SCENARIUSZ DO ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO-DYDAKTYCZNYCH W GRUPIE DZIECI 4,5- LETNICH
Prowadzony dnia 12.11.2009r.
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Święto Niepodległości”
TEMAT ZAJĘĆ: 11 dzień listopada
TEMAT HOSPITACJI: Organizacja sytuacji edukacyjnej o charakterze zabawy w grupie starszej
I. Cele ogólne: dziecko...
- zapoznanie z polskim świętem narodowym
- rozwijanie postaw patriotycznych
- rozwijanie korelacji ruchowej
- rozwija wyobraźnię przestrzenną
- ćwiczy pamięć słuchową
II. Cele operacyjne: dziecko...
- zna datę 11 listopada i rozumie jej rolę w historii kraju.
- rozumie znaczenie słów: ojczyzna, niepodległość, wolność, honor, patriota, mapa
- rozumie rolę obchodzenia Święta Narodowego w Polsce
- potrafi w odpowiedniej kolejności wymienić kolory na fladze Polski
- zapoznanie z konturem mapy Polski i wskazanie na niej położenia Krakowa
- potrafi samodzielnie odpowiadać na pytania zawarte w wierszu
III. Środki dydaktyczne:
-kontur mapy Polski, flaga Polski, małe chorągiewki, atlas świata
IV. Formy pracy:
-grupowa
V. Metody pracy:
-słowna – rozmowa
-czynna – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń praktycznych
VI. Przebieg zajęć:
1. Pogadanka na temat „Święta Niepodległości”.
Nauczyciel zadaje pytania wprowadzające w określoną tematykę. Dzieci odpowiadają na pytania.
1. Jak nazywa się kraj, w którym mieszkamy?
2. Jak nazywamy ludzi mieszkających w Polsce?
3. Co to znaczy, że Polska jest naszą ojczyzną?
4. Lubicie mieszkać w Polsce?
5. Jak można ciekawie spędzać czas w Polsce?
6. Co to znaczy być wolnym?
Krótkie opowiadanie nauczyciela o obyczajach, walce Polaków pod zaborami i o dniu 11 listopada 1918r.
7. Kto to jest patriota?
8. Znacie jakiś sławnych patriotów?
2. Zabawa ruchowa „żołnierze”.
Nauczyciel pokazuje flagę Polski prosząc aby nazwały kolory na niej umieszczone.
Dzieci z chorągiewkami w barwach polskich maszerują po całej Sali, na przerwę w muzyce zatrzymują się i machają chorągiewkami.
3. Wiersz pt. „Polak mały”. Nauczyciel pyta a dzieci odpowiadają z pomocą nauczyciela.
- Orzeł biały.
- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swymi.
- W jakim kraju?
- W polskiej ziemi.
- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.
- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.
- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.
- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.
4. Zabawa plastyczna – wydzieranka „ Flaga Polski”.
Pokazanie dzieciom mapy Polski oraz wskazanie na niej miejsca położenia Krakowa. Rozdanie konturu mapy Polski przedzielonego ciągłą linią. Wykonanie flagi Polski na tymże konturze za pomocą czerwonego papieru.