KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Prowadzący zajęcia: Marzena Grzegorczyk
Temat: „Wodne powitanie wiosny”
Cele:
• Uczeń zna właściwości wody.
• Uczeń wie, jakie znaczenie ma woda dla człowieka i przyrody.
• Uczeń kształtuje umiejętności określania właściwości przedmiotu (kolor, kształt) po samodzielnym zbadaniu jego cech.
• Uczeń doskonali swoje zdolności ruchowe, manualne, rzutne.
• Uczeń ćwiczy swoją wyobraźnię.
• Uczeń poznaje sposoby wykorzystania wody w zabawie.
Metody:
• Podająca – instrukcja
• Eksponująca – ruch ciała
• Ekspresja twórcza – praca plastyczna
• Rozmowa kierowana
• Burza mózgów
• Eksperyment
Formy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: woda, szklanki, duży pojemnik, dzbanek, farby akwarelki, pędzle,
butelki plastikowe, balony na wodę, kartki,
Parametry grupy: dzieci klas 0, I, II, III
Czas trwania: 45 minut
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna.
1. Zaproszenie dzieci do zgromadzenia się w sali.
2. Wspólne przywitanie się dzieci i nauczyciela w ustalony sposób:
Na sam początek dzieci ustawiają się w parach naprzeciwko siebie. A następnie wypowiadają słowa i wykonują gesty.
Cześć (uderzenie w prawą dłoń partnera)
Hej (uderzenie w lewą dłoń partnera)
O.K. (uderzenie dłońmi w dłonie partnera)
Każde dziecko wita się z każdym oraz z nauczycielem.
3. Rozpoczęcie zajęć piosenką.
Dzieci wraz z nauczycielem stoją w kole, śpiewają i wykonują gesty:
Już zajęcia zaczynamy – rozłożenie rąk wskazujące na miejsce, w którym jesteśmy
Wszyscy się witamy – „pomachanie do koleżanek i kolegów”
Każda buzia uśmiechnięta – pokazanie uśmiechu na twarzy
Smutku nie pamięta – placem wskazującym pokazujemy „nie”
Hop - podskok
I hop – klaśnięcie w dłonie
Hop - podskok
I hop – klaśnięcie w dłonie
Tutaj fanie cały rok - obrót
Nawet kiedy pada deszcz – pokazanie paluszkami padającego deszcze z góry na dół
I gdy bardzo zimno jest – złapanie się na znak ukazania zimna
Piosenka wykonywana jest trzykrotnie w różny sposób, np.: normalnie, cicho, głośno, wolno, szybko itp.
4. Zapoznanie dzieci z tematyką zajęć, wyjaśnienie, czym będziemy się zajmować, ustalenie zasad wspólnej pracy oraz motywowanie i zachęcanie do działania. (Wspomnienie o istnieniu Światowego Dnia Wody i innym sposobie przywitania wiosny).
II. Część zasadnicza.
1. Właściwości/cechy wody.
Nauczyciel prezentuje dzieciom szklankę wody. Dzieci obserwują, następnie odpowiadają, jaki kolor ma woda. Nauczyciel podchodzi do dzieci i prosi, by powąchały i odpowiedziały, jaki zapach ma woda. Nauczyciel nalewa z dzbanka wody do drugiej szklanki o innym kształcie i prosi kilkoro dzieci, aby napiły się wody i powiedziały, jaki ma smak. Następnie nauczyciel nalewa wody do większego pojemnika, prosi kilkoro dzieci by zamoczyły w niej ręce i pyta, czy woda ma kształt oraz czy można określić jej wagę.
Nauczyciel wyjaśnia również, że woda może mieć tak zwane swoje trzy stany skupienia: ciekły, stały i lotny.
„Burza mózgów” – szukanie odpowiedzi na następujące pytania:
Gdzie znajduje się woda?
Do czego ona służy? (Uczniowie wypowiadają się, na koniec nauczyciel prezentuje obrazki przedstawiające zastosowanie wody).
Co możemy z wodą zrobić?
Co powiecie o wodzie wiosną? Jak się pojawia i do czego służy?
Nauczyciel wspomina, że dawniej Marzannę wrzucano do wody by odpływała do morza zabierając zimę oraz mówi, że wodą można się też bawić, dlatego też pokaże, w jaki sposób to uczynić.
2. Malowanie akwarelą techniką „mokre w mokrym”.
Każde dziecko otrzymuje kartkę i pędzel. Na stole przygotowane zostały kubki z wodą i akwarele. Nauczyciel mówi, jak należy pracę wykonać – całą kartkę zmoczyć wodą, następnie farbami namalować wiosenny kwiat. Nauczyciel tłumaczy, że praca musi się rozlewać, gdyż taki jest tego zamysł i urok pracy.
3. Malowanie wodą na piachu i asfalcie.
Dzieci wraz z nauczycielem ubierają się i wychodzą na boisko szkolne. Otrzymują od nauczyciela napełnione wodą plastikowe butelki z dziurawą nakrętką. Zadaniem dziecka jest „psikanie” wody na piach lub asfalt tak, by powstały obrazy przedstawiające oznaki wiosny.
4. „Wypędź zimę”, czyli rzuty balonami z wodą.
Dzieci ustawiają się w rzędzie. Nauczyciel tłumaczy, że zadaniem jest trafienie w pojemnik, w którym schowała się zima. Jeśli wszystkim uda się trafić, zima odejdzie. Nauczyciel po kolei każdemu dziecku wręcza balon z wodą i dzieci rzucają.
Po zakończonej zabawie nauczyciel zwraca uwagę, ile wody udało się odzyskać z balonów i można ja wykorzystać do podlania pobliskiej roślinności.
III. Część końcowa.
1. Powrót do świetlicy, porządkowanie sali, w której malowane były prace.
2. Chwilowy odpoczynek na dywanie w kręgu i dzielenie się wrażeniami.
3. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.