X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15286
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć otwartych podsumowujących pierwszy semestr w grupie sześciolatków

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców podsumowujących pierwszy semestr w grupie sześciolatków

Opracowała i przeprowadziła: Wioleta Blak

Blok tematyczny: Sporty zimowe
Temat: Zimo baw się z nami

Cele główne:
- zaprezentowanie rodzicom indywidualnych predyspozycji ich dzieci;
- poszerza wiadomości na temat zimy, zimowych zabaw i ich bezpieczeństwa.
Cele szczegółowe:
- potrafi zaprezentować rodzicom własne umiejętności recytatorskie i wokalne;
- podaje charakterystyczne cechy zimowej pogody;
- wymienia zasady bezpiecznego zachowania podczas zimowych zabaw;
- sprawnie posługuje się przymiotnikami, poprawnie buduje zdania;
- uważnie słucha poleceń nauczycielki i je wykonuje;
- komponuje i planuje pracę na kartonie.

Metody:
- słowna: rozmowa, wiersz, inscenizacja, piosenka, objaśnienia;
- czynna: zadań stawianych do wykonania, zabawy muzyczno ruchowe, taniec;
- oglądowa: obserwacja, pokaz.

Formy pracy:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna.

Środki dydaktyczne: „Zimowe zabawy”- ilustracja, płyta CD z nagraniami melodii do piosenek, nożyczki, duży niebieski karton, klej, rękawiczki, czapki, szaliki, łyżwy, sanki, narty, tiulowe chusty.
Sala udekorowana jest w tonacji zimowej. Dominuje biel i odcienie niebieskiego. Na lampach wiszą śniegowe gwiazdki z białego kartonu. Dziewczynka przebrana za Panią Zimę z koszyczkiem śnieżnych płatków. Chłopiec przebrany za Mróz z sopelkami lodu.

Literatura:
1.Józef Czechowicz, „Wybór wierszy”, Warszawa 1985;
2.Adam Wacławski, Katarzyna Bayer „Klasyka raz jeszcze, muzyka i ćwiczenia dla dzieci” - wydawnictwo Akord- Śpiewające Brzdące Poznań 2008;
3.Korzystałam również z wierszy dostępnych Internecie.

Przebieg zajęcia

Zabawa muzyczno - ruchowa: „Nie chęcę cię znać”

Powitanie – wiersz
Witam zacnych gości, kłaniam się niziutko, i do tego jeszcze, śmieję się cichutko.
Witać gości to nie sztuka, potrafią to mali, a na dowód, że to prawda, mnie tutaj przysłali.
Więc się kłaniam, na lewo na prawo, a jak wam się coś podoba, to nam bijcie brawo. (dzieci biją brawo)

Wiersze
Dziecko I
Kiedy prószyć śnieg zaczyna,
kiedy szyby mrozem lśnią,
to już zima. Przyszła zima
i sto uciech razem z nią.
Dziecko II
Taka zima to nie zima
śniegu nie ma mróz nie trzyma,
plac się zmienia w staw dla żab,
z dachów ciągle kap, kap, kap.
Dziecko III
Rano deszcz, w południe deszczyk
i wieczorem pada jeszcze.
W nocy nie przychodzi mróz,
słychać wody plusk, plusk, plusk.
Dziecko IV
Już o zimie nie pamiętasz
choć wskazuje ją kalendarz.
Styczeń – wszyscy mówią nam,
deszcz zaprzecza pam, pam, pam.

Piosenka „Uciekaj zimo”
Wsiadaj zimo na sanki
i uciekaj już,
Zabierz śnieżne bałwanki,
zabierz wiatr i mróz.

Ref. Rękawiczki i czapki
pochowamy do szafki
Na spacerek pójdziemy,
nie zmarzniemy już.

A ty zimo uciekaj
za górkę, za las,
I nie marudź, nie zwlekaj
już na wiosnę czas.

„Zimowe zabawy” - Opowiadanie obrazka sytuacyjnego
Dzieci siadają w kółeczku na dywanie, nauczycielka zadaje pytania dzieciom:
Jaka pora roku jest przedstawiona na obrazkach?
Po czym poznaliście, że to zimowy obrazek?
Jak jest zimą na dworze? (zimno, biało, śnieżnie, wietrznie, mroźnie itp.)
Za co lubimy zimę?
Na czym zjeżdżają dzieci z górki?
Co może się stać chłopcu, który stoi przed górką?
Na co należy zwrócić uwagę podczas zjeżdżania z górki?

Zadanie do wykonania.
„Zimowe zabawy”- wycinanka z kolorowego papieru. Wspólne naklejanie na duży niebieski karton wyciętych elementów. Prezentacja gotowej pracy.

