ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1
W RADOMSKU
SCENARIUSZ LEKCJI
Z PODSTAW ELEKTROTECHNIKI I ELEKTRONIKI
PRZEPROWADZONEJ W KLASIE 1ZEM
(grupa elektromechanik samochodowy)
TEMAT: Cieplne działanie prądu elektrycznego.
Opracowała: mgr inż. Renata Poteralska
Radomsko, 18 listopada 2011 r.
Temat: Cieplne działanie prądu elektrycznego.
Czas trwania lekcji: 45 min.
Cele lekcji:
- Zapoznanie się ze zjawiskami, w których energia elektryczna zostaje zamieniona w różna inne formy energii
- Poznanie prawa Joule'a- Lenza
- Ukazanie komputera jako narzędzia pracy pomocnego w wyszukiwaniu informacji
- Nabywanie umiejętności pracy w grupie
Metody prowadzenia lekcji:
- Elementy wykładu
- Pogadanka
- Praca w grupach na komputerze
Pomoce dydaktyczne:
- 4 zestawy komputerowe
- Projektor
Formy pracy:
- Grupowa i samodzielna
Przebieg lekcji
1. Faza przygotowawcza - czas 5 min.
1.1. Czynności organizacyjne , sprawdzenie obecności.
1.2. Sprawdzenie wiadomości z lekcji poprzedniej - pytania :
- Co to jest rezystancja?
- W jakich jednostkach mierzy się moc prądu elektrycznego?
- W jakich jednostkach mierzymy natężenie i rezystancję prądu elektrycznego?
1.3. Podanie tematu oraz celu lekcji
1.4. Zorganizowanie pracy grupowej
2. Faza główna
2.1 .Podanie nowego materiału - treści merytoryczne – czas 10 min.
- rodzaje przemian energii elektrycznej w inną energię
- definicja prawa Joule'a-Lenza
- zastosowanie cieplnego działania prądu elektrycznego
2.2 . Praca w grupach – czas 25 min
- wyszukanie informacji w Internecie na temat :
> elektrotermia
> podział urządzeń elektrotermicznych
> metody nagrzewania (1 z nich krótko scharakteryzuj)
- przedstawienie wyników pracy poszczególnych grup
- dyskusja na temat wyników pracy poszczególnych grup
- zapisanie krótkiej notatki do zeszytu
3. Zakończenie - czas 5 min.
Praca domowa : Gdzie zastosowanie prawa Joule'a-Lenza jest niepożądane?
Podanie tematu lekcji następnej.