SCENARIUSZ PRACY INDYWIDUALNEJ Z DZIECKIEM
NIEPEŁNOSPRAWNYM ( AUTYZM )
GRUPA 5 - LATKI
TEMAT: Wiejska zagroda
CELE:
- Ma zaufanie do nauczyciela i nawiązuje z nim kontakt.
- Potrafi realizować zaplanowane przez nauczyciela zadania co najmniej 15 minut.
- Rozumie polecenia słowne nauczycielki i potrafi je wykonać.
- Odnajduje swój znaczek w łazience.
- Potrafi samodzielnie korzystać z łazienki.
- Rozpoznaje zwierzęta na obrazku i próbuje je nazywać.
- Rozróżnia odgłosy zwierząt i potrafi je naśladować.
- Zna i rozróżnia części swojego ciała, potrafi je wskazać.
- Rozróżnia kolory podstawowe, nazywa je.
- Doskonali sprawność manualną.
- Potrafi naśladować proste ruchy.
- Kształtuje umiejętność relaksowania się.
- Porządkuje po sobie miejsce pracy, zabawy.
POMOCE:
miska z wodą, gąbka, kubki, różne przedmioty do zatapiania, magnetofon, kaseta z odgłosami zwierząt, kaseta z muzyką relaksacyjną, ilustracja wiejskiego podwórka, kolorowanka, kredki, suchy basen.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przygotowanie sali do zajęcia
2. Przywitanie się z dzieckiem za pomocą el. metody W. Sherborne
3. Przygotowanie dziecka do pracy- korzystanie z łazienki
4. Zabawy wodą: zanurzanie przedmiotów, wyławianie, przelewanie, wyciskanie gąbki, ciepła woda, zimna woda – uspokojenie, wyciszenie dziecka.
5. Omówienie ilustracji „Wiejskie podwórko” – wypowiadanie się na temat ilustracji, wskazywanie zwierząt.
6. Ćwiczenia słuchowe – rozróżnianie, naśladowanie odgłosów z kasety magnetofonowej przedstawiającej odgłosy zwierząt.
7. Ćwiczenia wzrokowe- wodzenie za poruszającym się przedmiotem.
8. Rysowanie po śladzie, kolorowanie obrazka, trzymanie się w konturze.
9. Zakończenie zajęć- porządkowanie po sobie w miejscu pracy, pochwała
10. Zabawy w suchym basenie przy muzyce relaksacyjnej.