, mazaki, kredki, baloniki (tyle, ilu jest uczestników zajęć), czekoladki, małe karteczki z symbolami sympatii, szpilki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie uczniów i rozpoczęcie zajęć.
2. Rozsypanka. Dzieci w grupach układają z rozsypanych literek kluczowe słowo zajęć, które brzmi – Walentynki.
3. Wprowadzenie do tematu. Krótka rozmowa o Walentynkach. Kiedy je obchodzimy? Jak inaczej nazywamy to święto? Itp.
4. Nadzienie. Nauczycielka rozdaje dzieciom czekoladki i mówi, że uczucia są tak słodkie jak one. Prosi każdego, aby powiedział, czym chciałby wypełnić taką czekoladkę, gdy będzie ją dawał swojej sympatii. Mogą to być albo pozytywne uczucia, albo konkretne słodkie nadzienie, np.: karmelowe lub kokosowe.
5. Daję ci prezent. Nauczycielka mówi głośno swoje imię, a następnie zwraca się do osoby po prawej stronie mówiąc: Daję ci prezent na pierwszą literkę mojego imienia. Co z nim zrobisz? Wybrana osoba mówi co zrobi z otrzymanym prezentem i dopiero wtedy dowiaduje się, co to był za prezent. Zabawa kończy się w momencie, gdy ostatnia osoba z kręgu podaruje prezent osobie, która zabawę rozpoczęła.
6. Złamane serce. Dzieci dobierają się parami. Każda grupka dostaje w kopercie rozsypankę: puzzle – serce i próbuje je jak najszybciej ułożyć.
7. Serce na plecach. Każdy uczeń otrzymuje papierowe serce, które przyczepia na plecach za pomocą szpilki i mazak. Dzieci chodzą po sali i wpisują sobie nawzajem miłe, pozytywne rzeczy, np. masz ładne oczy, lubię, kiedy się uśmiechasz, jesteś bardzo koleżeńska itp.
8. Bukiet dla sympatii. Każdy uczeń otrzymuje kartkę papieru, kredki, temperówkę, klej wikol. Zadaniem dzieci jest wykonanie z kredkowych ostrużyn bukieciku kwiatków dla sympatii, czyli osoby, którą bardzo lubią. Na zakończenie tego działania – wystawa bukietów.
9. Eliksir miłości. Dzieci w czterech grupach tworzą przepisy na eliksir prawdziwej, trwałej miłości. Gotowe przepisy są prezentowane przez poszczególne grupy i wyeksponowane na tablicy w sali.
10. Skojarzenia. Pierwsza osoba w kręgu mówi słowo, które kojarzy jej się z Walentynkami, np. miłość, następna mówi, co jej się kojarzy z miłością itd. Każde dziecko powinno wypowiedzieć się dwa razy.
11. Balonowa sympatia. Każdy uczeń wybiera sobie jeden nadmuchany balonik, który następnie wręcza wybranej koleżance lub koledze. Robi to dodając do balonika jakieś ciepłe, dobre słowo. W każdym baloniku ukryta jest karteczka z sympatycznym symbolem, np.: słoneczko, serduszko, kwiatki, słodycze...
12. Ewaluacja. Dzieci przyklejają w duże serce – symbol miłości – małe serduszka w odpowiednim kolorze: czerwonym, jeśli zajęcia podobały się lub czarnym, jeśli zajęcia nie podobały się.
13. Iskierka Przyjaźni. Wszyscy stoją w kręgu i przez uściśnięcie kolejno rąk przesyłają sobie iskierkę przyjaźni.
14. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i zakończenie zajęć.