Scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 3-letnich
Temat: Szukamy śladów wiosny
Cel główny:
-zapoznanie z opowiadaniem Hanny Zdzitowieckiej “Szukamy wiosny”
-poznanie pierwszych zwiastunów wiosny
Cele operacyjne:
Dziecko:
-słucha opowiadania
-zna niektóre zwiastuny wiosny
-rozróżnia melodie znanych piosenek
-potrafi maszerować tyłem
-potrafi wymienić charakterystyczne cechy wiosny
Metody: słowna, czynna, pokazowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej “Szukamy wiosny”, sylwety czterech pór roku, rozsypanki obrazowe o tematyce wiosennej, obrazki przedstawiające wiosenne kwiaty, ptaki, gniazdo, jajka, pisklę, trawę, bibuła karbowana, klej, nożyczki
Przebieg zajęć:
1.Zabawy muzyczno-rytmiczne “Ślady wiosny”
-Ćwiczenie melodyczno-rytmiczne. N. włącza nagranie piosenek o tematyce wiosennej. Dzieci, słysząc dźwięki pierwszej piosenki, naśladują przylatujące ptaki, które fruwają po całej sali. Słysząc dźwięki drugiej piosenki, kicają jak zajączki.
-Ćwiczenia rytmiczne. Dzieci maszerują przy granym przez N. akompaniamencie. Na hasło: “raki” idą do tyłu, na hasło “motyle” wykonują krążenie ramionami w przód i tył.
2.Dzieci siedzą na dywanie. N. czyta opowiadanie Hanny Zdzitowieckiej “Szukamy wiosny”
3. Następnie N. umieszcza sylwety czterech pór roku na tablicy. Rozmawia z dziećmi na temat pierwszych oznak wiosny (leszczyna, młoda trawka, przebiśnieg). Nawiązując do tekstu, N. zadaje dzieciom pytania:
-“Czy ktoś z was wie, jaką mamy porę roku?”
-“Po czy poznajemy, że jest np. wiosna?”
4.Dzieci zajmują miejsca przy stolikach. W kopertach otrzymują rozsypanki obrazowe o tematyce wiosennej. Składają elementy w całość, naklejają na kartkę i wypełniają kolorem. Po wykonaniu prac siadają na dywanie. Prace umieszczają przed sobą. Każde dziecko omawia swoją ilustrację. N. zwraca się do dzieci: “O jakiej porze roku będziemy dzisiaj rozmawiali?” Na tablicy N. umieszcza duży szablon postaci. Przygotowuje: wiosenne kwiaty, ptaki, gniazdko, jajka, pisklę, trawę. Dzieci określają elementy charakterystyczne dla wiosny, kolejno wybierają i umieszczają na szablonie.
5. Zabawa muzyczno-ruchowa. Przy muzyce dzieci poruszają się po sali. W czasie przerwy w muzyce zatrzymują się i klaszczą rytmicznie, wypowiadając słowa: “Witaj, pani wiosno”.
6. Ćwiczenia relaksacyjne. Dzieci w swobodnych pozycjach układają się na dywanie i słuchają utworu Antonia Vivaldiego “Cztery pory roku. Wiosna”.
Konspekt zajęć zintegrowanych dla dzieci 3-letnich
Przeprowadzony dn. 18.IV.2012r. przez Krystynę Ulaszek
Temat: Segregujemy odpady.
Cel główny:
-kształtowanie nawyków higienicznych i zachowań proekologicznych
Cele operacyjne:
Dziecko:
-potrafi wykonywać różne zadania połączone z dmuchaniem
-potrafi w odpowiedni sposób posegregować odpady
-wie, jak troszczyć się o stan swojego środowiska
-wykonuje pojemniki, które ustawia w swojej sali
Metody: słowna, czynna, pokazowa
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: chusteczki higieniczne, przyniesione przez dzieci opakowania po produktach spożywczych, obrazki pojemników na odpady, duże kartonowe pudła, papier kolorowy, nożyczki, klej, naklejki na pojemniki.
Przebieg zajęć:
1.Zabawa “Dmuchawce”. Dzieci poruszają się po sali przy dowolnej muzyce, próbują “zrywać dmuchawce”. Gdy akompaniament milknie, “trzymają dmuchawce” w ręku i jednym długim wdechem próbują je zdmuchnąć.
2. Zabawa “Wietrzyk”. Dzieci trzymając chusteczkę higieniczną za róg, próbują na nią dmuchać, naśladując wianie silnego wiatru i słabego wietrzyku.
3. Dzieci siadają na dywanie w kole, na środku rozkładają opakowania po produktach spożywczych. Ich zadaniem jest posegregować je na rzeczy szklane, plastikowe i papier.
4. Rozmowa z dziećmi na temat konieczności dbania o czyste środowisko i jego wpływu na nasze zdrowie. Próba odpowiedzi na pytanie:
-“Co by było, gdyby każdy wyrzucał odpady tam, gdzie mu się podoba?”
5. Zabawa przy muzyce. Dzieci poruszają się swobodnie po sali. Gdy usłyszą akompaniament muzyczny, naśladują smutne drzewa, które rosną w lasach zaśmiecanych przez ludzi.
6. Wykonanie pojemników na odpady. Dzieci z dużych kartonów wykonują pojemniki. Oklejają je kolorowym papierem według własnego pomysłu. N. przykleja na pudełka naklejki z obrazkiem oznaczającym, co należy do nich wrzucać: papier, szkło, plastik.