SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Guzik
Grupa wiekowa: dzieci trzyletnie
Data: 26.11.2008
Temat dnia: Wszystkim jest potrzebny miś
Obszar: edukacja w zakresie mowy i myślenia, edukacja kulturalno – estetyczna, edukacja ruchowa
Cele ogólne
- nabywa swobody w rozmowach prowadzonych w formie dialogów,
- próbuje tworzyć proste zdania,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dzieci poprzez połączenie wrażeń ruchowych, słuchowych, wzrokowych i dotykowych,
- jest twórcą,
Cele operacyjne
Dziecko:
- przestrzega kolejności wypowiadania,
- swobodnie i pewnie czuje się w grupie,
- zna bajki w których bohaterami są misie,
- układa obrazek z części,
- maluje farbami za pomocą palców,
Metody pracy
podająca (przyswajanie), eksponująca (przeżywanie), praktyczna (działanie), problemowa (odkrywanie)
Formy pracy:
zbiorowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne
sylweta ,,niekompletnego misia Uszatka”, treść opwiadania Cz. Janczarskiego ,,W sklepie z zabawkami”, emblemat smutnej buzi misia, pocięte na 4 element ilustracje misia Puchatka, papier, klej, farba plakatowa, płyta CD z nagraniem piosenek tytułowych z bajek o misiach, Gumisie, Kubuś Puchatek, Bracia Koala, Miś Uszatek
PRZEBIEG
1) Powitanie „Witam wszyscy którzy...” – pedagogika zabawy
Wprowadzenie do tematu
Dzień dobry! Czy wiecie kto miał wczoraj swoje święto? Pluszowy Miś. Tak, tak w czerwcu wszystkie dzieci mają swój dzień - Dzień Dziecka, a w listopadzie wszystkie misie mają swoje święto. Bardzo mi miło że mogę Was gościć w Krainie Pluszowych Misiów. Jakie misie znacie? Posłuchajcie piosenek, a na pewno odgadniecie kim są.
2) Po wysłuchanie piosenki i opowiadania „W sklepie z zabawkami Cz. Janczarskiego rozmowa nt charakterystycznych cech Uszatka – klapnięte uszko, brązowe futerko, duże czarne oczy, łatki na łapkach. Nauczycielka czyta pierwszy fragment opowiadania oraz prezentuje smutną buzię misia (załącznik nr 1).
Dlaczego Misiowi oklapł ucho?
Dlaczego nasz miś ma smutną buzię?
Jak myślicie co trzeba zrobić, żeby Uszatek na obrazku się uśmiechnął? Dorysowanie uśmiechu na buzi misia. - załącznik nr 2.
A co musiało by się stać żeby Misiowi w książce zrobiło się wesoło?
Zaraz zobaczymy, co stało się z Misiem.
3) Gimnastyka misiów - Gimnastyka wg Ruchu rozwijającego W. Sherborne:
- „powitanie misiów”: dotykanie się łapkami w pozycji stojącej;
- „misiowe figle”: turlanie się po ziemi,
- „poszukiwanie miodu”: czworakowanie, a na sygnał nauczycielki w leżeniu na plecach wspinanie się na drzewo;
- „smaczny miodek” - siadamy po turecku i wyjadamy miodek z „garnka”
- „pożegnanie misiów”: dotykanie się czołami;
- „dobranoc”: wyciszanie się i zapadanie w sen przy piosence pożegnalnej z „dobranocki” Misia Uszatka;
4) Zabawa kontaktowo – dotykowa „Urodziny Misia Zbysia” (Rymowanki – przytulanki – wg. Bogdanowicz)
5) Ułóż całość z części – ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej
Dzieci otrzymują ilustracje Kubusia Puchatka – pociętą na 4 elementów. Zadanie dzieci polega na ułożeniu całości obrazka z części.
6) ,,Mój ulubiony miś”- malowanie
Dzieci malują paluszkami używając farb plakatowych nt ,,Mój ulubiony miś” – zapełnianie konturu misia.
7) Rozdanie dzieciom emblematów misiami na pamiątki.