KONSPEKT LEKCJI WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
I .Temat : Omówienie korzeni kultury narodów Europy.
II .Cele lekcji:
w zakresie zdobytych wiadomości:
- uczeń nazywa i omawia najważniejsze filary kultury
europejskiej
- uczeń wyjaśnia pojęcia: konglomerat,europocentryzm
- uczeń dostrzega, że kultura europejska czerpie również
z kultur innych cywilizacji
w zakresie zdobytych umiejętności:
- uczeń porównuje poszczególne filary kultury
europejskiej
- uczeń dokonuje syntezy wspólnych korzeni narodów Europy,
w zakresie postaw
- uczeń wykazuje postawę tolerancji i szacunku dla osiągnięć kulturowych innych cywilizacji i narodów
III. Metody i formy pracy: pogadanka, elementy wykładu, burza mózgów, plakat
IV. Środki dydaktyczne:
- Z. Smutek, J. Maleska, B. Surmacz, Wiedza o społeczeństwie. Podręcznik dla liceum
ogólnokształcącego, liceum profilowanego i technikum. Zakres podstawowy. Operon 2010
- szary papier , mazaki
V. Tok lekcji.
Etapy lekcji
I .Część organizacyjno-porządkowa Sprawdzenie obecności.
Przygotowanie uczniów do
lekcji
II. Rekapitulacja wtórna – przykładowe pytania.
1.Co to jest kultura?
2. Co to są subkultury i jaki jej przykłady możemy wymienić?
3.Dlaczego subkultury zdobywają uznanie wśród młodzieży?
4.Dlaczego subkultury nie są akceptowane przez świat dorosłych?
Pogadanka
III. Temat lekcji:
Omówienie korzeni kultury narodów Europy.
1.Filar antyczny kultury europejskiej
2. Filar judeochrześcijański
3. Filar celtycko-germański
Zapisanie tematu i punktów do zeszytu.
IV. Rozwinięcie
Nauczyciel informuje uczniów, że celem lekcji będzie poznanie filarów kultury Europy.Wprowadza pojęcie konglomerat
Następnie nauczyciel dzieli klasę na 3 zespoły, których zadaniem będzie przygotowanie wiadomości na zadany temat
Zespół 1
Filary antyczny kultury europejskiej
Zespół 2
Filar judeochrześcijański
Zespół 3
Filar celtycko – germański
Zespoły na podstawie wiedzy z języka polskiego, historii, wiedzy o kulturze i treści podręcznika odszukują treści, których korzenie sięgają kultury antycznej, judeochrześcijańskiej lub celtycko-germańskiej i zapisują je słownie lub graficznie za pomocą symboli na kartkach papieru kolorowymi mazakami ( np. koła olimpijskie jako symbol idei olimpijskiej wywodzący się z kultury antycznej-greckiej , lub zarys świątyni gotyckiej – filar celtycko –germański)
Prezentacja przygotowanych plakatów- wybrany przedstawiciel zespołu omawia przygotowaną pracę
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów. Zaznacza jednak, że kultura europejska czerpie również i dorobku innych cywilizacji - arabskiej, Bliskiego Wschodu(system dziesiętny, uprawa roli)-stosuje pojęcie europocentryzm
Ocena pracy zespołów
V. Rekapitulacja pierwotna
1.Skąd kultura współczesna czerpie swoje wzorce? Podaj przykłady.
2.Podaj przykład,że kultura europejska jest konglomeratem
Uczniowie odpowiadają na pytania
VI Zadanie domowe
Wyjaśnij pisemnie w zeszycie następujące pojęcia: autorytaryzm, totalitaryzm, demokracja.
Uczniowie zapisują polecenie w zeszycie
Opracowała : mgr Urszula Hetnar