Ćwiczenia ortofoniczne: dzieci naśladują odgłos skrzypiącego śniegu.

Inscenizacja „Witaj Zimo!”
Nauczyciel:
Cóż to jest za dama?
Sopel w ręku trzyma.
Poznajecie dzieci?
Wszyscy:
Tak – to Pani Zima!
Zima:
Choć wiem, że nikt na mnie
z radością nie czeka
przychodzę dziś do was
z bardzo daleka.
Śnieg w krok za mną prószy,
niejednemu wichrem
przemroziłam uszy.
Dziecko V (podchodzi i mówi do Zimy):
Jak to nikt nie czeka!
My wszyscy czekamy,
sanki już gotowe
przed sobą trzymamy.
Dziecko VI
Tylko śniegiem posyp,
królowo zamieci!
A zaraz na górkach
będą wszystkie dzieci.
Mróz:
Nie ma się, co spieszyć.
Czekajcie chwileczkę.
Czy nie przyda się wam
mrozu, choć troszeczkę?
Dziecko VII
Pewnie, że się przyda,
weźmy go na sanki.
Niech zamrozi rzeki
w lodowate szklanki.

Mróz: piosenka „Tęgi mróz”
Pomaluję szyby w kwiatki,
Na czerwono nos Agatki,
Kubę mocno szczypnę w uszy,
Mroźnym śniegiem będę prószył.
Ref.: Tęgi ze mnie mróz.
Tęgi ze mnie mróz,
Tęgi mróz.
Tęgi ze mnie mróz.
Na jeziorze zmrożę wodę,
Woda się pokryje lodem.
Dach ozdobię sopelkami,
Będę skrzypieć pod nogami.
Ref.: Tęgi ze mnie.....
Będę trzeszczał, będę ściskał,
Będę straszył, szczypał, świstał.
Niech do domu szybko zmyka,
Ten, kto wyszedł bez szalika.
Ref.: Tęgi ze mnie...

Dziecko VIII:
Gdy zmrozi jeziora,
na łyżwy pójdziemy.
Będziemy się ślizgać,
chyba nie zmarzniemy! Mróz Mrożę bardzo ostro,
dzieciska kochane.
Czy jesteście dobrze,
cieplutko ubrane? Dziecko IX
Bardzo dobrze Mrozie,
Nic mnie dziś nie ruszy.
Mam cztery szaliki, (pokazuje)
dwie czapki na uszy. (zdejmuje kolejno czapki)
Trzy pary skarpetek,
kurtkę na rzemyczki.
Cztery sweterki,
Filcowe trzewiczki.
I na każdej ręce po dwie rękawiczki! (zdejmuje kolejno rękawiczki) Zima (z troską w głosie):
Za grubo troszeczkę.
Musisz zdjąć przynajmniej
tę jedną kurteczkę. Nauczyciel
Zbyt dużo włożyłeś
na siebie, mój złoty.
Chyba chcesz się spocić,
i brać leki potem. Dziecko X Nie ma się, co guzdrać,
szkoda każdej chwili!
W tym tempie to nigdy
z miejsca nie ruszymy.

Piosenka : Zła zima
Hu! Hu! Ha! Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna! Nasza zima zła!
Hu! Hu! Ha! Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała,
W ręku gałąź oszroniała,
A na plecach drwa... Nasza zima zła!
Hu! Hu! Ha! Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma! Nasza zima zła!

Dziecko X
Teraz chyba wszystko
załatwione mamy.
Więc na góreczki
szybciutko ruszamy. Dziecko III (bierze Zimę pod rękę):
Chodź, Zimo kochana –
witamy Cię pięknie,
nikt z nas się już teraz
mrozu nie przelęknie.
Dziecko I
Hula wiatr w pobliskim lesie, pieśń o zimie nam już niesie. Napadało śniegu wszędzie, moc zabawy zaraz będzie. Dzieci biegną na saneczki, inne lepią zaś kuleczki. Wszyscy bawią się wesoło, słychać śmiech i gwar wokoło. Niech przed zimnem nikt nie tchórzy, to wyrośnie zdrów i duży.
Dziecko II My się chłodu nie boimy, podskoczymy, zatańczymy. Dalej, dalej całą grupą łap my się za rączki, kręć my się w kółko!

Taniec z chusteczkami - „Klasyka raz jeszcze”

Przekazanie rodzicom krótkiej informacji z pracy dydaktyczno - wychowawczej

Prezentacja laureatów kolęd z „Konkursu Kolęd i Pastorałek” rozdanie nagród

I miejsce za pastorałkę: „Nie miały aniołki”
Wyróżnienia za kolędy: „Dzisiaj w Betlejem” , „Do szopy hej pasterze”

Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.