KONSPEKT ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
Prowadzący zajęcia: Marzena Grzegorczyk
Temat: Bezpieczne zabawy zimowe.
Cele:
• Uczeń zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu.
• Uczeń rozwija swoją wyobraźnię, kreatywność i ekspresję.
• Uczeń przyswaja sobie nową technikę plastyczną.
• Uczeń rozwija swoje zdolności manualne.
• Uczeń kształtuje i rozwija umiejętności precyzji i dokładności.
• Uczeń wzmacnia w sobie umiejętności skupienia uwagi oraz cierpliwości.
• Uczeń rozwija swoje umiejętności współpracy w grupie.
Metody:
• Rozmowa kierowana;
• Podająca – instrukcja;
• Ekspresja twórcza – praca plastyczna.
Formy:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Rozmowa kierowana
Pomoce dydaktyczne: szary papier, biała kreda
Parametry grupy: dzieci klas 0, I, II, III.
Czas trwania: ok. 45 minut
Miejsce zajęć: świetlica szkolna
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna.
1. Nauczyciel wita się z dziećmi w umówiony dla nich sposób:
Cześć – podanie sobie prawych dłoni,
Hej – zrobienie tzw. „żółwika”,
O.K. – pokazanie sobie symbolu o.k. przez trzymanie zaciśniętej dłoni w pięść z uniesionym kciukiem w górę.
Następnie nauczyciel wraz z dziećmi śpiewa „Powitalną piosenkę” i pokazuje:
„Na powitanie wszyscy razem – dwa kroki w przód i w tył z jednoczesnym ukłonem,
Hip hip hura – klaśnięcie w dłonie,
Hip hip hura – podskok,
Hip hip hura – klaśnięcie w dłonie,
Z całego serca wszyscy razem - dwa kroki w przód i w tył z jednoczesnym ukłonem,
Witamy się, witamy się, witamy się – pomachanie do siebie nawzajem w różne strony.”
2.Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc w kręgu i zapoznanie ich z tematyką zajęć, ustalenie zasad pracy.
II. Część zasadnicza.
1. Krótka rozmowa przypominająca zasady bezpiecznej zabawy na śniegu (miejsca do zabaw, formy zabaw, sprzęt).
2. Podział dzieci na grupy, przydzielenie miejsc pracy, gdzie przygotowane zostały szare papiery i biała kreda. Nauczyciel wyjaśnia, że dziś prace wykonywane są wyłącznie kredą, uprzedza, że kreda się ściera i należy kontrolować pracę każdego członka grupy. Następnie każda z grup losuje tematykę wykonania pracy.
Grupa I – Bezpieczny saneczkarz
Grupa II – Bezpieczny narciarz
Grupa III – Bezpieczny łyżwiarz
Grupa IV – Bezpieczna bitwa śnieżna
3. Wykonanie prac w przydzielonych grupach.
III. Część końcowa.
1. Porządkowanie miejsc pracy.
2. Wystawka wykonanych prac i omówienie ich.
3. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach i nagrodzenie pozytywnymi znaczkami.