Scenariusz zajęć plastycznych w grupie dzieci 6- letnich
TEMAT: Muszelki na plaży.
Autor: Bożena Sudoł
CEL OGÓLNY: Ćwiczenie wyobraźni plastycznej, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- rozszerza horyzonty myślowe
- poznaje świat zgodnie z potrzebami, zainteresowaniami i dążeniami
-aktywnie uczestniczy w tworzeniu, posiada kreatywną postawę
- rozwija umiejętności plastyczne i wszechstronnie rozwija się
- przeżywa radość i szczęście
POMOCE: żółta kartka formatu A4 z trzema konturami muszli o różnym kształcie, piasek (najlepiej płukany), skorupki z jajek w trzech kolorach: białym, beżowym, brązowym, klej Vikol, pędzelki do rozprowadzania kleju na kartce.
PRZEBIEG:
Zajęcie poprzedza przygotowanie stanowisk pracy:
• nakrycie obrusami foliowymi stołów
• zgromadzenie na stołach potrzebnych materiałów
1. Rozmowa na temat wiersza D. Gellner pt. MUSZELKI
Muszelki są piękne! Muszelki są różne.
Spiczaste i płaskie, okrągłe, podłużne,
w kropeczki, w kreseczki tęczowe lub nie -
tu śmieje się jedna, tam śmieją się dwie!
Ta z czarnym paseczkiem, ta z kropką świetlistą,
ten, kto je zbudował, był wielkim artystą!
2. Pokaz naturalnych okazów muszli różnej wielkości, kształtu, koloru i pochodzenia. Opisywanie wyglądu, określanie właściwości ( twarde, gładkie lub chropowate, kłujące, itp. ). Próby segregowania ze względu na jedną cechę, np. kształt lub wielkość.
Przykładanie do ucha muszli i szklanki- wyjaśnienie dzieciom, że muszla i szklanka wzmacniają odgłos jaki wydaje krew płynąca w naszych naczyniach krwionośnych i dzięki temu możemy usłyszeć szum przypominający piękny odgłos morskich fal.
3. Pokaz gotowej pracy, zapoznanie dzieci z materiałem plastycznym i techniką wykonania prac.
- stopniowe smarowanie żółtej kartki klejem Wikol z pominięciem konturów muszelek i posypywanie piaskiem aż do zapełnienia całej kartki
-nakładanie kleju na kontur muszelki, łamanie po małym kawałku skorupki, przykładanie i dociskanie , wypełnianie konturów muszelek ułamanymi kawałkami zwracając uwagę, aby każda muszelka miała inny kolor. Można też wyklejać jedną muszelkę paseczkami różnicując kolory na przemian: biały, beżowy, brązowy według pomysłu i fantazji dzieci.
4. Wybór najstaranniejszej pracy, próba uzasadnienia swojego wyboru.
5. Umieszczenie prac na wystawce.
Scenariusz zajęć plastycznych w grupie dzieci 6- letnich
TEMAT: Gawra Misia.
Autor: Bożena Sudoł
CEL OGÓLNY: Ćwiczenie wyobraźni plastycznej, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- utrwala wiadomości o zwierzętach zasypiających na zimę
- składa przygotowane przez prowadzącą kółka, układa z nich głowę misia
- starannie nakłada i przykleja elementy
- odczuwa zadowolenie i radość płynącą z wiary we własne siły i możliwości twórcze,
- kształtuje osobowość oraz wzbogaca przeżycia
POMOCE: kartka z szarego papieru formatu A4, kawałek pomiętej, niekolorowej gazety, kilkanaście liści różnego kształtu wyciętych z kolorowego papieru ( żółty, brązowy, pomarańczowy, czerwony, ciemna oliwka ), kolorowe koła na głowę misia:
1 brązowe koło o średnicy 10 cm-głowa misia
2 brązowe koła o średnicy 4,7 cm- uszy misia
1 niebieskie koło o średnicy 10 cm-czapka misia(uformowana w trójkąt)
1 popielate koło o średnicy 4,7 cm- na nim przykleimy nos i język
2 popielate koła o średnicy 3 cm-środek uszu misia
1 czerwone koło o średnicy 3 cm-język misia(koło złożone na pół)
3 czarne koła o średnicy 2 cm-oczy i nos misia
2 białe koła o średnicy 2 cm-źrenice misia(złożone na pół)
PRZEBIEG:
Zajęcie poprzedza przygotowanie stanowisk pracy:
• nakrycie obrusami foliowymi stołów
• zgromadzenie na stołach potrzebnych materiałów
1.Rozmowa na temat wiersza L. J. Kerna „Był sobie niedźwiedź”
L. J. Kerna „Był sobie niedźwiedź”
Był sobie niedźwiedź daleko, hen
Co nie mógł zapaść w zimowy sen.
