Opracowała: Magdalena Traczyk
Szkoła Podstawowa
Konspekt lekcji techniki
Temat: Włókna- modne i przydatne w życiu.
Klasa V.
Czas trwania lekcji: 45 minut
Metoda: dyskusja, pogadanka, ćwiczenie praktyczne
Środki dydaktyczne: tablica z podziałem włókien, plansze z informacjami dotyczącymi tkanin i dzianin, wszywki z odzieży, kawałki materiałów, tablica ze znakami informacyjnymi (piktogramami), ćwiczenia „Technika na co dzień kl.4”
Cele lekcji:
- poznanie rodzajów włókien, tkanin, dzianin,
- poznawanie zawodów związanych z przemysłem odzieżowym,
- uświadomienie roli przemysłu odzieżowego dla współczesnego człowieka,
- wyrobienie umiejętności korzystania z informacji umieszczonych na wszywkach odzieży-odczytywanie symboli dotyczących konserwacji, informacji dotyczących rozmiarów i materiałów, z których odzież została wykonana
- wyposażenie uczniów w podstawowe umiejętności przydatne w życiu codziennym
- pobudzanie aktywności
- rozwijanie wyobraźni
Przebieg lekcji
1. Czynności organizacyjne (sprawdzenie listy obecności, wpisanie tematu lekcji do dziennika).
2. Wprowadzenie i omówienie tematu lekcji.
- zapisanie tematu lekcji
- rozpoczęcie dyskusji na temat różnych rodzajów tkanin i różnych ich właściwości. Omówienie kolejnych punktów tematu:
a) Ranga i znaczenie wynalezienia włókien. Znaczenie przemysłu odzieżowego. Miejsce dzianiny i tkaniny w życiu codziennym. Znaczenie wyrobów włókienniczych: cele użytkowe, cele ozdobne, cele ochronne.
Uczeń wymienia przykłady zastosowania: tkanin, dzianin, włókien, np.: obicia, dywany, zasłony, ubrania, koce gaśnicze, żagle, gobeliny, materiały izolacyjne: wata szklana, pakuły. Określa rolę, jaką tkaniny mają do spełnienia w danym przedmiocie.
b) Omówienie źródeł otrzymywania włókien: naturalne, chemiczne.
Sposoby powstawania tkanin i dzianin. Prezentacja schematów: krosno, tkanina, dzianina. Prezentacja próbek tkanin i dzianin.
Uczeń klasyfikuje włókna wg ich pochodzenia (ćw. 1, s.83), analizuje schemat krosna, tkaniny, dzianiny (ćw. s. 84,86).
Aby przyjść z pomocą użytkownikom odzieży, postanowiono określić sposób konserwacji za pomocą odpowiednich symboli, które stosowane są na całym świecie.
- nauczyciel omawia znaczenie różnych znaków informacyjnych znajdujących się na wszywkach ubrań, korzystając przy tym z tablicy poglądowej.
3. Ćwiczenie praktyczne
Przerysuj z wszywki ubrania* znaki informacyjne i opisz zalecane zasady konserwacji
*Nauczyciel rozdaje dla uczniów wszywki z ubrań odcięte ze starej odzieży.
Nauczyciel kontroluje wykonywanie pracy i koryguje błędy.
4. Podsumowanie lekcji.
Nauczyciel ocenia poprawność wykonania ćwiczenia oraz aktywność na lekcji. Omówienie kolejnych zajęć i przekazanie informacji dotyczących potrzebnych materiałów.
ZAŁĄCZNIKI
DZIANINA
WYRÓB WŁÓKIENNICZY O STRUKTURZE OCZEK. POWSTAJE W WYNIKU PRZERABIANIA WŁÓCZKI ZA POMOCĄ DRUTÓW, SZYDEŁKA LUB SPECJALNYCH MASZYN DZIEWIARSKICH.
Podstawowymi cechami dzianin są:
• duża elastyczność
• rozciągliwość we wszystkich kierunkach
• miękkość
• przewiewność
• mała stabilność wymiarów
TKANINA
WYRÓB WŁÓKIENNICZY, POWSTAJE PRZEZ PRZEPLATANIE NITEK OSNOWY I WĄTKU NA KROSNACH TKACKICH.
Pierwsze wyroby przypominające tkaninę tworzono już przed ośmioma tysiącami lat. Tkanina lniana, w wyrafinowanej formie, bardzo cienka, przejrzysta, miała swój początek w starożytnym Egipcie w okresie Starego Państwa ok. XXVII wiek p.n.e. - XXII wiek p.n.e.
Poliamid
bardzo wytrzymałe włókno chemiczne, bardzo łatwo wysychające, niegniecące, łatwe w pielęgnacji, lecz niezbyt odporne na światło
Poliester
włókno chemiczne, bardzo łatwo wysychające, niegniecące, łatwe w pielęgnacji
Satyna
gładka, lejąca i błyszcząca tkanina imitująca atłas. Jedna jej strona jest matowa, a druga lśniąca.
Bawełna
bawełnica -krzew z rodziny ślazowatych Uprawiane jako rośliny roczne. Posiadają długoogonkowe liście, duże kwiaty zmieniające barwę po zapyleniu, owoc, który stanowi torebka, zawierająca krótkie i długie włoski (cenny surowiec włókienniczy).
Elastyn
wyprzedził inne włókna swoimi niezliczonymi cudownymi własnościami np:
może rozciągać się o 500% (duża rozciągalność), duża rozprężność - zawsze wraca do swojego poprzedniego kształtu (nie ma workowatych kolan, łokci), mocniejszy niż włókna gumowe lateksowe, wygodny, miękki, gładki, odporny na tłuszcz, pot, dezodoranty, proszki do prania, ma dobre właściwości w mieszankach z bawełną, wełną, jedwabiem, lnem. Nie alergizuje, i nie elektryzuje się. Stosowany jest na kostiumy kąpielowe, bieliznę, odzież sportową i codzienną.
załącznik
ODZIEŻ TA SKŁADA SIĘ Z TAKICH WŁÓKIEN JAK-
(NAPISZ NAZWE WŁÓKNA I SKŁAD PROCENTOWY):
........................................
........................................
........................................
........................................
ZALECA SIĘ NASTEPUJĄCE ZASADY KONSERWACJI
(NARYSUJ PIKTOGRAM I OPISZ GO):
........................................
........................................
........................................
........................................
........................................