JAK NALEŻY DBAĆ O SWOJE ZDROWIE ?- scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich.
Prowadząca: Kamila Dolata
1.Cele ogólne:
-kształtowanie postawy prozdrowotnej;
-stwarzanie sytuacji do wypowiedzi słownych na określony temat;
-organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu posiadanych
wiadomości i sprawności;
-wzbogacenie słownictwa związanego ze zdrowiem;
-doskonalenie analizy i syntezy dźwiękowej wyrazów o prostej budowie
fonetycznej oraz umiejętności głoskowania i dzielenia wyrazów na sylaby.
2.Cele operacyjne: ( dziecko...)
-swobodnie wypowiada się na określony temat;
-dziecko rozumie konieczność jedzenia owoców, warzyw, nabiału oraz ograniczenia spożywania niektórych produktów;
-potrafi wymienić szkodliwe dla zdrowia produkty spożywcze;
-rozumie konieczność dbania o higienę jamy ustnej;
-potrafi dokonać analizy słuchowo-wzrokowej prostych wyrazów;
-umie liczyć w pamięci i na konkretach liczebnikami głównymi w zakresie 1-6;
-bierze aktywny udział w zajęciu.
3.Metody:
Metoda przekazu wiedzy.
Metoda pobudzenia zachowań sprzyjających zdrowiu.
Metoda aktywizująca.
Metoda utrwalania pożądanych zachowań i przyzwyczajeń zdrowotnych.
4.Formy aktywności dzieci: językowa, plastyczna, ruchowa, muzyczna.
5.Środki wspomagające działania: płyta CD z piosenkami, wiersz pt.,, Dla każdego coś zdrowego” S. Karaszewskiego, ilustracje, pacynki: król, księżniczka, tron, młodzieniec, klaun, teatrzyk lub teatr pudełko, sylwety: TAK, NIE, opowiadanie pt. ,,Kapryśna Księżniczka”, przewodnik dla n-la, stolik, produkty zdrowe( owoce, warzywa, mleko) i niezdrowe (lizak, cukierki, batonik, czekolada, chipsy, coca-cola, oranżada), kartoniki z obrazkami zdrowych i niezdrowych produktów.
6.PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie rodziców piosenką pt. ,,Tak, czy nie?”- dzieci śpiewają piosenkę unosząc do góry napis pasujący do słów refrenu (TAK lub NIE).
2.Inscenizacja sylwetowa pt. ,,Kapryśna Księżniczka”.
3.Rozmowa inspirowana treścią teatrzyku sylwetowego.
Pytania do dzieci *Dlaczego księżniczka Oleńka zachorowała?(nie jadła owoców i warzyw, nie piła mleka i soków, jadła słodycze-lizaki, czekoladę, batoniki, chipsy, rzadko chodziła na spacery i bale);*Co zrobił młodzieniec, aby uratować księżniczkę? *Jak zakończyła się historia o chorej i kapryśnej księżniczce?/
Pytania dodatkowe:
1.Co powinniśmy jeść by być zdrowymi?
2.Dlaczego należy jeść dużo warzyw i owoców?
3.Co można przyrządzić z warzyw i owoców?(sok, surówki, sałatki)
4.Jakie jeszcze inne produkty wpływają korzystnie na zdrowie?(nabiał)
5.Przypomnijcie, które produkty są dla nas niezdrowe?
4.Rozmowa nt morału płynącego z bajki. - Aby być zdrowym należy zdrowo odżywiać się.
5. Zabawa ruchowo-naśladowcza do piosenki pt. ,,Już owoców pełen kosz”.
6.Układanie różnych produktów żywnościowych pod hasłem Dobre (owoce, warzywa, mleko) i ZŁE(czekolada, chipsy, coca-cola, lizak, cukierki) na stoliku- klasyfikowanie wg podanej cechy.Uświadomienie, że produkty niezdrowe są zbyt tłuste, zbyt słone, zbyt słodkie, zbyt kolorowe(bo farbowane). Uściślenie stwierdzenia, że słodycze można jeść, ale z umiarem.
7. Zabawa dydaktyczna ,, Co mogą paskudy?”- N-lka wskazując niezdrowe produkty ustala wspólnie z dziećmi dlaczego nazywamy je paskudami. Paskudy spożywane w nadmiarze mogą doprowadzić do: chorób zębów, bólów brzucha, otyłości.(ilustracje)
8.Zabawa ruchowa ,,Uciekaj przed Paskudą”.
Dz-ci spacerują podczas melodii wśród rozłożonych na dywanie chmurek. N-lka pokazuje kartoniki przedstawiające zdrowe produkty, i takie, które są dla organizmu
szkodliwe(paskudy).Gdy dz-ci widzą kartonik z produktem zdrowym poruszają się, podskakując z nogi na nogę. Kiedy n-lka przedstawia produkt niezdrowy, dzieci uciekają i
chowają się na chmurce . Na 1chmurce może ukryć się tylko 2 dzieci.
9. Rady dla dzieci-słuchanie wiersza pt. ,,Dla każdego coś zdrowego”.
Kapryśna księżniczka udziela dzieciom rad, jak mają się odżywiać, aby były zdrowe. Dzieci przyrzekają, że będą się do nich stosować co dzień.
