SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH DLA GRUPY 6- LATKÓW
I. Temat kompleksowy: Podróż do Afryki
II. Temat zajęć: Afrykańskie maski
III. Cel główny:
-rozwijanie procesu percepcji w zakresie kompozycji rytmicznej poprzez analizę wybranych dzieł sztuki
- kształtowanie wśród dzieci zachowań wyrażających się w dostrzeganiu i respektowaniu różnorodności kulturowej
- budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania
IV. Cele operacyjne:
- analizowanie wybranych dzieł sztuki
- tworzenie własnego wytworu plastycznego na podstawie zdobytej wiedzy
-rozwijanie percepcji wzrokowej oraz wyobraźni przestrzennej
V. Technika: układanka z nasion i pestek
VI. Materiały i narzędzia: tektura, plastelina, pestki, ziarna kawy, suszone przyprawy, zioła i owoce, kasza, ryż
VII. Środki dydaktyczne:
Obrazy:
1. Joanna Szumska, Maski afrykańskie, Olej na płótnie, 120x 70 cm
2. Nanami Matsumoto, Maski, Olej na płótnie, 175x135
3. Fotografie przedstawiające charakterystyczne krajobrazy Afryki (pustynię, las równikowy,
sawannę
Teksty:
1. Kolor żółty
Afryka jest żółta.
Żółty jest piasek na pustyni Sahara.
Żółte są niektóre owoce i piękne kwiaty afrykańskich krzewów.
Motyle mają żółte skrzydła i fruwają pod żółtym słońcem.
Kolor czerwony
Afryka jest czerwona.
Czerwony jest zachód słońca, czerwone są kwiaty
i pióra niektórych ptaków, skrzydła flamingów
i ogon ptaka żako,
czerwony jest zachód słońca nad pustynią.
Kolor niebieski
Afryka jest Niebieska.
Niebieskie jest niebo nad pięknymi afrykańskimi krajobrazami.
Niebieskie są ptaki i ogromne kielichy kwiatów.
Niebieska jest woda najpiękniejszych na świecie wodospadów Wiktorii.
Inne:
Globus, puzzle z wcześniej wyciętych fotografii, płyta Cd z muzyką afrykańską
VIII. Przebieg zajęć:
1. Odszukanie na globusie kontynentu Afryki. Podawanie propozycji skojarzeń na temat kształtu Afryki.
2. Zabawa ruchowa: „Odszukaj Afrykę”
Taniec przy ulubionej muzyce z globusem trzymanym przez jedno
Dziecko. Pozostałe dzieci tańczą w kole, gdy muzyka przestaje grać
nauczyciel kreci globusem i dziecko trzymające globus ma z
zamkniętymi oczami trafić palcem w Afrykę. Po otworzeniu oczu
sprawdza i koryguje wybór. Zabawę powtarzamy kilka razy. Aby
wszystkie dzieci mogły wykonać takie ćwiczenie-kontynuacja zabawy
podczas zajęć dowolnych.
3. Zabawa muzyczna: „ Taniec Murzynków”
Podział dzieci na kilka równych zespołów. Zadaniem dzieci jest ułożenie dowolnego tańca do muzyki afrykańskiej. Podczas wymyślania choreografii przez zespoły, muzyka jest obecna w tle. Po skończonej pracy następuje prezentacja tańców przez poszczególne zespoły.
4. Oglądanie fotografii przedstawiających charakterystyczne krajobrazy Afryki. Nauczyciel czyta trzy teksty dotyczące kolorów, które występują w Afryce. Następnie prosi dzieci aby przy zamkniętych oczach (podczas afrykańskiej muzyki) wybrały jeden kolor i zastanowiły się co można spotkać w Afryce właśnie w tym kolorze. Po kilku minutach wspólne omawianie pomysłów.
5. Zabawa dydaktyczna: „ Afrykańskie puzzle”
a) Oglądanie i analiza wyżej wymienionych obrazów. Nauczyciel w kilku zdaniach wyjaśnia znaczenie afrykańskich masek w życiu kulturowym i religijnym plemion danego kontynentu.
b) Nauczyciel rozdaje dzieciom kawałki puzzli. Ich zadaniem jest
odnalezienie innych dzieci, które mają kawałek tej samej układanki i
wspólne ułożenie puzzli (fotografie przedstawiają rzeźbione afrykańskie maski). Jeśli mamy więcej dzieci warto zdublować fotografie, tak aby całą grupę podzielić nie na 3, ale na 6 zespołów, w grupie nie powinno być więcej niż 4-5 osób. Wspólne omawianie ułożonych puzzli, korygowanie ewentualnych błędów .
6. Zadanie plastyczne: „ Maski afrykańskie”.
Jedną stronę tektury należy okleić plasteliną o grubości pół centymetra. Na plastelinowym tle należy ułożyć przygotowane nasiona, pestki itp. tworząc w ten sposób własną afrykańską maskę. Wykonany obrazek można powiesić na ścianie, naklejając z tyłu wieszak z tasiemki.