X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15300
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”- teatrzy kukiełkowy na podstawie utworu H. Łochockiej. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

Grupa:4 latki
29.01.2008
Opracowała: Iwona Kowalczuk

TEMAT: „O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”- teatrzy kukiełkowy na podstawie utworu H. Łochockiej. ]

CELE OGÓLNE:
- rozumienie potrzeby dokarmiania ptaków zimą;
- kształcenie umiejętności formułowania ustnych wypowiedzi na podany temat;
- zapoznanie z nazwą i wyglądem ptaków pozostających na zimę w Polsce;
- zapoznanie z ulubionym pokarmem wróbla, sikorki i gila;
- ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej;
- utrwalenie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych;

CELE OPERACYJNE (DZIECKO):
- szanuje inne żywe stworzenia;
- wypowiada się na temat treści teatrzyku;
- pomaga ptakom przetrwać zimę – dokarmia je;
- nazywa i rozpoznaje wybrane gatunki ptaków;
- potrafi wyodrębnić głoskę w nagłosie i wygłosie;
- dokonuje podziału wyrazu na sylaby;

Metody:
Czynna, słowna, oglądowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE :
- kukiełki
- ilustracje
- kostki obrazkowe
- karmniki z papieru
- emblematy
- instrumenty perkusyjne

PRZEBIEG:

1.„Zima zła”- zabawa muzyczno- ruchowa z użyciem instrumentów perkusyjnych. Nauczyciel rytmicznie wypowiada słowa „Hu hu ha, hu hu ha, zima przyszła bardzo zła”. Dzieci rytmicznie powtarzają rymowankę. Następnie powtarzają tekst z klaskaniem oraz wystukują rytm na instrumentach perkusyjnych.

2.Teatrzyk kukiełkowy „O zziębniętym Elemelku, pustym brzuszku i rondelku”.

3.Rozmowa na temat „Jak pomagamy ptakom przetrwać zimę?” na podstawie teatrzyku
- Dlaczego wróbelek nie mógł znaleźć pożywienia?
- Kto nakarmił wróbelka?
- Jak pomagamy ptakom w czasie zimy?

4.„Ptaszki w zimie”- zabawa ilustracyjna z piosenką (płyta „Moje 5lat”CD1)
I – Dzieci ptaszki „fruwają” po całej sali – biegają lekko na palcach z równoczesnym machaniem ramionami. Przykucają i stukają palcami o podłogę, śpiewając „Rzućcie nam prosa ziarenko...”
II – Dzieci skaczą obunóż w różnych kierunkach. Zatrzymują się, wstają i śpiewają machając „skrzydełkami” „Czy o nas nikt nie pamięta...”
III – Dzieci biegają i naśladują ruchy „rozsypywania ziarenek”. Ptaszki kucają i
Jedzą ziarno – stukając palcami o podłogę. „Ptaszki odfruwają” – tworząc duże koło – machają ramionami.

5.„Jakie ptaki pozostają na zimę w Polsce?”- rozwiązywanie zagadek słownych. Na dywanie leżą obrazki przedstawiające ptaki. Dzieci odgadują zagadki. Rozwiązanie wybierają spośród obrazków i układają w jednym miejscu.
- Jakie ptaki odleciały do ciepłych krajów?
- Co jedzą wróbelki, sikorki, gile?
* dzielenie wyrazów na sylaby
* wyróżnianie głoski w nagłosie, wygłosie w wyrazach: wróbel, gil, wrona, kruk
* wprowadzenie napisu do czytania globalnego PTAKI

Piórka ma czarne i popielate,
głosik kraczący, tak jak u kruka.
W lesie ją spotkasz zimą i latem,
jedzenia często na polu szuka.
WRONA

Szare ma piórka i ładnie śpiewa,
gniazda ma w parkach na drzewach
dość często w mieście cała gromada
okruchy prosto z ulicy zjada
WRÓBEL

Spotkasz ją w parku lub zagajniku,
zimą słoninkę zjada w karmniku,
brzuszek ma żółty lub żółto-biały,
na głowie czarny berecik mały
SIKORKA

Z potężnym dziobem czarne ptaszysko,
lubi mieć zawsze do lasu blisko,
zjada owady, dżdżownice, myszy,
z daleka jego krakanie słyszysz.
KRUK

Piórka na piersi ma purpurowe
I czarna czapka zdobi mu głowę,
a zimą w parku swym dziobem krótki
jarzębinowe zjada jagódki.
GIL

6. „Ptaszki w karmniku”- zabawa ruchowa przy muzyce „Boite a musiqe”- Liadow. Dzieci mają emblematy ptaków(żółte, czerwone, niebieskie). W sali w różnych miejscach przyczepione są karmniki w każdym kolorze po jednym. Słysząc muzykę dzieci naśladują ptaszki- chodzą , biegają, na przerwę w muzyce biegną do karmnika w odpowiednim kolorze.

7„Ptaszek w gniazdku”- masażyk z rodzicami w parach.
Tu ptaszka małego gniazdeczko – dzieci zwrócone do nas plecami, głaszczemy je po głowie
Tu rozlało się mleczko – wędrujemy palcami wzdłuż jego kręgosłupa, począwszy od karku
Tu żabka do wody wskoczyła – delikatnie raz stukamy palcami w plecy
A tędy mróweczka chodziła – lekko kroczymy po nich palcami
I słoń przeszedł ciężko tamtędy – spacerujemy po plecach wewnętrzną stroną dłoni- lekko nimi naciskając
I wąż miał tu swoje wykręty – kreślimy palcem linią falistą wzdłuż kręgosłupa z dołu do góry
I nawet skrobały skrobaki –
Na świecie są różne ptaki - „grabimy” plecy rozcapierzonymi palcami zaczynając zawsze przy kręgosłupie przesuwamy dłonie od pośladków do karku
Teraz zaśnij ptaszyno miła,
bo bajeczka już się skończyła – głaszczemy dziecko po plecach.

8. Zabawy z kostką obrazkową – z rodzicami w parach
Na kostce obrazki : ptak, kruk, pajac, serce, ryba, prezent, kwiatek.
Rzucamy do dziecka kostką , podaję polecenie:
- Podaj nazwę i podziel na sylaby.
- Co słyszysz na początku wyrazu.

9. Praca przy stolikach „Ptaki”.
Dzieci wyklejają sylwetkę ptaka z gotowych elementów.

10. Podsumowanie zajęcia
Jak pomagamy ptakom przetrwać zimę?
Jakie ptaki odleciały do ciepłych krajów?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.