Scenariusz zabaw sportowych promujących zdrowy styl życia.
Data: 27. 05. 2010 r.
Organizacja i miejsce zabaw: sala gimnastyczna lub ogród przedszkolny.
Czas trwania: około 1 godziny.
Temat: Bajkowy turniej sportowy 6 latków i uczniów I klasy.
Cele ogólne: - promowanie zdrowego stylu życia,
- pełnienie roli gospodarzy wobec zaproszonych gości,
- zawiązywanie przyjaźni z uczniami klas pierwszych.
Cele szczegółowe: dziecko
- wie, jak zdrowo spędzać czas,
- nauczy się pełnić rolę gospodarza,
- pozna nowych kolegów.
Metody: zabawowa, praktycznego działania,
Formy: zespołowa, z całą grupą
Przybory: nagranie piosenki „ Na powitanie” Z. Bogdanowicz, worek ze sznurkiem, dwa kosze z rekwizytami( jabłko, czerwona czapka, ziarnko fasoli, ogon kłapouchego, ucho misia, pantofelek, złota rybka, maska kozy, buty, trzy niedźwiadki), napisy: Śpiąca Królewna, Czerwony Kapturek, Jaś Fasola, Miś Puchatek, Kopciuszek, O rybaku i złotej rybce, Kozucha Kłamczucha, Kot w butach, Złotowłosa i trzy niedźwiadki ).krążki, chorągiewki, osiem butelek na sznurkach, cztery worki, klocki, co najmniej 20, taczki-2, cukierki dla każdego dziecka, złota rybka, dyplomy dla uczestników zabawy. napoje.
Przebieg zabaw.
1 .Powitanie kolegów z I klasy przy piosence pt. „ Witamy ” (Śpiewające Brzdące. Wydanie II). Nauczycielka zaprasza dzieci do utworzenia koła. Dzieci śpiewając ilustrują jej treść ruchem.
Witam dziś w przedszkolu wszystkich ,
wspólnie pobawimy się .
Jesteś moim przyjacielem
więc razem z Tobą dziś pobawić się chcę.
Dzień dobry, witam Was,
Jest Olek jest też Jaś.
Witamy panią Waszą miłą
już zabawy czas.
2. Zabawa : Wór uśmiechów.
Nauczycielka proponuje dzieciom, aby wesoło się uśmiechnęły, a następnie mówi krótki wierszyk:
Hej! Dzieciaki!
Stwórzmy koło!
Zabawimy się wesoło!
Następnie „ zbiera” od dzieci uśmiechy, wkłada je do worka, który mocno zawiązuje sznurkiem, aby w czasie zabawy każdemu dopisywał humor.
3.Zabawa: Z jakiej jestem bajki?
Dzieci z klasy pierwszej podchodzą do kosza, w którym zgromadzone są rekwizyty z kilku bajek (jabłko, czerwona czapeczka, ziarnko fasoli, ogon kłapouchego, oklapnięte uszko).
Podobnie dzieci z grupy 6 latków podchodzą do kosza, w którym są inne rekwizyty (pantofelek, złota rybka, maseczka kozy, buty, 3 niedźwiadki).
Zadaniem każdej grupy jest przyporządkowanie rekwizytów do bajki i podpisanie jej.
4.Zabawy z elementem zdrowego współzawodnictwa w szeregach:
- brykający tygrysek ( skoki z krążka na krążek do wyznaczonego punktu, następnie powrót na linię mety biegiem),
- kluczący wilk (bieg między chorągiewkami z wilczym ogonem, tzn. butelką przywiązaną do nogi uczestnika zabawy),
- kangurze skoki ( skoki w worku do mety i z powrotem),
- kopciuszek jedzie zaprzęgiem na bal( dwoje dzieci ciągnie kolegę na worku plastykowym po trawie, szmacianym w sali na wyznaczonej trasie. Nie wolno zgubić pasażera),
- budowanie wieży dla królewny( ustawianie z klocków wieży, która nie może się przewrócić.),
- wrzucanie smakołyków do koszyka Czerwonego Kapturka ( rzut woreczkiem do celu),
5. Zabawa: Ukryte skarby. Odszukanie cukierków w sali, lub na powietrzu przywiązanych na nitce do urządzeń ogrodowych.
6. Krąg przyjaźni: przekazanie w kręgu „ złotej rybki” z wypowiedzeniem życzenia.
7. Podsumowanie konkurencji, ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów. Podziękowanie za wspólną zabawę.
Opracowała: mgr Urszula Szondelmajer