Scenariusz nr 1.
„Liczymy kolorowe guziczki”-zabawa matematyczna z wykorzystaniem pluszowego misia
Cele ogólne:
- rozpoznawanie i nazywanie podstawowych kolorów (żółty, zielony, niebieski, czerwony);
- doskonalenie koncentracji uwagi;
- utrwalanie pojęć dotyczących liczebności zbiorów;
- nabywanie doświadczeń w procesie klasyfikacji;
Cele operacyjne:
- dziecko tworzy zbiory guziczków;
- dziecko stara się określić „na oko” liczebność zbiorów z użyciem pojęć:
„jest mało”, „jest dużo”, „tyle samo”;
- dziecko samodzielnie manipuluje przedmiotami;
- dziecko segreguje guziczki wg koloru
Metody:
czynne - samodzielne doświadczenie, zadania stawiane do wykonania;
słowne - rozmowa, polecenia;
oglądowe – obserwacja, pokaz;
Formy: indywidualna
Środki dydaktyczne:
Maskotka misia Krzysia, kolorowe guziki, płyta z nagraniem żywej piosenki, folie suchościeralne, flamastry, różne części garderoby dziecięcej, kolorowe znaczki samoprzylepne
PRZEBIEG:
1.Zabawa powitalna w kole:
Witaj Gosiu... Witaj Gosiu...
Jak się masz? Jak się masz?
Serdecznie Cię się witamy(wykonujemy ruchy powitania rączką)
Nisko się kłaniamy(wykonujemy ukłon)
Bądź wśród nas(wskazujemy oburącz na osobę witaną)
Bądź wśród nas! (wskazujemy oburącz na osobę witaną).
2. Słuchanie krótkiego opowiadania o misiu Krzysiu, ilustrowanego pluszakiem.
Misio Krzysio przyszedł dziś do nas w nie najlepszym humorze. Nie chce mu się śpiewać i tańczyć bo zgubił guzik od ulubionej kurtki.
Miś Krzyś: Ojoj jakie nieszczęście...zgubiłem guzik....nie będę mógł zapiąć kurteczki a tak zimno na dworze...brrrrr. Kto mi pomoże znaleźć guzik?
3.Rozmowa z dzieckiem na temat problemu Misia Krzysia.
Małgosia wyraźnie zmartwiła się zgubą....zaczęła bacznie przyglądać się pozostałym guzikom na kurtce misia, po czym rozpoczęła szukać pod stolikiem guzika.
4. „Pomóż mi znaleźć”-zabawa ruchowa.
W sali wśród zabawek na pólkach zostały ukryte kolorowe guziki. Zachęcamy dziecko do odnalezienia ich. Dziecko poszukuje ich z zapałem, początkowo czworakuje na kolanach szukając na dywanie ,po czym wstaje i zaczyna przeszukiwać półki z zabawkami.
Oddaje Misiowi wszystkie znalezione guziki, przyglądając się nieustannie jego guzikom przy kurtce. Po odnalezieniu wszystkich zapraszam Małgosie do stolika.
5. „Kolorowe guziki”-zabawa matematyczna
Rozkładam przed dzieckiem wszystkie różnej wielkości kolorowe guziki. Proszę dziecko, aby poukładało guziki do czterech pojemników: czerwonego, niebieskiego, zielonego i żółtego. Dziecko segreguje guziki kolejno do pojemników wg koloru. Porównuje liczebność guzików, stosując określenia „więcej”, „mniej”, „tyle samo”
Następnie zdejmuje kurteczkę misia i proszę aby znalazło w którym koszyku jest guzik pasujący do kurtki. Dziewczynka podaje mi kilka guzików żółtych różnej wielkość.
W ramach podpowiedzi podsuwam szablon pasującego guzika na folii suchościeralnej.
Dziecko przymierza guziki do konturów i porównuje który pasuje: mały czy duży. Gdy dziecku udaję się wskazać odpowiedni guzik, przyszywam go do kurteczki misia. Dziewczynka w tym czasie odrysowuje różne guziki na folii suchościeralnej.
6. „Taniec szczęścia”-swobodny taniec przy muzyce z maskotką Misiem-Krzysiem
7. „Ubrania dla Misia”-rozkładam na dywanie części garderoby: czapki, szaliki, rękawiczki, czapkę z daszkiem, strój kąpielowy. Zachęcam dziewczynkę aby ubrała misia na zimowy spacer.
9. Nagrodzenie dziecka pochwałą słowną i przyznanie nagrody za pracę-kolorowej naklejki
10. Zabawa pożegnalna: „Żegnaj Gosiu...”
Ewaluacja zajęcia :
Dziewczynka z zaangażowaniem uczestniczyła w zabawie z Misiem Krzysiem. Zmartwienie Misia bardzo ją zasmuciło z wielkim zapałem szukała ukrytych guzików w sali. Zabawa matematyczna przysporzyła jej wiele kłopotów. Dziecko miało problem z segregacją guzików do odpowiednich pojemników, za każdym razem szukała potwierdzenia patrząc na mnie i pytając: „ten tu?” Wskazała liczebność zbiorów stosując określenia ,dużo, mało, (mało to jeden guzik). Przeliczała kolejno zbiory guzików w zakresie 5 ale nie potrafiła stwierdzić prawidłowo równoliczności zbiorów.
Metoda prób i błędów przymierzała każdy żółty guzik do szablonu na folii; Dużą trudność sprawiło jej odrysowywanie nawet dużych guzików na folii, jednak nie poddała się i odrysowywała w miarę swoich możliwości-chyba była to dla niej nowość.
Wielką radość sprawił jej taniec z misiem, pomimo iż porusza się niezgrabnie starała się wykonywać ruchy płynne, tańczyć na palcach. Podczas tańca często przewracała się o własne nogi.
Prawidłowo określiła pogodę oraz dostosował ubiór dla misia na dwór. Niechętnie podjęła próby ubrania misia, prosząc mnie o pomoc „Ty to załóż”. Najpierw założyła misiowi szalik ,następnie przystąpiła do nakrycia głowy .i lapek Zakładanie czapki i rękawiczek sprawiło jej wiele trudności, co szybko ją zniechęciło. Nie wyraziła chęci zapięcia dwóch dużych guzików, znowu domagając się pomocy z mojej strony.
Dziewczynka ma dużą potrzebę ruchu, często zmienia pozycję wstaje od stołu, nawet najmniejszy bodziec szybko ja rozprasza. Dlatego zajęcia ułożyłam w ten sposób aby treści edukacyjne przeplatać z zabawami ruchowymi. U dziecka zauważyłam niesamowitą mobilizację i wydłużenie czasu uwagi nowymi przedmiotami, tu folia suchościeralna i flamastry. Niepokojący jest fakt iż dziecko szybko się zniechęca, wręcz nie podejmuje chęci wykonywania czynności z zakresu małej i dużej motoryki, co może świadczyć o braku samodzielności i częstym wyręczaniu dziecka przez opiekunów. Pozytywną informacją jest fakt, iż dziewczynka ,mimo trudności nie rezygnuje z zabaw matematyczne, szczególnie gdy sama znajduje skarby do przeliczania.
Po zajęciu przeanalizowałam z mamą przebieg naszej zabawy oraz zachęciłam mamę do krótkich zabaw edukacyjnych z zakresu pojęć matematycznych i doskonalenia motoryki dużej i małej podczas czynności dnia codziennego.
Opracowała i przeprowadziła:
mgr Marlena Kuśmierczyk