Scenariusz zajęć otwartych dla grupy dzieci 3,4 letnich.
Termin realizacji: 25.03.2011 r.
Temat bloku: „Wiejska zagroda”
Temat dnia : „Kto mieszka w wiejskiej zagrodzie?”
Cel główny: Poszerzanie wiadomości na temat zwierząt mieszkających na wsi.
Cele operacyjne. Dziecko:
- Zaśpiewa piosenkę powitalną
- Uważnie wysłucha wiersza czytanego przez nauczyciela.
- Nazwie zwierzęta występujące w wierszu.
- Dokona podziału zwierząt na dzikie i te, którymi opiekuje się człowiek.
- Nazwie domy poszczególnych zwierząt.
- Wie, jakie zwierzęta wydają dźwięki.
- Weźmie udział w zabawie kołowej.
Metody:
-słowna,
-czynna,
-oglądowa,
Formy:
-zbiorowa jednolita
-indywidualna jednolita.
Pomoce dydaktyczne:
- wiersz
- sylwety zwierząt występujących w wierszu
- obrazek przedstawiający domy zwierząt mieszkających w zagrodzie
- płyta z dźwiękami jakie wydają zwierzęta
- emblematy przedstawiające zwierzęta.
- sylweta baranka
- makaron
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci, a także zgromadzonych rodziców
2. Wspólne zaśpiewanie piosenki powitalnej:
Powitajmy się jak pieski
-hau, hau, hau
Powitajmy się jak kotki
-miau, miau, miau
Powitajmy się jak kózki
-mee, mee, mee
Ja witam ciebie,
Ty witasz mnie.
3. Słuchanie wiersza W. Chotomskiej „Co słychać na wsi” z wykorzystaniem sylwet zwierząt występujących w wierszu.
Co słychać? Zależy gdzie.
Na łące słychać: -Mee! Mee
Na stawie: -Kwa! Kwa!
Przed kurnikiem: -Kukuryku!
- Ko, ko, ko, ko, ko!- w kurniku.
Koło budy słychać:- Hau!
A na progu:- Miau!
A co słychać w domu,
nie powiem nikomu.
4. Omówienie treści wiersza. Przypomnienie nazw zwierząt które wystąpiły w wierszu.
5. Dopasowanie sylwet zwierząt które mieszkają na wsi, do ich domów namalowanych na obrazku. Nazywanie domów tych zwierząt.
6. Zagadki słuchowe- odgadywanie zwierząt, które dzieci mają zawieszone na emblematach po odgłosach, jakie wydają. Dzieci podnoszą rączki, gdy usłyszą dźwięk zwierzątka, które mają na emblemacie.
7. „Baranek”- omówienie techniki pracy plastycznej z wykorzystaniem makaronu.. Pokazanie dzieciom na czym będzie polegała ich praca przy stolikach.
8. Zabawa kołowa do piosenki „Mało nas”. Dzieci stoją na dywanie. Nauczyciel kolejno wywołuje do koła dzieci, z określonymi emblematami.
9. Wykonanie pracy plastycznej. Tworzenie galerii prac.
10. Podziękowanie za zajęcia. Pożegnanie rodziców.