Scenariusz zajęć ekologicznych dla uczniów klas 1-3
Temat: I ty potrafisz zadbać o czystość swojej miejscowości
Liczba uczniów: 20
Czas trwania zajęć: 2 godziny
Cel główny:
Rozwijanie aktywnych postaw wobec sprzątania najbliższej okolicy – ochrona środowiska naturalnego.
Cele operacyjne:
Uczeń:
Opowiada treść bajki ekologicznej i wysuwa odpowiednie wnioski
Rozumie pojęcie „śmieci”i potrzebę segregowania ich
Zgodnie współpracuje w zespole
Zna znaczenie pojęć: recykling, surowce wtórne, makulatura;
Wie, jakie produkty powstają po przetworzeniu surowców wtórnych;
Potrafi segregować śmieci;
Zna znaczenie ochrony środowiska dla życia i zdrowia człowieka
Rozróżnia kolory pojemników do poszczególnych śmieci
Zna nazwę nauki, która zajmuje się ochroną przyrody;
Wrzuca śmieci do odpowiednich pojemników
Formy pracy:
- praca zbiorowa
- praca w grupach
- praca indywidualna
Metody pracy:
-podająca: rozmowa, pogadanka, pokaz,
- praktyczna: ćwiczenia praktyczne, doświadczenie, wypełnienie karty pracy
- aktywizująca: burza mózgów, dyskusja
Środki dydaktyczne:
Opowiadanie,„Gdzie skryło się Słonko ?”(autorstwo własne) pisaki, krzyżówka z hasłem SEGREGUJ ŚMIECI dla 5 grup, 5 koszy - kolorowe pudełka do segregacji odpadów z napisami:plastik, szkło bezbarwne, papier, metal, , szkło kolorowe,śmieci, tworzywo sztuczne, papier, metal, płyta z nagraniem piosenki ekologicznej „Uważaj na drzewko” (lub dowolnej), pocięte obrazki roślin i zwierząt, paski z wypisanymi nazwami śmieci,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Słuchanie opowiadani autorskiego „Gdzie skryło się Słonko ?”
„Gdzie skryło się Słonko ?”
Dawno dawno temu nasza Ziemia była piękną planetą otoczoną błękitnym niebem, a powietrze i wody były tak czyste, że wszystkie rośliny i zwierzęta chciały tutaj mieszkać. Na Ziemi pojawiało się coraz więcej przepięknych roślin- drzew, kwiatów oraz przeróżnych zwierząt.. Morza wypełnione były czystą jak kryształ wodą toteż mogły tutaj żyć różne zwierzęta wodne i ryby. Na Ziemi panował porządek Słońce świeciło jasno, a jego promienie były wszystkim przyjazne.
Pewnego dnia na naszej planecie pojawili się ludzie. Były to bardzo mądre, inteligentne istoty, toteż od początku swego istnienia zaczęli ulepszać wszystko, co ich otaczało. Zaczęli budować domy, a do tego potrzebne było drewno, więc zaczęto ścinać drzewa. Wycinano je jednak nadmiernie,a nie sadzono w miejsce ściętych nowych drzewek. Piękne lasy zaczęły się kurczyć, a jak znikają drzewa , to brakuje nam czystego powietrza, tlenu. . Niektóre zwierzęta zaczęły chorować, a inne nawet wyginęły całkowicie. I wiele pewnie zniknie z naszej planety, ponieważ ludzie wybudowali tysiące fabryk z kominami, na których nie zakładano filtrów oczyszczających dymy. Z tych dymów tworzyły się chmury z których padały kwaśne, trujące deszcze. Deszcze zatruwały również ziemię , która rodziła chore rośliny. Z kolei tymi roślinami żywiły się zwierzęta. Niektóre chorowały inne wyginęły całkowicie. Sami ludzie także zaczęli chorować.
Na naszej planecie zaczęły pojawiać się śmieci, i to bynajmniej nie w koszach. Było ich wszędzie pełno: na drodze, obok niej, wokół domów, szkół, sklepów, na plażach, pływające w rzekach, jeziorach, stawach rybnych i nikomu jakoś one nie przeszkadzały.
