Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie Aniołków
Prowadzony w dniu 12.15.2009r. przez: mgr Izabela Dombrowska
Temat zajęć: „Bombki, trąbki”
Cele ogólne:
- Rozwijanie ekspresji twórczej
- Kształcenie korelacji ruchowej
- Czerpanie radości ze wspólnej zabawy
Cele operacyjne: Dziecko
- Ćwiczy spostrzegawczość i pamięć wzrokową
- Wciela się w rolę świątecznych postaci przy muzyce
- Rozwija logiczne myślenie oraz koncentrację uwagi
- Współpracuje z rodzicem podczas zabawy plastycznej
- Potrafi odgadnąć, którego elementu brakuje w szeregu
- Segreguje bombki choinkowe według skali malejącej i rosnącej
- Zna nazwy: duża, większa, największa
Metody pracy:
-praktyczna
Formy pracy:
-grupowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z szybkim akompaniamentem, ozdoby choinkowe( bombki, gwiazdki, aniołki, kokardki itp.), szablon choinki, farby plakatowe i grube pędzle, szablony bombek, kolorowy papier, klej, kredki, brokat.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowo- muzyczna „ Ubieramy choinkę”.
Przy akompaniamencie muzycznym bierzemy się za ręce i maszerujemy wokół choinki. Na poszczególne polecenia nauczyciela ( bombki, łańcuchy, światełka, gwiazdka) ubierana jest choinka w rytm muzyki.
2. Zabawa ruchowo-muzyczna „ łańcuch choinkowy”.
Cała grupa siedzi w szeregu w siadzie krzyżnym. Nauczyciel wciela się w rolę kleju, który za zadanie ma wykonać łańcuch choinkowy. Przy akompaniamencie muzycznym wybiera jedno dziecko z szeregu i razem trzymając się za ręce tworzą początek łańcucha. Do łańcucha dołączają się kolejne osoby wybrane przez ostatnie dziecko w łańcuszku. Na koniec cały łańcuszek tańczy w kole.
3. Zabawa ruchowa „Gwiazdeczki”.
Dzieci stoją w rozsypce. Wyciągają ręce w bok i poruszają palcami pokazując jak świecą gwiazdki. Obracają się powoli w jedną i drugą stronę. Dzieci tworzą jedną gwiazdę wspólnie z rodzicem stojąc na obwodzie koła. Dzieci wyciągają rękę do środka koła a rodzice na zewnątrz machając przy tym żwawo.
4. Oglądanie i opisywanie różnych ozdób choinkowych.
5. Zabawa „Czego brakuje”.
Nauczyciel spośród rozłożonych na podłodze ozdób choinkowych zabiera jedną. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie, czego brakuje.
6. Zabawa „Duża, większa, największa”.
Segregowanie ozdób choinkowych, stosowanie określeń dotyczących wielkości przedmiotów według skali malejącej i rosnącej.
7. Wysłuchanie zagadek słownych dotyczących świąt Bożego Narodzenia .
8. Zadanie plastyczne „ Bombki”.
Pomalowanie farbami szablonu choinki. Zaprojektowanie wspólnie z rodzicem wzorku na papierowej bombce. Przewlekanie nitki przez wykonaną bombkę i umieszczenie jej na papierowej choince.