SCENARIUSZ ZAJĘĆ dla dzieci 5-letnich
TEMAT : „Dotknij, posłuchaj, powąchaj”- wielozmysłowe poznawanie świata przyrody
Cele główne:
- zmysłowe spostrzeganie otoczenia jako przygotowanie do lepszego poznawania środowiska
- uwrażliwienie na żywą przyrodę
- lepsze pojmowanie przestrzeni, odległości, związków przyczynowych
- przypomnienie konieczności ochrony środowiska
Cele operacyjne. Dziecko:
- poznaje tajemnice przyrodę wykorzystując zmysł dotyku, wzroku, słuchu, węchu
- bierze udział w zabawach na świeżym powietrzu
- współdziała w zabawie
- tworzy, komponuje z materiału przyrodniczego
Metody:
Czynna : zadań stawianych do wykonania oraz samodzielnych doświadczeń
Słowna: opis wykonywanych czynności
Forma pracy:
zespołowa, w grupach oraz w parach
Środki dydaktyczne:
Piłka, obrazki przedstawiające elementy przyrody: liść, kwiatek, drzewo, długa lina, przepaski na oczach, foliowe koszulki, wytłoczki po jajkach, dary natury.
Przebieg zajęcia:
1.Wyjście do ogrodu
- przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących na terenie placu zabaw
2.Zabawa „Cztery żywioły”
Dzieci tworzą koło. Jedno z nich wchodzi do środka trzymając piłkę.
Rzuca piłkę do dowolnie wybranego kolegi wymieniając jeden z żywiołów: powietrze, woda, ziemia lub ogień. Kolega łapiąc piłkę musi podać zwierzę, które żyje w wymienionym żywiole np: woda-ryba. Jednak, gdy usłyszy wyraz ogień nie może się odezwać.
W przeciwnym razie wchodzi do środka koła i prowadzi dalej zabawę.
3.List od Wróżki Przyrody
Dzieci ustawione parami, jedna osoba za drugą. Dziecko stojące z tyłu otrzymuje list od Wróżki Przyrody w formie rysunku: liść, słońce, drzewo lub kwiat. Musi przekazać treść listu koledze stojącemu przed nim przed nim, rysując obrazek palcem na jego plecach. Dziecko stojące z przodu głośno rozwiązuje rysunkową zagadkę a kolega z tyłu demonstruje kartkę z ilustracją. Prawidłowe rozwiązanie nagradzane jest brawami.
4. Dobierz do pary.
Każde dziecko otrzymuje wytłoczkę po jajkach. W otwory nauczyciel wkłada różne drobne przedmioty- kamyk, mech, listek, patyk...Drugi szereg jest pusty. W określonym czasie dzieci spacerując po wyznaczonym terenie szukają „ czegoś’ do pary, pasującego choćby jedną cechą do każdego przedmiotu w wytłoczkach.
Następnie uzasadniają swój wybór.
5. Po omacku – ścieżka dotykowa
Za pomocą liny wyznaczona jest droga przez ogród ( linę przywiązujemy do drzew na różnych wysokościach prowadząc ją po mchu, trawie, piasku)
Dzieci po omacku idą wzdłuż liny trzymając się jej ( odczucia wielozmysłowe )
Tą samą drogę mogą później przejść z otwartymi oczami.
6.Drzewo wesołe – drzewo smutne – kończenie zdań
Wyszukujemy w ogrodzie drzewo „zdrowe” oraz drzewo, które „usycha’.
Dzieci kończą zdanie: to drzewo jest szczęśliwe ponieważ.....
To drzewo jest smutne, gdyż.....’- przypomnienie konieczności ochrony przyrody
7. Odgłosy drzewa – zabawa słuchowa
Wsłuchiwanie się w odgłosy „żywego” i „suchego” pnia drzewa (lekkie stukanie) porównywanie dźwięków
8. Ćw. jogi „Drzewo”
Regulowanie oddechu i napięcia mięśniowego
9. Wielkie poszukiwania – zabawa tropiąca.
Proponujemy dzieciom, aby wyszukały w ogrodzie:
-coś twardego
-coś, co pachnie,
-coś, na czym można zagrać
-coś, czym można rysować po piasku
10.Zapamiętaj zapach – postrzeganie węchem
Dzieci wąchają z zamkniętymi oczami okaz podsunięty przez nauczyciela np.: fragment kory drzewa z żywicą. Następnie z otwartymi oczami szukają źródła zapachu w granicach określonej przestrzeni lub wybierają spośród kilku przedmiotów.
11 Twoje drzewo- zabawy relaksacyjna
Nauczyciel prosi dzieci, by wybrały sobie jedno drzewo w ogrodzie, objęły go rękami i wsłuchały się w szum drzewa. Opisywanie słowne wrażeń, odczuć. Rozmowa na temat właściwości terapeutycznych drzew.
12. Ruchomy obraz dla trzech zmysłów – praca przestrzenna
Do foliowej koszulki dzieci wkładają różnorodne przedmioty znalezione w ogrodzie; mech, trawę, patyk komponując z nich ruchomy, kolorowy, o zróżnicowanej fakturze oraz wydający dźwięk obraz. Brzegi koszulki sklejamy taśmą ( obraz można oglądać ze wszystkich stron, zmieniać, dotykać, słuchać i opowiadać o nim – omówienie pracy z każdym dzieckiem.
Literatura:
1. Chauvel D. , Michel V., Pierwsze doświadczenia naukowe przedszkolaka
2. Jachimska M .Grupa bawi się i pracuje.
3. Soida D. Bądź mistrzem i przyjacielem , czyli edukacja ekologiczna na wesoło.