X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15117
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne zabawy przy muzyce - aktywne słuchanie muzyki klasycznej wg Batii Strauss

SCENARIUSZ ZAJĘĆ UMUZYKALNIAJĄCYCH
DLA RODZICÓW W GRUPIE DZIECI 6-L

TEMAT: Wiosenne zabawy przy muzyce - aktywne słuchanie muzyki klasycznej wg Batii Strauss.

Prowadząca: Kamila Dolata
Grupa: 6-l
Data:
Cel ogólny:
-zainspirowanie dzieci do aktywnego słuchania muzyki klasycznej,
- rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki,
- rozbudzanie zainteresowania grą na instrumentach,
- rozwijanie twórczej aktywności dziecka podczas interpretacji muzyki,
- bogacenie doświadczeń muzycznych dzieci ,
- zachęcanie do uzewnętrzniania swoich przeżyć i odczuć wywołanych kontaktem z muzyką
- rozwijanie ekspresji muzyczno - ruchowej dzieci .
Cele szczegółowe: (dziecko...):
- potrafi poruszać się w rytm melodii;
- nazywa instrumenty wykorzystywane podczas zajęć i zna ich przeznaczenie oraz potrafi prawidłowo na nich gać;
- wesoło bawi się przy muzyce,
- tworzy improwizację ruchową do wysłuchanej muzyki.
Metoda: aktywnego słuchania muzyki wg Batti Strauss, elementy muzykoterapii, Klanza
Formy: indywidualna , zbiorowa
Pomoce: płyta Bati Strauss cz. I i II, wiosenne ilustracje, ilustracje instrumentów, plastykowe kubki, kolorowa bibuła, mieszadełka, gazety, torebki foliowe, ołówki, materiały z warsztatów metodycznych, nagrania utworów: Pizzicato z baletu Sylwia czyli nimfa Diany Leo Delibes’a, „ Bravado”, utworu Fryderyka Chopina: „Walc Ges – dur”, Dla Zuzi” W. Kisielewskiego, ,,Polka Tritsh Tratsh” J.Straussa, „Wiosna” Vivaldiego, muzyka relaksacyjna, nagranie pląsów : powitanie „Wszyscy są”, ,,Zajęcia skończone” (KLANZA), woreczki

Przebieg:

1. Przywitanie zaproszonych gości.

2. Powitanie zabawą integracyjną : „Wszyscy są” / wg KLANZA
Wszyscy są, witam was – w parze zwracamy się twarzą do siebie.
Zaczynajmy, już czas – raz klaszczemy w swoje ręce, raz w partnera na krzyż.
Jestem ja, jesteś ty – pokazują na siebie, a potem na partnera.
Raz, dwa, trzy – klaszczą w dłonie partnera trzy razy
Ustawienie : parami po obwodzie koła, twarzami do siebie / powstaje koło wewn i zewn
Dzieci powtarzają tekst: Wszyscy są witam was !Zaczynamy już czas!
Jestem ja, jesteś Ty, raz, dwa, trzy!
Taniec:
• klaśniecie w swoje ręce i prawymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• klaśniecie w swoje ręce i lewymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• klaśniecie w swoje ręce i prawymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• klaśniecie w swoje ręce i lewymi dłońmi na krzyż z partnerem,
• pokazanie na siebie, na partnera,
• 3 klaśnięcia oburącz w dłonie partnera i przesunięcie się kola zewnętrznego o jedną osobę w prawo. Całość powtarzamy.

3. Słuchanie utworu muzycznego „Wiosna” Vivaldiego. – określanie nastroju słuchanego utworu, czy muzyka była smutna, czy wesoła, co przypominała, o czym myśleliście, co widzieliście podczas jej słuchania. Z jaką porą roku się kojarzy? Jaka jest wiosna?- wesoła, lubi tańczyć, śpiewać.

4.,,Wiosenna pogoda”- zabawa ,, Deszczyk” - wg Bati Strauss- rytmizacja gestykularna przy muzyce.- dzieci rytmicznie powtarzają słowa i wykonują odpowiednie ruchy.
Ustawienie po obwodzie koła (rozsypka): Wiosną a zwłaszcza w m-cu marcu pogoda jest bardzo zmienna - dz-ci określają cechy pogody. A teraz wiosennie zabawimy się:
„Pada deszczyk / x2 ( naśladowanie gestem opadu deszczu)
wieje, wieje wiatr 2x ( naśladowanie gestem wiejącego wiatru)
I błyskawica grzmot, i błyskawica grzmot, na niebie kolorowa tęcza” / x2.
(Klaśnięcie tupnięcie nogą, uderzenie w udo, zatoczenie kręgu rękami.)
A skoro na niebie pojawiła się tęcza wybierzemy się na wiosenny spacer...

