SCENARIUSZ PRACY INDYWIDUALNEJ Z DZIECKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYM ( AUTYZM )
GRUPA 6 - LATKI
TEMAT: Ćwiczenia usprawniająco – odczulająco - stymulujące
CELE:
- Potrafi realizować zaplanowane przez nauczyciela zadania co najmniej 15 minut
- Potrafi odszukać dwa takie same obrazki, rozumie pojęcie para
- Rozumie polecenia słowne nauczycielki i potrafi je wykonać
- Odnajduje swój znaczek w łazience
- Potrafi samodzielnie korzystać z łazienki
- Umie wskazać obrazek po krótkim opisie słownym
- Rozróżnia odgłosy psa i kota i potrafi je naśladować
- Zna i rozróżnia części swojego ciała, potrafi je wskazać
- Rozróżnia kolory podstawowe, nazywa je
- Potrafi samodzielnie przejść po różnych fakturach
- Potrafi naśladować proste ruchy
- wodzi wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami
- maluje farbami za pomocą rąk
- porządkuje po sobie miejsce pracy, zabawy
POMOCE:
magnetofon, kaseta z programem Knillów, kaseta z odgłosami zwierząt, obrazki, kartka z bloku, farby, pojemniki plastikowe w 4 kolorach, woreczki w 4 kolorach, materac, jeżyk, koc, poduszki z gąbki, krążki plastikowe,
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przygotowanie sali do zajęcia
2. Przywitanie się z dzieckiem
3. Przygotowanie dziecka do pracy- korzystanie z łazienki, zdjęcie butów i skarpetek
4. Program muzyczno ruchowy Knillów 1(elementy metody)
5. Segregowanie woreczków w odpowiednie pojemniki utrwalenie kolorów i ich nazw
6. Ćwiczenia naśladowcze- zrób to co ja
7. Ćwiczenia słuchowe – rozróżnianie , naśladowanie odgłosów psa, kota
8. Ćwiczenia na odczulenie rąk i nóg- dotykanie dłońmi, chodzenie po różnych fakturach
9. Ćwiczenia wzrokowe- wodzenie za poruszającym się przedmiotem
10. Ćwiczenia wzrokowo-ruchowe rozpoznawanie obrazka zgodnie z instrukcją słowną nauczyciela, dobieranie obrazków w pary
11. Ćwiczenia rąk- malowanie farbami za pomocą rąk
12. Zakończenie zajęć- porządkowanie po sobie w miejscu pracy, samodzielne ubranie skarpet i butów ,pochwała i nagroda