Jeśli chcesz się żywić zdrowo, Mleko, jogurt, ser, maślanka-
Jadaj zawsze kolorowo! To jest twoja wyliczanka!
Jedz owoce i jarzyny, Chude mięso, drób i ryba
To najlepsze witaminy! to najlepsze białko chyba!
Jedz razowce z grubym ziarnem, Sok warzywny, owocowy,
Zdrowe jest pieczywo czarne! Kolorowy jest i zdrowy!
Na kanapkę, prócz wędliny, Kto je tłusto i obficie,
Połóż listek zieleniny! Ten sam sobie skraca życie1
I kapusta i sałata, Bób, fasola, groszek, soja-
W witaminy jest bogata! To potrawa będzie twoja!
Oprócz klusek i kotleta Sosy lepsze są niż tłuszcze,
Niech się z jarzyn składa dieta! Niech się w tłuszczu nić nie pluszcze!
Jedz surówki i sałatki, Zostaw smalec, dolej olej,
Będziesz za to piękny, gładki! Niech na olej będzie kolej!
Gotowane lub duszone Dobra także jest oliwa,
Zawsze zdrowsze, niż smażone! Bo dla zdrowia sprawiedliwa!
10.Zabawa ruchowa ze śpiewem ,,Literkowy pociąg”.
N-lka ustawia dzieci w pociąg (troje).Pociąg rusza, dzieci śpiewają ,,Jedzie pociąg z daleka”.
Kiedy pociąg stanie dzieci wymyślają przedmioty na podaną głoskę.
11. Zabawy z Kapryśną Księżniczką.
Pokaż Kapryśnej Księżniczce literę T, cyfrę np.5 itp.
Wspólnie z Kapryśną Księżniczką podziel wyraz na sylaby.
Powiedz go głoskami.
Wspólnie z Kapryśną Księżniczką odgadnij zagadkę rysunkową .
Wspólnie z Kapryśną Księżniczką policz produkty zdrowe i niezdrowe.
12. Praca z książką przy stolikach.
To co jest zdrowe dla zębów, kości i całego organizmu połącz z wesołym
dzieckiem, a to co jest szkodliwe- z dzieckiem smutnym.
Jakie produkty połączyłeś z dzieckiem wesołym?
Jakie produkty połączyłeś z dzieckiem smutnym.
Tekst opowiadania pt. ,,Kapryśna Księżniczka”
Scena I: Wnętrze zamku. Stół zastawiony słodyczami, król na tronie, księżniczka,
Kucharz.
Gdzieś w pięknej krainie żył król wraz z córką Oleńką. Mama Oleńki zmarła, gdy dziewczynka przyszła na świat. Księżniczka rosła i stawała się coraz piękniejsza. Było jednak coś co martwiło król, królewna bardzo źle się odżywiała. Uwielbiała lody, ciastka z kremem, słodycze, czekolady, chipsy, a jej ulubionym napojem była coca-cola. Król siwiał ze zmartwienia, a Oleńka, choć nadal piękna, stawała się coraz bledsza, coraz słabsza i coraz grubsza. Gdy kucharz przynosił jej zupę jarzynowa, kotlety ryżowe ze wspaniałymi surówkami, a na deser sałatki owocowe, królewna grymasiła i krzyczała, że chce tort czekoladowy i coca- colę. Rzadko też chodziła też na spacery i bale.
Scena II: Król na tronie, księżniczka, kilku młodzieńców.
I tak upływały dni i lata. Król prosił i błagał Oleńkę, by jadła owoce i warzywa, a ona wołała słodycze. Pewnego dnia król ogłosił, że kto sprawi, ze jego córka zacznie się śmiać i dobrze odżywiać otrzyma królestwo i poślubi królewnę. Ze wszystkich stron świata zjawiali się piękni królewicze, lecz żadnemu nie udało się. Oleńka stawała się coraz słabsza, a król stracił nadzieję, że wyzdrowieje. Pewnego dnia do zamku zapukał młodzieniec. Był bardzo skromny, ale z jego twarzy biła radość i zdrowie. Królewna polubiła młodzieńca.
Scena III: Sala balowa, roześmiana królewna, klaun żonglujący owocami.
Rankiem głośny śmiech obudził cały zamek. Tajemniczy młodzieniec przebrany za klauna
żonglował owocami, a królewnie podawał inne z półmiska. Rozbawiona i szczęśliwa Oleńka nie zauważyła nawet, kiedy zjadła wszystkie owoce. Sama zaś była zachwycona ich wspaniałym smakiem. Od tej pory jadła owoce na śniadanie obiad i kolację, a po ulubione słodycze sięgała bardzo rzadko.
Scena IV: Przyjęcie weselne.
Radość króla była tak wielka, że postanowił wyprawić huczne wesele. Ze słodyczy na stole znalazł się tylko tort weselny. Młodzi żyli długo i szczęśliwie. Cieszyli się dobrym zdrowiem, bo jedli dużo owoców i warzyw, i chodzili często na długie spacery. Wszyscy mieszkańcy brali przykład z królewskiej pary.