Jednak pewnego dnia, kiedy wszyscy wstali rankiem z zamiarem pójścia do pracy, szkoły okazało się, że Słonko nie wstało. Cały dzień było bardzo szaro, ponuro, chłodno. Ptaki przestały śpiewać Słonko nie wstawało przez wiele , wiele dni. Nikt nie wiedział ,dlaczego.
Człowiek to jednak bardzo mądra, inteligentna istota. Odkryła, że słoneczko cały czas świeci, jednak nie może się przebić swymi ciepłymi promieniami przez te spaliny, dymy unoszące się nad ziemią. W niektórych miejscach na Ziemi są już takie góry śmieci, że nie widać wokół nic, oprócz nich.
-I co my teraz zrobimy? -zapytał Człowiek Człowieka
-Kto nam pomoże?!
2. Burza mózgów-słuchanie propozycji dzieci, co powinni wszyscy zrobić, aby Słonko świeciło, jak dawniej.
-Jak dzieci mogą przyczynić się do czystości naszej Ziemi.
3. „Zdrowe drzewo - chore drzewo'' - pantomima.
Na hasło ,,Zdrowe drzewo'' - dzieci wymachują rękami nad głowami, w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu.
Na hasło ,,Chore drzewo'' - dzieci nachylają się i opuszczają bezwładnie ręce do przodu.
4.Zabawa ,,Czy znasz te rośliny i zwierzęta’’
Pomoce: pocięte obrazki roślin i zwierząt.
Przebieg:
W zespołach dwuosobowych układają puzzle a następnie określają gdzie
żyją dane rośliny i zwierzęta ( sarna, motyl, tulipan, ryba).
5.Rozwiązanie krzyżówki z hasłem: SEGREGUJ ŚMIECI
- praca w 5 zespołach
6.Prezentacja kolorowych pojemników
Pojemnik:
-czerwony -aluminium: puszki z coca coli, piwa, kapsle
- żółty – tworzywa sztuczne: plastikowe butelki, plastikowe opakowania po kosmetykach (kremach, szamponach), środkach czystości (płynach do mycia naczyń, ubikacji itp.);
- niebieski – papier: gazety, czasopisma, papierowe torby, zeszyty, książki, kartony, tektura;
- biały – szkło bezbarwne;
-zielony – szkło kolorowe (butelki, słoiki po napojach i jedzeniu);
7.Naklejanie pasków z napisami na kolorowe pojemniki
Naklejanie na poszczególne pojemniki pasków z napisami : książki i zeszyty, gazety i czasopisma, katalogi, papier biurowy, torebki papierowe i papier pakowy, kartonowe i tekturowe pudełka. bezbarwne szklane butelki po napojach i innych produktach spożywczych,bezbarwne słoiki, bezbarwne szklane opakowania po kosmetykach ,puszki po napojach i innych produktach spożywczych , drobny złom,kapsle ,butelki po napojach i płynach, plastikowe zakrętki,plastikowe torebki i reklamówki, plastikowe koszyczki po owocach., brązowa szklana butelka, zielony szklany słoik.
8. Segregacja śmieci
W sali ułożone są pojemniki na śmieci z napisami: plastik, szkło, papier, metal. Wokół rozrzucone są różnego rodzaju śmieci Zadaniem każdego dziecka jest podniesienie jednego śmiecia i umieszczenie w odpowiednim koszu.
9.Wykonywanie różnymi technikami plakatów ph. „Czysta ziemia- czysta woda” -praca w 4 osobowych grupach
-praca w zespołach 4-osobowych
-urządzenie wystawy plakatów
10.Słuchanie piosenki ekologicznej „Posprzątajmy świat” lub „Uważaj na drzewko”
-Zabawa ruchowa do piosenki
11.Sprzątanie najbliższej okolicy z segregacją śmieci
-prezentacja worków przeznaczonych do segregacji w naszej gminie
-zaopatrzenie dzieci w gumowe rękawiczki
-zbieranie śmieci w okolicach szkoły
- złożenie worków ze śmieciami w odpowiednie miejsce