SCENARIUSZ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU
„PRZEDSZKOLAK – EKOLOGIEM”
CEL GŁÓWNY:
·Kształtowanie więzi ze środowiskiem przyrodniczym
CELE SZCZEGÓŁOWE: Dziecko
·uczestniczy w sadzeniu roślin
·określa niezbędne warunki do prawidłowego rozwoju i wzrostu roślin
·wie w jaki sposób należy dbać o rośliny i zwierzęta
·nazywa owoce i warzywa, potrafi je rozpoznać po smaku, zapachu
·rozumie pojęcie: rośliny chronione
·rozumie konieczność ochrony środowiska naturalnego
METODY:
Asymilacja wiedzy: rozmowa, wyjaśnienia,
Samodzielne dochodzenie do wiedzy: zadań stawianych do wykonania,
Eksponujące: improwizacja ruchowa, prace plastyczne
FORMY: z cała grupą, z podziałem na zespoły
MIEJSCE REALIZACJI: ogród przedszkolny
POMOCE DYDAKTYCZNE: pudła – niespodzianki, emblematy dla każdego dziecka, nagrania do zabaw ruchowych, rekwizyty wykorzystane podczas zabaw dydaktycznych, dekoracja, prace plastyczne nadesłane z innych przedszkoli.
PRZEBIEG KONKURSU:
Uczestnicy konkursu podczas wchodzenia na teren ogródka przedszkolnego( teren zawodów) losują emblematy: jeże, kwiaty, gruszki, motyle, słońca, biedronki, muchomory, pszczoły. Emblematy posłużą jako losowy podział dzieci z różnych przedszkoli na 8 ekozespołów rywalizujących w ekologicznych zmaganiach.
1.Piosenka chóru przedszkolnego: „Kocham Ziemię”.
2.Powitanie przez panią dyrektor przybyłych zawodników, nauczycieli, opiekunów, zaproszonych gości.
3.Improwizacja ruchowa do muzyki przygotowana przez gospodarzy spotkania.
4.„Sadzenie roślin” - zaproszenie do konkursu dzieci z emblematami żabek. ZAD.1
Dzieci witają się poprzez uścisk dłoni. Będą stanowić drużynę. Ich zadaniem jest wspólnie poszukać na terenie ogrodu pudełka – niespodzianki, oznaczonego sylwetą żabki. Po dostarczeniu pudła, prowadzące spotkanie zapoznają uczestników z jego zawartością. Znajdują się tam: koperta z treścią zadania, stary kapelusz, but, czajnik oraz łopatki, rękawice ogrodnicze, ziemia do sadzenia roślin oraz konewka z wodą. Na wcześniej przygotowanym stole znajdują się sadzonki. Nauczyciel czyta zadanie dla uczestników informując, że na wykonanie zadania mają 3 min. Sygnałem do zakończenia prac będzie tykający zegar. Po upłynięciu czasu praca dzieci będzie oceniana przez obserwatorów. Gromkie brawa oznaczać będą dobrze wykonane zadanie.
Zagadka dla wszystkich zebranych gości
Gdy płonie w piecu – ciepło ludziom niesie
Bardzo niebezpieczny – gdy pali się w lesie. (ogień)
5.Występ chóru przedszkolnego z piosenką: „Piosenka o środowisku”
6.„Puzzle obrazkowe” - zaproszenie dzieci z emblematami kwiatów. ZAD.2
Dzieci tak samo jak poprzednia drużyna poszukują pudła – niespodzianki. Wewnątrz pudła jest: koperta z treścią zadania, kleje, kartki A3, trzy duże koperty zawierające puzzle kwiatowe. Dzieci w wyznaczonym czasie składają puzzle, przyklejając je do kartki i nazywając kwiaty (przebiśniegi, krokusy, sasanki), wyjaśniają dlaczego są chronione. Tak jak poprzednio otrzymują gromkie brawa za prawidłowo wykonane zadanie.
