Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej w grupie dzieci 5- letnich
Cel główny : Kształtowanie pozytywnej postawy wobec otaczającej nas przyrody.
Cele etapowe :
- zdobywanie wiedzy o roli drzew w życiu ludzi i zwierząt
- rozwijanie wyobrażni i doskonalenie sprawności manualnych
- budzenie świadomości i aktywności ekologicznej
Cele operacyjne: ( dziecko ...)
- zna zwierzęta żyjące w symbiozie z drzewami
- rozumie znaczenie drzew dla życia człowieka
- wie jakie sytuacje szkodzą przyrodzie
- sprawnie okleja rolkę bibułą
- wycina starannie i zgodnie z konturem koronę drzewa
- prawidłowo łączy elementy tworząc całość drzewka
- tworzy makietę współpracując w zespole
- dba o estetykę pracy i otoczenia
- odczuwa radość tworzenia , działania plastycznego
Metody pracy: słowne (rozmowa, analiza sytuacji), czynne (działalność plastyczna, zabawy ruchowe), oglądowa (pokaz)
Forma: zajęcie całą grupą, praca indywidualna
Środki dydaktyczne: tło polanki, sylweta dużego drzewa, montaż muzyczno-słowny „ Drzewo mieszkanie”, surowce wtórne ( papierki, pudełka .sznurki , gazety, butelki plastikowe, rolki od papieru toaletowego, itp.) zielony karton , bibuła , włóczka, klej, sylwety zwierząt żyjących w symbiozie z drzewami, piosenka „Sadzimy drzewka”.
Przebieg zajęcia;
1. Powitanie .Witam dzieci , które: są uśmiechnięte, lubią przyrodę, witam dzieci „ drzewka”.
2. Zaproszenie dzieci na polankę gdzie rośnie duże drzewo . Inscenizacja montażu muzyczno – słownego „Drzewo mieszkanie” CD „ Razem w przedszkolu” i wiersza I. Sikiryckiego „Sznurek Jurka”.
Stoi drzewo na polanie,
Wszystkim służy za mieszkanie,
Nie odpocznie ani chwili,
Bo ktoś ćwierka , bo ktoś kwili.
Myśli drzewo: - No i po co
Ptaki cały dzień szczebiocą?
Przy budowie gniazd wypada,
Żeby z ptakiem ptak pogadał.
Czasem słucha ich wiewiórka,
Wpadnie , by pożyczyć piórka,
Lubi dziuplę ścielić puchem –
Będzie miękką mieć poduchę.
A pod korą tłum owadów
O dzięciole gadu- gadu’
Że przepędzić chce korniki,
Bo to zbóje i szkodniki.
Wśród korzeni jakieś zwady.
Gryzoń kłóci się z owadem:
Czy kryjówkę w tajemnicy
Da utrzymać się nornicy.
Od korzeni do korony
Wszyscy mają swoje domy.
Drzewo czas na odpoczynek,
Znajdzie tylko w mroźną zimę.
Tuż pod drzewem , bardzo blisko,
Kiedyś tam wyrzucił Jurek
Poplątany, stary sznurek.
A nazajutrz obok sznurka
Od banana spadła skórka
Wyrzucona przez Karola
Tam też wkrótce Jaś i Ola
Wyrzucili bez wahania
Swoje torby po śniadaniach
Stos papierków po cukierkach
Wysypała tam Walerka.
Na papierki spadła ścierka,
Jakaś pusta bombonierka
I od lodów sto patyków
I butelek moc z plastiku.
Stare trampki , piłka z dziurą,
Kilka opon od rowerów
I ogromny stos papierów.
Oto tak od sznurka Jurka
Wnet urosła śmieci górka.
A z tej górki wielka góra
Której szczyt utonął w chmurach.
Cóż zwierzaki z wielkim żalem
Opuściły swe mieszkanie.
I już nikt nie odwiedzał
Na polanie tego drzewa.
Rozmowa z dziećmi nt.: mieszkańców drzewa, roli drzew w życiu ludzi i zwierząt, jak należy szanować drzewa, oceny zachowania dzieci , uwrażliwianie na ochronę środowiska przyrodniczego.
2 .Zabawa ruchowa „Sprzątanie zaśmieconej polanki ”przy muzyce.
3 .Indywidualne wykonywanie wiosennych drzewek z rolek i brązowej bibuły ( pień), kartonu , bibuły, włóczki , gazet (korona). Zapoznanie ze sposobem wykonania pracy (pokaz n-la ). Praca przy stolikach: samodzielny dobór materiałówko pracy , bezpieczne korzystanie z przyborów, indywidualne wykonywanie prac, sprzątanie miejsca pracy.
4 .„ Zalesianie” polanki wokół drzewa wykonanymi drzewkami przy piosence „ Uważaj na drzewko” CD „ Razem w przedszkolu”.
5. Zabawa ruchowa „ Powrót zwierząt do mieszkania”. Szukanie sylwet mieszkańców drzewa ukrytych w sali i umieszczanie ich wśród drzew na polanie przy muzyce z odgłosami przyrody.
6. Zakończenie zajęć : odpoczynek na polanie, wsłuchiwanie się w śpiew ptaków i szum wody- muzyka relaksacyjna.
Opracowała: Anna Urbaniak 2012