Konspekt zajęć
Temat: Bawimy się kolorami!
Data: 25. 04. 2012
Uczestnicy: grupa 3 – latków
Prowadząca: Joanna Swend
Czas trwania: ok. 40 min.
Metody: czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania, oglądowa – osobisty przykład nauczyciela, słowna – wysłuchanie i omówienie wiersza, technika malowania dziesięcioma palcami Ruth F. Show, klanza, „Dziecięca matematyka”
Formy: grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: wiersz B. Formy „Kolory”, kolorowe kartki papieru, chusta animacyjna, farby „domowej roboty” zmieszane z farbą plakatową, pachnącymi olejkami oraz ziarnami i kaszą w czterech kolorach: żółty, czerwony, niebieski, zielony, arkusze papieru A3, płyta z muzyką CD, woreczek, kolorowe kropki, dywaniki, kolorowe paski w kopertach, kolorowe przedmioty,
Cele ogólne:
- Rozwijanie twórczej ekspresji dziecka.
- Utrwalanie nazw kolorów.
Cele operacyjne:
- dziecko uważnie ogląda, słucha i wykonuje polecenia,
- dziecko zgodnie współpracuje z innymi,
- dziecko pokazuje i nazywa kolory,
- dziecko wypowiada się na temat wysłuchanego wiersza,
- dziecko przestrzega reguł zabaw,
- dziecko potrafi odtworzyć wzór z pasków,
- dziecko rozumie pojęcia nad i pod
- dziecko maluje pracę na wybrany przez siebie temat, stara się dbać o jej estetykę
Przebieg:
1. Zaproszenie do udziału w zajęciach, wysłuchanie wiersza B. Formy pt. „Kolory”, podnoszenie przez dzieci kartek w odpowiednim kolorze w trakcie słuchania wiersza, odpowiadanie na pytania dotyczące utworu.
Pytania:
- co robiły dzieci?
- Co namalował żółtym kolorem Adaś?
- Co namalował niebieskim kolorem Paweł?
- Co pomalowała na czerwono Ania?
- Co pomalował na zielono Wojtek?
- Jakich kolorów użyła Ewa? Co nimi namalowała?
- Co jeszcze może być żółte, niebieskie, czerwone, zielone?
- Jaki jest wasz ulubiony kolor/y?
2. Zabawy z chustą animacyjną mające na celu utrwalenie nazw kolorów: „dotknij kolor”, „kolorowe porządki”, „ten kto ma kolor...”,
- dzieci chodzą dookoła chusty przy akompaniamencie muzyki, gdy muzyka ucichnie prowadząca wymienia kolor, zadaniem dzieci jest dotknięcie go lub stanięcie na nim
- prowadząca rozsypuje na chuście różne przedmioty zadaniem dzieci jest szybkie poukładanie rzeczy w danym kolorze na odpowiadającym mu kolorze chusty
- prowadząca przykleja dzieciom kolorowe kropki, następnie podnosi do góry kartki w różnych kolorach, dzieci, które mają kropkę w tym samym kolorze co podniesiona do góry kartka przebiegają pod chustą i zamieniają się miejscami)
3. Układanie „tęczy” z kolorowych pasków według instrukcji słownej nauczyciela, dotykanie i nazywanie kolorów.
4. Malowanie farbami palcami na dużych arkuszach, zaprezentowanie przez nauczyciela możliwego sposobu malowania, tematyka dowolna.