Scenariusz
„Zabawy andrzejkowe”
TEMAT: „ Andrzejki” – znane zwyczaje i obyczaje
CELE:
- zapoznanie z zabawami i wróżbami związanymi z „ andrzejkami”
- kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych
- rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy
- porządkowanie miejsca zabawy
METODY:
- słowna
- zabawowo- naśladowcza
- czynna
FORMY:
- praca z grupą
POMOCE:
monety 1 groszowe, miska z wodą, roztopiony wosk, duży klucz z dziurką, serce z kartonu z imionami, kubki, karteczki z rysunkami , magnetofon, płyty z podkładem muzycznym, sznurek
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Powitanie wszystkich dzieci i pań. Zabawa na powitanie przy muzyce „ Chodźcie z nami..”
2. Rozmowa na temat „ Co wiemy o andrzejkach”
3. Nauka rymowanki:
Hokus- pokus, mary-dary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary
4. Zapoznanie dzieci z popularnymi wróżbami andrzejkowymi.
5. Lanie wosku :dzieci z pomocą nauczycielki leją roztopiony wosk przez dziurkę od klucza nad miską z wodą
6. Pieniążki: dzieci stają tyłem do miski z wodą, myślą życzenie i rzucają pieniążki za siebie- jeśli wpadnie do wody życzenie się spełni.
7. Zabawy przy muzyce KLANZA – „Czarowanie”
8. Imiona: Nauka rymowanki
Andrzeju, Andrzeju, dziewcząt dobrodzieju,
Wolę swoją okaż, najmilszego pokaż.
dziewczynki wkuwają szpilkę w serce, na którym na niewidocznej stronie wypisane są imiona chłopców.
9. Wróżby z butami: dzieci ustawiają swoje buty jeden za drugim wzdłuż ściany. Czyj but pierwszy przekroczy próg spełni się jego marzenie.
10. Zabawy przy muzyce : „Jedzie pociąg z daleka..”
11. Kubki przyszłości: dzieci podnoszą kubek i sprawdzają co jest pod nim ukryte, poznają kim będą w przyszłości.
12. Sznurek: dzieci rzucają za siebie sznurek. Z ułożonego kształtu odgadują co je czeka w przyszłości.
13. Rymowanka – wspólne wymówienie rymowanki:
Hokus- pokus, mary-dary,
Niech się spełnią andrzejkowe czary
14. Zabawy przy muzyce : „Tańczymy Labada”
15. Podziękowanie za wspólną zabawę
16. Porządkowanie Sali