Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w klasie II
z okazji Dnia Matki
Opracowała:
Ewa Knyspel
Ośrodek tematyczny : Święto Matki.
Temat zajęć: Naszym mamom w dniu ich święta.
Cel ogólny: poznanie różnych sposobów wyrażania miłości.
Cele operacyjne: uczeń:
• zapamięta datę Święta Matki,
• wymieni cechy swojej mamy za pomocą przymiotników,
• zaproponuje sposoby wyrażania uczuć,
• wyrecytuje wiersz,
• zaznaczy w wierszu akcenty logiczne i wskaże rymy,
• zaśpiewa piosenkę,
• złoży życzenia i wręczy prezent,
• zorganizuje poczęstunek i sam będzie kulturalnie w nim uczestniczył,
• ułoży zdanie z rozsypanki wyrazowej,
• rozpozna przysłowia i je wyjaśni,
• wystuka, wygra na instrumentach perkusyjnych rytm na 2,
• umieści nuty na pięciolinii,
• zaśpiewa z solmizacją melodię.
Metody: podające: pokaz, wyjaśnienie;
poszukujące: pogadanka, zabawa dydaktyczna;
operatywne: praca z tekstem, metoda ćwiczeń.
Formy pracy: indywidualna i zbiorowa.
Środki dydaktyczne: instrumenty perkusyjne, kolorowe kartonowe płatki kwiatka, treść wiersza zapisana na dużym kartonie, rozsypanka wyrazowa, karty pięciolinii z narysowanymi nutami.
Faza przygotowawcza
1. Czynności organizacyjno – porządkowe.
2. Rozmowa kierowana:
• Jaką dzisiaj mamy datę?
• Jakie święto obchodzimy dzisiaj?
3. Układanie I kwiatka.
Środek kwiatka wypełnia niedokończone zdanie:
Kocham moją mamę, bo...
Uczniowie wpisują na płatkach cechy swojej mamy i doczepiają płatek magnesem do tablicy. Propozycje uczniów: mnie urodziła, jest wyrozumiała, dobra, uczciwa, wesoła, cierpliwa, miła, opiekuńcza.
4. Układanie II kwiatka
Środek kwiatka wypełnia zdanie: Jak mogę uczcić jej święto?
(Uczniowie wpisują na płatkach propozycje i doczepiają płatek do tablicy).
Propozycje uczniów: powiedzieć wiersz, zaśpiewać piosenkę, wręczyć prezent, złożyć życzenia, zrobić laurkę, zorganizować poczęstunek, narysować portret, przygotować przedstawienie.
Faza realizacyjna
1. Analiza wiersza i jego recytacje:
• odczytanie wiersza o matce,
• omówienie treści,
• wyróżnienie akcentów logicznych,
• podkreślenie rymów,
• wspólna recytacja wiersza.
2. Odśpiewanie piosenki o matce z wykorzystaniem akompaniamentu perkusyjnego w refrenie „Mama krząta się w kuchni od rana”.
3. Ułożenie życzeń, zapisanie na tablicy i przepisanie do laurek.
4. Wręczenie laurki i wcześniej przygotowanego prezentu mamom zgromadzonym w klasie.
5. Ułożenie rozsypanek wyrazowych i omówienie przysłów:
• Gdy matka bije skórka tyje.
• Droga to chatka, gdzie mieszka matka.
• Do ludu po rozum, do matki po serce.
Faza integracyjna
1. Wspólne odśpiewanie mamom „Sto lat”.
2. Wręczenie portretów mam wcześniej narysowanych.
3. Zaproszenie do poczęstunku: owocowe koreczki.
4. Wspólne biesiadowanie.