5. Zabawa ruchowa: „Bravado – Idziemy na spacerek” – wg Bati Strauss - ilustrowanie ruchem treści zabawy- dzieci maszerują po kole parami w prawą i lewą stronę, poruszają się cwałem bocznym po obwodzie koła w prawą i lewą stronę,
Tworzą koła współśrodkowe( wewnętrzne i zewnętrzne) w prawo i lewo.
I. Idziemy na spacerek 3x II. Płyniemy teraz łódką III. Idziemy teraz sami 3x
Zatrzymujemy się Zatrzymujemy się Zatrzymujemy się
Wracamy ze spacerku 3x Płyniemy ze spacerku 3x Wracamy znowu sami 3x
Zatrzymujemy się Zatrzymujemy się. I spotykamy się.
Ref.: Uuu, Uuu, raz, dwa, trzy
I kręcimy 3x
Uuu, Uuu, raz, dwa, trzy
W drugą stronę też kręcimy się. 3x

6.Słuchanie utworu Fryderyka Chopina: „Walc Ges – dur” (F. Chopin) - improwizacja taneczna do muzyki. Teraz chwilowo odpoczniemy po wiosennym spacerze.
Dzieci przyjmują wygodną pozycję i w ciszy słuchają utworu.
Omówienie utworu – N. zachęca dzieci, aby samodzielnie wypowiadały się na temat
muzyki ( ma szybkie tempo, jest lekka, pogodna, wesoła, żartobliwa, dźwięki wirują
jak listki na wietrze itd.).
,,Zatańcz jak podpowiada ci muzyka” - tworzenie improwizacji ruchowej do słuchanej wcześniej muzyki.
Improwizacja do muzyki – dzieci otrzymują kolorowe wstążki, samodzielnie tańczą do
muzyki. A teraz pokaż jak wiruje wiatr, jak tańczą liście, jak się wznoszą i opadają itp.

7.Zabawa z woreczkami - La raspa – Sip Simeon – dostosowanie ruchu do zmian tempa .
Ustawienie- dzieci siedzą na obwodzie koła
Proste ruchy rytmiczne-rytmiczne uderzanie 3x w kolana, klaśnięcie w dłonie
podawanie woreczka mam - dam

8. ,,Wiosenny koncert” przy utworze Pizzicato ( z baletu Sylwia czyli nimfa Diany Leo Delibesa) - gra na instrumentach niekonwencjonalnych tj. kubki plastykowe i mieszadełka oraz na instrumentach perkusyjnych tj. grzechotki.
Ustawienie – dzieci siedzą na krzesełkach ustawionych w ,, podkowę”
Rekwizyty – instrumenty wykonane wcześniej przez dzieci
Instrumentacja–I grupa: dzieci uderzają mieszadełkami w dno pudełka(bębenki)
II grupa: dzieci uderzają mieszadełkami w brzeg pudełka(tarcie)-(tarki)
III grupa: dzieci potrząsają grzechotkami np.

9.„Dyrygent i orkiestra” – nauczycielka jest dyrygentem a dzieci orkiestrą , która gra na instrumentach (trójkątach, tarkach, tamburynach, grzechotkach, talerzach) i wykonuje utwór Polka Trish Trash J. Straussa . Potem dziecko- dyrygentem.

10. ,, Odgłosy lasu”- odgłosów lasu - zabawa na relaks i odprężenie .
(muzykoterapia) - dzieci kładą się na plecach na dywanie. N-l spokojnym, cichym głosem proponuje dzieciom zabawę w spacer po lesie. Mówi, że będzie to bardzo przyjemna i odprężająca zabawa.
Wyobraźcie sobie, że każde z was jest ........
Czujecie zapach kwiatów, pachną pięknie. Świeci słońce, jest ciepło i jasno. Wieje ciepły, lekki wiosenny wiatr. W oddali słychać radosny śpiew ptaków. Beztrosko chodzicie po lesie, czujecie się bezpieczni i ważni... A teraz otwieracie szeroko oczy i przestajecie być...... Jesteście znów dziećmi. Jesteście wypoczęci i radośni.

11. Pląs pożegnalny: „Pożegnanie” / KLANZA - włączenie do zabawy rodziców.
Ustawienie: parami po obwodzie koła dziecko- rodzic, twarzami do siebie/ powstaje koło wewnętrzne i zewnętrzne (tj. powitanie”)
Tekst: Wszyscy są, witam was – w parze zwracamy się twarzą do siebie.
Zaczynajmy, już czas – raz klaszczemy w swoje ręce, raz w partnera na krzyż.
Pójdę ja, pójdziesz ty – pokazują na siebie, a potem na partnera.
Raz, dwa, trzy – klaszczą w dłonie partnera trzy razy
3 klaśnięcia oburącz w dłonie partnera i przesunięcie się kola zewnętrznego o jedną osobę w prawo. Całość powtarzamy.
Marsz turecki partytura

12. Omówienie wpływu muzyki na wszechstronny rozwój dziecka oraz przedstawienie rodzicom postaci B.Strauss i jej idei.( pedagogizacja, rozdanie materiałów-kserówek)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.