Inne niedźwiedzie dawno już spały,
Niektóre nawet głośno chrapały.
Chrapały chyba od miesiąca,
A on się wierci w łóżku bez końca.
Ponieważ nie miał przy sobie niańki,
Sam sobie nucił kołysanki
„ Luli, luli, luli, luj,
Spij już, śpij, niedźwiadku mój...
Luli, luli, oczka zmruż,
Trzeba spać, bo zima już...
2.Utrwalenie wiadomości o zwierzętach zasypiających na zimę: jeż, niedźwiedź, nietoperz, ślimak, żaba, świstak. Przed zapadnięciem w długi sen zimowy, trwający przeważnie od września do kwietnia, zwierzęta robią szczególnie duże zapasy, żeby móc zgromadzić odpowiednią ilość tłuszczu niezbędną do przetrwania zimy.
3. Pokaz gotowej pracy, zapoznanie dzieci z materiałem plastycznym i techniką wykonania prac:
- złożenie i przyklejenie na środku kartki głowy misia.
- zmięcie paska gazety i uformowanie go w kształcie łuku na górze kartki
- przyklejenie kolorowych liści pod głową misia, na dole szarej kartki.
4. Zabawa ze śpiewem do akompaniamentu z płyty CD pt.” Stary niedźwiedź mocno śpi”.
5. Wystawka prac dzieci na korytarzu.
Scenariusz zajęć plastycznych w grupie dzieci 6- letnich
TEMAT: Wiosenna łąka.
Autor: Bożena Sudoł
CEL OGÓLNY: rozwijanie twórczości plastycznej poprzez tworzenie, kształcenie umiejętności współdziałania w grupie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko:
- zwraca uwagę na barwy jakie przybiera łąka wiosną
- wzbogaca wiadomości o zwierzętach i owadach żyjących na łące
- poznaje i naśladuje odgłosów zwierząt i owadów zamieszkujących łąkę
- usprawnia narządy mowy poprzez ćwiczenia artykulacyjne
- przeżywa radość i szczęście
POMOCE: zielona kartka formatu A4, zwykłe kredki woskowe pozbawione papierowych otoczek, świeczki podgrzewacze na szklanych spodkach, zapałki ( tylko w rękach nauczyciela )
PRZEBIEG:
Zajęcie poprzedza przygotowanie stanowisk pracy:
• nakrycie obrusami foliowymi stołów
• zgromadzenie na stołach materiałów
1. Rozmowa na temat wiersza.
Mieczysława Buczkówna
„Rano na łące"
Słońce.
Na łące
wszyscy pracują od samego rana:
Pszczoła we wnętrzu rumianka
Odkurza żółty dywanik
Ze złotego pyłu,
Mrówki-ścieżkę oczyściły,
Aż świeci każde ziarenko piasku.
Motyl-skrzydełkami
Otrzepuje krople rosy
Z koniczyny.
Osy-polerują listki jaskrów,
Aż oczy bolą od blasku.
2. Wysłuchanie z płyty odgłosów: pszczoły, trzmiela, żaby, skowronka i konika polnego- próby rozpoznawania i nazywania zwierząt. Ćwiczenia ortofoniczne: naśladowanie odgłosów zwierząt zadawanych przez nauczyciela.
3. Pokaz gotowej pracy i etapów tworzenia. Zwrócenie szczególnej uwagi na ostrożne i spokojne zachowanie przy stolikach ze względu na zapalone podgrzewacze:
- przytrzymanie kredki woskowej nad podgrzewaczem około 1 sekundy i malowanie punkcików, kresek, łezek, itp.
- kredkę trzeba wielokrotnie nachylać nad podgrzewaczem, rozgrzewać króciutko i malować. Prace są niezwykle atrakcyjne i ciekawe.
- jeżeli kredkę przytrzymamy 2 sekundy, to nasze wzory będą nieco wypukłe, gdyż kredka mocniej się roztopi i wyleje się jej więcej na dany motyw.
4. Zabawa w formie opowieści ruchowej do piosenki "Wiosna w błękitnej sukience”, sł. S. Marciniak muz. E. Zawistowska.
5. Zorganizowanie wystawki na korytarzu przy sali.