Scenariusz uroczystych zajęć z okazji Dnia Babci i Dziadka – w grupie dzieci 5 i 6-letnich
Data : 26.01.2011r
Opracowała i przeprowadziła: Wioleta Blak
Blok tematyczny: „Dzisiaj Wasze święto Kochani Dziadkowie”
Temat: Moja Babcia i mój Dziadek. „Zabawa taneczna „Dwóm tańczyć się zachciało”. Nasi dziadkowie” – rozmowa w oparciu o narysowane portrety dziadków. „Serce dla babci” – praca plastyczna. Dekoracja sali, przygotowanie poczęstunku. Koncert życzeń dla babci i dziadka. Składanie życzeń z wręczeniem prezentów. "Rozpoznawanie swojego portretu ” – każda babcia i dziadek muszą odnaleźć swój portret znajdujący się na wystawce.
Cel główny:
-wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną, kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do dziadków
Cele ogólne:
-buduje wypowiedzi poprawne pod względem logicznym i gramatycznym,
-estetycznie wykonuje prace plastyczne
-przyzwyczajanie do kulturalnego zachowania się wobec swoich dziadków podczas składania życzeń
- kształtowanie więzi uczuciowej z rodziną
Cele operacyjne:
-umiejętnie posługuje się nożyczkami
-wie, w jaki sposób może wyrazić swoje uczucie do swoich dziadków
- potrafi kulturalnie zachować się wobec swoich dziadków i osób starszych
- samodzielnie i wykonuje niespodziankę dla swoich najbliższych członków rodziny
-potrafi, złożyć życzenia swoim najbliższym
Formy pracy:
•zbiorowa – część artystyczna
•indywidualna – relacje wnuka z dziadkami
Metody pracy:
• słowne – pogadanka, rozmowa
• oglądowe – pokaz
• działań praktycznych – praca samodzielna dzieci
Środki dydaktyczne: zdjęcia dziadków przyniesione przez dzieci, karton, klej, nożyczki, papier kolorowy, upominki wykonane z masy solnej, magnetofon, CD
Dekoracje: Klasa przystrojona serduszkami, uśmiechniętymi buziami, oraz ilustracjami przedstawiającymi portrety babć i dziadków wykonanymi przez dzieci. Babcie i dziadkowie siedzą przy stołach, na których znajduje się słodki poczęstunek. Dzieci stoją odświętnie ubrane z opaskami na głowach - gwiazdeczki.
Przebieg spotkania:
Zabawa taneczna „Dwóm tańczyć się zachciało”.
„Nasi dziadkowie” – rozmowa w oparciu o narysowane portrety dziadków.
„Dlaczego kocham Babcię i Dziadka?” – wypowiedzi dzieci.
„Serce dla babci” – praca plastyczna.
Dekoracja sali, przygotowanie poczęstunku.
Część artystyczna.
Powitanie zgromadzonych gości.
Piosenka „Familijny blues”- inscenizowana ruchem.
Koncert życzeń dla babci i dziadka.
„Kocham Babcię i Dziadka”- wiersze i piosenki.
Uroczyste odśpiewanie babciom i dziadkom "sto lat".
Wręczenie upominków (Serduszka dla Babci, Świeczniki dla Dziadka).
"Rozpoznawanie swojego portretu ” – każda babcia i dziadek muszą odnaleźć swój portret znajdujący się na wystawce. Trudność polega na tym, że nie są one podpisane.
Babcie są nagradzane okrzykiem i brawami.
Zaproszenie wszystkich gości do wspólnego poczęstunku.
Podziękowanie wszystkim za przybycie i udaną zabawę.
Pożegnanie zgromadzonych gości.