Konspekt lekcji języka polskiego
Temat: Sporządzam przepis.
Klasa: V
Cele lekcji:
a) wiadomości
Uczeń:
– potrafi podać różnicę między tekstem literackim a użytkowym,
– umie scharakteryzować własny przepis,
– zna elementy przepisu i sposób zapisu.
b) umiejętności
Uczeń:
– czyta ze zrozumieniem,
– potrafi sporządzić własny przepis,
– układa zdania zawierające czasowniki w bezokoliczniku bądź w 2. osobie liczby pojedynczej,
– stosuje zdobytą wiedzę w praktycznych ćwiczeniach,
– wypowiada się publicznie,
– korzysta z gotowych przepisów umieszczonych na produktach spożywczych,
– korzysta z książki kucharskiej.
c) postawy
Uczeń:
– dba o kulturę i poprawność języka w swoich wypowiedziach,
– aktywnie uczestniczy w lekcji,
– wzbogaca swoje słownictwo.
Metody pracy:
– praca z tekstem,
– zajęć praktycznych,
– ćwiczenia utrwalające.
Formy pracy:
– indywidualna,
– zbiorowa,
– grupowa.
Środki dydaktyczne:
– Podręcznik do nauki o języku "Słowa na start!5",cz. I, str. 97-99, karty prac, przepisy wycięte z czasopism oraz z opakowań po produktach spożywczych( mące, proszku do pieczenia, margarynie itp.), książka kucharska.
Przebieg lekcji
Faza wprowadzająca
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności i zapisanie tematu na tablicy oraz do zeszytów.
2. Zapoznanie się z najważniejszymi wiadomościami na temat przepisu; przepisy kulinarne wycięte z czasopism i opakowań przyczepione do tablicy i odczytane przez nauczyciela.
Faza realizacyjna
1. Zaprezentowanie przepisów przyniesionych przez uczniów, przyklejonych do zeszytów; omówienie ich przez każdego ucznia.
2. Podział na grupy.
3. Wykonanie ćwiczeń utrwalających: uzupełnianie brakujących elementów przepisu;
4. Uzupełnianie kart pracy: ćwiczenia – uzupełnianie związków frazeologicznych oraz przysłów spójnikami, układanie zdań ze spójnikami.
5. Sprawdzanie poprawności wykonania.
Faza podsumowująca
1. Zabawa w odgadywanie spójników.
2. Praca domowa: Wykonaj ćwiczenia 3,4,5/98.