X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15258
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy ptakom przetrwać zimę

Scenariusz zajęcia
Grupa wiekowa: 5,6 –latki
Temat zajęcia: Pomagamy ptakom przetrwać zimę.

Cele główne:
- kształtowanie odpowiedzialności za ptaki w czasie zimy,
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania,
Cele szczegółowe:
DZIECKO:
- rozpoznaje ptaki: gila, sikorkę i wróbla,
- potrafi z pośród wyrazów wybrać swoje imię,
- rozumie polecenia typu: w prawym (lewym) górnym rogu, na, w,
- dokonuje analizy słuchowej wyrazu – zaznacza ilość głosek,
- rysuje szlaczek w liniaturze, drogę w labiryncie,
- potrafi odnaleźć takie same znaki,
- koloruje obrazek utrzymując się w konturze,
Metody: podająca, aktywizująca, praktyczna, problemowa,
Formy pracy: grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: opowiadanie S. Szuchowej „Spiżarnia ptaków”, sylwety ptaków, karmnik, pożywienie dla ptaków, karty pracy dla wszystkich dzieci(na kartce A4 namalowany kontur karmnika), sylwety ptaków :po 3 dla każdego dziecka: wróbel, gil sikorka, karteczki z imionami, klej, podkładki, kredki, ołówki, białe cegiełki, karty do pracy indywidualnej w zakresie analizy słuchowej wyrazów,


PRZEBIEG:

1. Przywitanie dzieci, podanie porządku zajęcia. (dzieci siedzą na dywanie)
2. Teatrzyk w oparciu o opowiadanie S. Szuchowej „Spiżarnia ptaków”
– krótka rozmowa nt. treści utworu i potrzeby opieki nad ptakami w okresie zimy.

3. Rozpoznawanie i nazywanie ptaków: gil, wróbel, wrona- układanie modelu wyrazów z białych cegiełek.

4.Zabawa ruchowa „Ptaki w karmniku” – rozumienie i stosowanie pojęć w praktyce: za, przed, obok. Dzieci dobierają się parami- jedno dziecko to karmnik, drugie ptaszek.

5.Wyszukiwanie spośród wyrazów karteczki ze swoim imieniem –szuka dziecko, którego imię zaczyna się na podaną przez nauczyciela głoskę. Przyklejenie swojej wizytówki w lewym dolnym rogu karty pracy(na kartce A4 namalowany kontur karmnika).

6. Manipulowanie sylwetami ptaków wg instrukcji nauczyciela z wykorzystaniem swojej karty pracy – przyklejenie:
wróbla – w prawym górnym rogu,
gila – w karmniku
sikorki – na karmniku

7. Praca indywidualna przy stolikach:
Dzieci otrzymują karty pracy dostosowane do ich umiejętności i możliwości (np. proste wyrazy do analizy słuchowej+ ćwiczenie spostrzegawczości; dłuższe wyrazy do analizy słuchowej + rysowanie szlaczków w liniaturze po śladzie lub samodzielnie itp.)
- analiza słuchowa wyrazów – pod obrazkiem zaznaczanie krzyżykiem okienek zgodnie z ilością głosek, (obrazki do wyboru: rak, ule, dom, kura, buda, ptak, lalka, kret, kubek, torba, koperta)
- ćw. spostrzegawczości – łączenie w pary takich samych znaków spośród kilku kształtów ),
- ćw. koordynacji wzrokowo – ruchowej – rysowanie szlaczków w liniaturze lub drogi w labiryncie,

8. Podsumowanie wspólnie z dziećmi wykonanych zadań.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.