Scenariusz zajęć dla dzieci 3 letnich
Prowadzący: KG
Grupa wiekowa: dzieci trzyletnie
Temat kompleksowy: Kto mieszka na łące
Temat dnia: Zabawy na łące
Cele ogólne
poznanie nazw mieszkańców łąki,
rozwijanie percepcji wzrokowej oraz koncentracji uwagi,
przedstawienie odgłosów mieszkańców łąki za pomocą dostępnych materiałów,
estetyczne wykonanie pracy plastycznej,
Cele operacyjne
Dziecko:
potrafi uważnie wysłuchać opowiadania,
zna mieszkańców łąki (żabę, motyla, pszczołę, biedronkę)
umie rozpoznać mieszkańców łąki po odkrytym fragmencie,
potrafi bawić się wspólnie z innymi dziećmi,
rozwija impresję ruchową poprzez zabawy,
potrafi estetycznie ozdobić przygotowanego motyla,
Metody pracy
słowna – opowiadanie, wypowiedzi dzieci,
oglądowa – ilustracje i obrazki, pokaz
czynna – zadań stawianych do wykonania, ekspresja ruchowa przy muzyce.
Formy pracy
- indywidualna,
- grupowa
- zbiorowa,
Środki dydaktyczne
- ilustracje zwierząt żyjących na łące,
- kwiaty z kolorowego papieru,
- sylwety do opowiadania „Cztery motylki" W. Badalskiej – 4 motyle
i wrona,
- karton zielony,
- elementy do ułożenia kolorowej łąki,
- chusta w kolorze zielonym,
- gazety,
- rolki po papierze toaletowym,
- chusty lub szarfy,
- woreczki foliowe
PRZEBIEG
1. Powitanie z piosenką z ilustracją ruchową „Dla maluchów”.
2. Wysłuchanie opowiadanie W. Badalskiej „Cztery motylki” ilustrowane teatrzykiem sylwet na przygotowanej w części sali „łace”.
3. Koncert zwierząt z łąki – losowy wybór zwierzęcia
-bzyczenie pszczółki – bzzzz – naśladowanie odgłosów przez tubę ze zwiniętych dłoni,
- fruwanie biedronki – naśladowanie odgłosu poprzez pocieranie woreczka foliowego,
- skoki żaby – uderzanie dłońmi o rozłożoną gazetę,
- fruwanie motyla – naśladowanie skrzydełek gazetą,
4. Makieta łąki – przyklejanie w odpowiednim miejscu losowo wybranego wcześniej mieszkańca łąki – ozdabianie makiety według pomysłu dzieci.
5. Opowieść ruchowa „Spacer na łąkę" uzupełniona odkrywaną obrazkową. Kiedy w opowiadaniu pojawia się nazwa mieszkańca łąki nauczycielka pokazuje fragment ukrytego owada, a dzieci zgadują.
6. Zabawa ruchowa „Taniec motyli” – dzieci wybierają sobie chustę
– pozycja wyjściowa w kucki – uderzają o podłogę – chusta i dłońmi, potem wstają podnoszą ręce na boki i machają chustami później biegają po sali powiewając nad głową chustami (zamieniają się
w motyle), gdy muzyka cichnie przysiadają na kwiatach (kucają).
7. Szukamy motyla w przedszkolu – dyktando ruchowe: stańcie buzią do okna –pomachajcie drzewom – odwróćcie się tak, aby widzieć półkę z książkami – idziemy w jej kierunku 3 kroki – kłaniamy się
– idziemy krok – stop, krok – stop, krok – stop,
8. Praca plastyczna – ozdabianie sylwety motyla kolorowymi elementami z papieru kolorowego – mocowanie motylka na rolce po papierze toaletowej. Wystawa przygotowanych przez dzieci prac.