Agata Kusiak – nauczyciel – wychowawca świetlicy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Temat tygodnia: JESIENNE OWOCE Z SADU I OGRODU
Temat zajęć: BAL U MARCHEWKI
Cele ogólne:
• Wprowadzenie uczniów w świat warzyw,
• Pobudzanie i rozwijanie aktywności twórczej,
• Wyrabianie umiejętności współdziałania i współpracy w grupie.
Cele szczegółowe:
- Uczeń potrafi:
- Wymienić nazwy warzyw,
- Rozróżnić i nazwać warzywa wykorzystując zmysły,
- Uważnie słuchać,
- Zatańczyć poleczkę „Le bastringlo”,
- Koncentrować się,
- Zachowywać się bezpiecznie, gł. podczas obsługi sokowirówki,
- Wycisnąć sok z marchwi za pomocą sokowirówki,
- Wyciszyć się i zrelaksować,
- Ocenić zajęcia.
- Uczeń wie:
- O czym opowiada piosenka pt.: „Urodziny marchewki”,
- Do czego służy sokowirówka,
- Jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa podczas obsługi sprzętu elektrycznego,
- Do czego służą człowiekowi zmysły,
- Na czym polega współpraca w grupie.
Metody: słowna, muzyczna, zabawowa, zadaniowa, ruchowa.
Formy: - organizacyjna: indywidualna, zespołowa, grupowa,
- przedmiotowa: poznawcza, aktywizująca, muzyczna, zabawowa, taneczna.
Środki dydaktyczne: magnetofon, płyty CD, plakat ze słowami piosenki, pluszowy pomidor, zagadki, duży kosz wiklinowy, warzywa całe, talerz z pokrojonymi warzywami, szalik, sokowirówka, kubeczki, cerata, taca, ręczniki papierowe, nóż, papierowe marchewki, kredki: pomarańczowa i fioletowa, mały koszyk wiklinowy.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa - taniec „Chodźcie wszyscy tu, do koła”. Wszyscy stoją w kole wykonując gesty i ruchy wynikające z tekstu zwrotki i refrenu (zał. nr 1).
2. Piosenka. Odsłuchanie piosenki pt.: „Urodziny marchewki”(zał. nr 2), omówienie jej treści, zabawa z warzywami – na jej podstawie i wspólny śpiew.
3. Warzywny łańcuch. Uczniowie siedzą w kręgu. Każdy wymienia nazwę jednego warzywa. Pomysły nie powinny się powtarzać.
4. Podział uczniów na trzy zespoły.
5. Kim dotykowo - węchowy. Dzieci z zespołu pierwszego starają się odgadnąć nazwę warzywa za pomocą zmysłów dotyku i węchu.
6. Kim smakowy. Uczniowie z zespołu drugiego rozpoznają warzywo za pomocą zmysłu smaku.
7. Kim wzrokowy. Dzieci z zespołu trzeciego próbują wymienić odpowiednie warzywo wykorzystując do tego zmysł wzroku.
8. Rzucany pomidor. Uczniowie siedzą w kręgu. Wychowawczyni rzuca do dzieci pluszowego pomidora wymieniając nazwy owoców i warzyw, przy czym dzieci mogą łapać pomidora tylko słysząc nazwę warzywa. Jeśli dziecko złapie usłyszawszy nazwę owocu - daje fant, który będzie mogło „wykupić” odgadując warzywne zagadki.
9. Warzywne zagadki. Uczniowie „wykupują” swoje fanty odgadując zagadki (zał. nr 3).
10. Bal u marchewki. Taniec integracyjny pt.: „La bastringlo”.
11. Sok z marchewki. Dzieci, razem z wychowawczynią, wyciskają sok z marchewki, za pomocą sokowirówki. Zwrócenie uwagi na bezpieczne obchodzenie się ze sprzętem elektrycznym.
12. Uporządkowanie stanowiska pracy.
13. Degustacja świeżego i zdrowego soku z marchewki. Uświadomienie dzieciom walorów zdrowotnych tego napoju. Toast na cześć marchewki.
14. Marchewkowa relaksacja. Uczniowie leżą wygodnie na plecach. Nauczycielka kładzie na ich twarzach plasterki marchewki. Wszystkie dzieci starają się wyciszyć i oddychać głęboko słuchając muzyki relaksacyjnej.
15. Podsumowanie zajęć.
16. Ewaluacja. Uczniowie oceniają zajęcia kolorując papierowe marchewki na odpowiedni kolor (pomarańczowy – podobało mi się, fioletowy – nie podobało mi się) i wrzucając je do koszyka.