Zagadka:
Po drzewach się kręci, skrzeczy. Ładna jest, czaro – biała,
błyszczące nęcą je rzeczy, porwałaby je, schowała. (sroka)
7.„Sałatka owocowa” - zaproszenie dzieci z emblematami jabłek. ZAD.3
W pudle – niespodziance znajdują się: fartuszki, rękawiczki jednorazowe, talerzyki, deski do krojenia, noże plastikowe, łyżki, owoce i warzywa. Zadaniem dzieci jest wybrać tylko owoce i w wyznaczonym czasie przygotować smaczną i estetycznie podana sałatkę.
Zagadka:
Dla niej górskie skały, żadna niewygoda.
Wspina się to zwierzę na szczyty, jak po schodach. (kozica).
8.Improwizacja ruchowa do muzyki: „Hey Hi Hello”Shaun Baker Feat, Maloy – elementy pedagogiki zabawy.
Dzieci poruszają się rytmicznie z wyczuciem ciała i przestrzeni, podczas zatrzymania muzyki machają ręką te dzieci które poczują się pozdrowione:
Dzieci, które kochają przyrodę
Dzieci, które segregują odpady
Dzieci, które dokarmiają zimą ptaki
Dzieci, które lubią motyle
Dzieci, które posiadają w domu zwierzątko
9.„Kim jestem?” – zaproszenie dzieci – motyle. ZAD.4
W pudle znajdują się ilustracje zwierząt, owadów. Zawodnicy za pomocą gestu, ruchu, mimiki ilustrują zwyczaje, zachowanie zwierzęcia, pozostali odgadują jego nazwę. Zagadka:
Rudy chytrus z niego nie lada
Nocą do kurnika się zakrada. (lis)
10.„ Robale...” – zaproszone zostają dzieci – biedronki. ZAD.5
W znalezionym pudle ukryte są niewidzialne malunki oraz pędzle. Na stolikach przygotowane kubeczki z wodą. Dzieci zakładają fartuszki i rękawiczki. Malują wodą ukryty obrazek i wyjaśniają co przedstawia.
Zagadka:
Złośliwa panienka, w pasie bardzo cienka
Leci, brzęczy z daleka, każdy od niej ucieka. (osa)
11.Występ chóru z piosenką: „Przyroda wzywa”
12.„ Zwierze i jego środowisko” – dzieci z emblematami słońca. ZAD.6
Zawartością pudła są trzy koperty a w nich ilustracje zwierząt i ich domów. Należy uporządkować układankę, czyli każdemu zwierzęciu przypisać właściwe środowisko: lis – nora, wiewiórka – dziupla, bocian – gniazdo itp. Ilustracje przyklejają do kartki.
Zagadka:
Jakie drzewa się zielenią, zimą, latem i jesienią. ...
(iglaste)
13.„ Segregacja odpadów” – zaproszenie dzieci – muchomorki. ZAD.7
W znalezionych pudłach znajdują się trojakiego rodzaju odpady: plastik, papier, metal. Zgodnie z przypomnianą zasadą dzieci segregują śmieci, wykorzystując przygotowane kosze (niebieski, czerwony, żółty).
Zagadka:
Pukają do okienka i proszą o ziarenka
O ziarenka, okruszyny, bo są głodne podczas zimy. (ptaki)
14.Występ chóru z piosenką: „Przepis na piękną ziemię”
15.„ Tor przeszkód” – zaproszenie dzieci z emblematem wiewiórki. ZAD.8
W pudle – niespodziance znajdują się: koperta z treścią zadania. Dzieci muszą pokonać ustawiony tor przeszkód: Przejście przez tunel, zjeżdżalnia, szarfa, wybór kolorowej kartki i nazwanie owocu lub warzywa w wylosowanym kolorze.
Zagadka:
Okrągła głowa zielona, z soczystych liści złożona. (kapusta)
17.Improwizacja ruchowa do muzyki
18.Zakończenie konkursu, wręczenie upominków i podziękowań.