SCENARIUSZ ZAJĘCIA PRZEPROWADZONEGO
W GR I(3,4 LATKI)
W DNIU: 12.04.2012r
TEMAT: „ZABAWY NA WYSPIE” – „ZDROWOLANDIA”
OPRACOWAŁA: BEATA MÓŁKA
CELE OGÓLNE:
- zintegrowanie grupy przedszkolnej
- utrwalenie zasad higieny osobistej
- wyzwolenie pozytywnych emocji
- powtórzenie zasad z „Kodeksu grupy”
CELE OPERACYJNE: DZIECKO –
- wita się tańcem i śpiewem
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach
- rozwiązuje zagadki
- śpiewa znane piosenki
- współpracuje w grupie, parze
- rozwija inwencje twórczą
- powtarza zasady dotyczące higieny osobistej
- wie, że należy przestrzegać zasad higieny osobistej – aby być zdrowym
- okazuje radość i zadowolenie ze wspólnej zabawy
SCENARIUSZ ZADAŃ OKREŚLONYCH W RAMACH OBSZARÓW EDUKACJI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci; porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych: dziecko –
• Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują i grzecznie zwraca się do innych
• Przestrzega reguł obowiązujących w społeczności przedszkolnej
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrożenie dzieci do utrzymywania ładu i porządku: dziecko –
• Umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby
• Samodzielnie ubiera się i rozbiera, dba o rzeczy osobiste
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci: dziecko –
• Zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
• Mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci: dziecko –
• Dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia
• Uczestniczy w zajęciach ruchowych
7. Wychowanie przez sztukę: dziecko –
• Odgrywa role w zabawach parateatralnych, posługując się nową, mimiką, gestem i ruchem
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, taniec i pląsy: dziecko –
• Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, tańcu
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania: dziecko –
• Słucha np.: opowiadań, baśni i rozmawia o nich
METODY:
- słowna
- czynna
- oglądowa
FORMA:
- zajęcia z całą grupą
- praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: opowiadania pt „Żegluga” E. Barskiej i M. Głogowskiego, nagrania CD – muzyka, mydła różnego rodzaju, ubiór dla kapitana statku, stateczki z papieru, chusta animacyjna, mikrofon, zagadki, bańki mydlane.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. ZABAWA POWITALNA „WSZYSCY PIĘKNIE SIĘ WITAMY ...” – ze śpiewem
2. ZABAWA INTEGRUJĄCA GRUPĘ „WOLNE MIEJSCE” – ze śpiewem
„Z prawej wolne miejsce mam,
Tego proszę kogo znam...
Proszę np.: Jasia, żeby do mnie
Przyszedł jak... (np.: „wesoły kotek”)
(cała grupa mu wtóruje)
3. SŁUCHANIE OPOWIADANIA PT „ŻEGLUGA” E. Barskiej i M. Głogowskiego; odpowiedzi dzieci na pytania dotyczące treści.
4. ZAPROSZENIE DZIECI DO PODRÓŻY NA WYSPĘ „ZDROWOLANDIA”; płyniemy statkiem – dzieci siedzą jedno za drugim, kapitan steruje tatkiem! (przy muzyce!). Podróż odbywa się nocą!
5. PRZYBYCIE NA WYSPĘ „ZDROWOLANDIA”: budzi się piękny, słoneczny dzień – dzieci okazują radość z przybycia na wyspę (twórczość dziecięca!) zabawa muzyczna „Promyk słońca” – tworzenie 2 wężyków
6. „TOALETA PORANNA NA WSPIE”:
• Zagadka I „Przyjemnie pachnie, ładnie się pieni, a brudne ręce w czyste zamieni” (mydło); nagroda: telefon „B-R-A-W-O”!
• Zabawa ruchowa przy piosence „Mydło” – etapy mycia rąk!
• Cechy mydła: oglądanie, określanie za pomocą zapachu, dotyku, węchu
• Masażyk relaksacyjny „Mama, córkę myła” (w parach)
• Zagadka II: „Co to jest na pewno wiesz, najeżona jest jak jeż, lecz nikogo nie ukłuje tylko zęby szoruje” (szczoteczka do zębów)
• Zagadka III: „Jest biała siedzi w tubie, zęby nią czyścić lubię” (pasta do zębów)
Zagadka IV: „Ma jedno ucho, czasem bywa kolorowy, codziennie nalewasz do niego wody” (kubek)
Nagroda: telefon: „B-R-A-W-O”
• Zabawa ruchowa przy piosence „Szczotka, pasta...” etapy mycia zębów
• „ŚNIADANIE NA WYSPIE” – wybór zdrowych produktów żywnościowych
7. „ZAGADKI PANTONOMICZNE”; „MÓJ DZIEŃ NA WYSPIE” – oklaski dla odgadujących
8. „SZTORM NA WYSPIE” – zabawa z chustą animacyjną i stateczkami z papieru
9. „PRZYGOTOWANIA DO OBIADU NA WYSPIE” Zabawa ruchowa przy piosence „Mydło” – etapy mycia rąk! Cechy mydła: oglądanie, określanie za pomocą zapachu, dotyku, węchu.
10. „OBIAD NA WYSPIE” – propozycje dzieci dotyczące zdrowego obiadu na wyspie (burza mózgów – zapisane!)
11. „DRZEMKA POOBIEDNIA NA WYSPIE” – przy muzyce poważnej
12. PLAKAT „WYSPA ZDROWOLANDIA”: naklejanie przez dzieci obrazków promujących naszą wyspę – motywowanie wyboru.
13. ZABAWY NA WYSPIE:
• „kolorowe bąbelki” – puszczanie baniek mydlanych (ćwiczenia oddechowe)
• „czyszczenie zębów” – językiem zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnią zębów (gimnastyka buzi i języka)
• „liczymy zęby” – językiem, wykonuje on ruchy przypominające „skoki żabki” (gimnastyka buzi i języka)
• „ziewanie” - naśladowanie czynności ziewania (usprawnianie aparatu artykulacyjnego)
14. „POWRÓT Z WYSPY ZDROWOLANDIA” : tworzenie 2 wężyków:
• „cała naprzód” – wiosłowanie w siadzie
• „za burtą” – przechylanie się na bok
• „ do szalup” - stawanie
• „sztorm” – odchylanie się do tyłu, opieranie się o brzuch kolegi
15. WYWIAD „DZIENIKARKI” (chętne dziecko) Z DZIEĆMI NA TEMAT: „ZASAD PRZESTRZEGANIA HIGIENY OSOBISTEJ NA WYSPIE” – wybrane dziecko zadaje pytania dzieciom
16. PODZIĘKOWANIE ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ SŁOWEM „DZIĘKUJEMY”.