Konspekt Zajęć z Przysposobienia do Pracy
Data :..........
Klasa:..........
Liczba uczniów : 5 uczniów ( 2 dziewcząt, 3 chłopców) z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym.
Uczennica Justyna K.(niepełnosprawność sprzężona – słabo widząca ze złożoną wadą wzroku), Uczennica Aniela G.(zespół Downa, krótkowzroczność usunięta tarczyca),
Uczeń Władysław M. (cechy autystyczne, stereotypie ruchowe, natręctwa)
Uczeń Mateusz P. (leczenie farmakologiczne zespół
hiperkinetyczny)
Kierunek : Gospodarstwo domowe
Dział programowy : Zajęcia kulinarne
Temat : Wykonanie sałatki owocowej.
Prowadząca : Anna Kuna
Jednostka lekcyjna : 3 godz. lekcyjne ( 3 x 45 min. )
Cele zajęć :
Ogólny :
● Nabycie umiejętności przygotowania sałatki owocowej.
Rewalidacyjne :
● Ćwiczenie koordynacji wzrokowo – ruchowej poprzez dobór odpowiedniego sprzętu i narzędzi kuchennych, prawidłowe nakrycie stołu do posiłku
● Wzbogacanie słownictwa uczniów o nazwy : owoców, przyborów i narzędzi gospodarstwa domowego itp.
● Doskonalenie koncentracji uwagi poprzez krojenie owoców w (kostkę, paski,większe lub mniejsze cząstki)
● Kształcenie umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych poprzez dobór odpowiednich składników i kolejność wykonywania czynności
● Usprawnianie czynności posługiwania się sprzętem
i przyborami gospodarstwa domowego:
- obsługa czajnika elektrycznego, otwieracza do puszek, noża i obieraka do owoców.
Operacyjne ( dla poszczególnych uczniów ):
Władek M.
● z pomocą nauczyciela rozpoznaje owoce wykorzystane do wykonania sałatki i je nazywa
● z pomocą nauczyciela myje i osusza owoce
● z pomocą nauczyciela estetycznie nakrywa do stołu
● z pomocą nauczyciela pokroi owoce w odpowiednim kształcie według wzoru(kostkę, paseczki )
● z pomocą wykonuje czynności porządkowe po skończonej pracy w kuchni.
Michał W.
● z niewielką pomocą nauczyciela przygotuje stanowisko pracy do obróbki wstępnej produktów (owoców)
● bezpiecznie posługuje się sprzętem gospodarstwa domowego : nożem i obierakiem kuchennym, czajnikiem elektrycznym
● rozpoznaje produkty wykorzystane do wykonania sałatki owocowej i je nazywa
● z pomocą nauczyciela kroi owoce w kostkę według odpowiedniego wzoru
● aktywnie współdziała w grupie podczas zajęć
Mateusz P.
●zna zasady higieny obowiązującej podczas
przygotowania,próbowania i spożywania posiłków i je stosuje
● z pomocą nauczyciela umyje i osuszy owoce
● z pomocą nauczyciela obierze owoce ze skórki
● z pomocą nauczyciela rozdzieli owoce na małe i duże cząstki
● z pomocą nauczyciela pokroi owoce w paseczki,kostkę
● wykonuje czynności porządkowe po skończonej pracy w kuchni
Aniela G.
● rozpoznaje owoce potrzebne do wykonania sałatki
● zna zasady bhp obowiązujące przy pracy
● samodzielnie myje owoce
● z pomocą nauczyciela obiera je ze skórki
● samodzielnie kroi owoce w określoną formę (kostka, paski)
● z pomocą nauczyciela miesza razem wszystkie składniki w salaterce
● wykonuje czynności porządkowe w trakcie i po skończonej pracy
Justyna K.
● zna i stosuje zasady bhp podczas przygotowywania posiłku
● rozpoznaje i nazywa owoce
● z pomocą nauczyciela kroi owoce w kostkę lub paski
● z pomocą nauczyciela nakrywa do stołu
● z pomocą nauczyciela nakłada sałatkę do miseczek
● wykonuje czynności porządkowe w pracowni gospodarstwa domowego
Formy pracy :
● indywidualna
● zespołowa
Metody pracy :
● słowna ( pogadanka )
● pokaz z instruktażem
● działanie praktyczne
Środki dydaktyczne :
● produkty spożywcze potrzebne do wykonania sałatki (owoce: banany, jabłka,kiwi, mandarynki, pomarańcze, ananasy w puszce, winogrona )
● drobny sprzęt kuchenny ( noże kuchenne, obieraki kuchenne, otwieracz do puszek,deski do krojenia,miski,talerze,salaterki, sztućce i inne )
● urządzenia elektryczne ( czajnik )
● nakrycia stołowe ( talerze, talerze deserowe,sztućce, serwetnik )
● bielizna stołowa ( obrus ), podkładki plastikowe, serwetki
● fartuchy ochronne
● środki czystości ( mydło, ręczniki jednorazowe, zmywaczki, ściereczki, płyn
do mycia naczyń )
● zdjęcia przyborów, sprzętów kuchennych, owoców
● krzyżówki obrazkowe z ilustracjami owoców
● kolorowanki, rysunki konturowe owoców, napisany komputerowo temat zajęć na kartkach papieru z pogrubionym konturem dla uczniów słabo widzących ze złożoną wadą wzroku ( Justyna K., Aniela G.)
● prezentacja multimedialna pt.''Wykonanie sałatki owocowej”
Przebieg zajęć :
1. Powitanie , wprowadzenie do tematu zajęć.
2. Omówienie tematu.
3. Prezentacja multimedialna i omówienie kolejnych etapów wykonania sałatki owocowej, potrzebnych składników i narzędzi pracy.
4. Przystąpienie do pracy, praca w grupie – jednocześnie indywidualna, pomoc uczniom ze strony nauczyciela.
5. Bieżące porządkowanie stanowisk pracy.
6. Nakrywanie do stołu.
7. Prezentacja i porcjowanie do naczyń wykonanej sałatki owocowej,degustacja.
8. Podsumowanie zajęć :
- ocena pracy uczniów
- porządkowanie pracowni.
9. Pożegnanie.
I. Zajęcia wstępne :
1. Powitanie uczniów.
2. Podanie tematu zajęć „Wykonanie sałatki owocowej” – wprowadzenie.
Na dzisiejszych zajęciach chcę pokazać Wam uczniowie w jaki sposób wykonać sałatkę owocową i sprawić aby codzienne posiłki były zdrowe i wartościowe odżywczo.Jakie produkty należy spożywać aby być zdrowym ?.Jakie owoce tutaj
rozpoznajecie podajcie ich nazwy?.Jakie przybory kuchenne będą Wam dzisiaj potrzebne przy pracy ? Sałatka owocowa jest bardzo zdrowym daniem bo dostarcza Nam wielu witamin.Aby dowiedzieć się jak wykonać sałatkę,obejrzymy teraz krótką
prezentację multimedialną pt.„Wykonanie sałatki owocowej”
3. Prezentacja – potrzebne składniki (owoce) do wykonania sałatki, przybory i narzędzia kuchenne, etapy wykonania sałatki z owoców.Zapraszam więc do pracy !
1. 4. Praca w grupie (ważne jest tu aby uczniowie sprawniejsi pomagali tym mniej sprawnym pod kierunkiem nauczyciela razem ze sobą współpracowali).
5.Omówienie zasad BHP podczas pracy ( ostrożne używanie noży i obieraków kuchennych,bezpieczne gotowanie wody w czajniku elektrycznym, używanie fartuchów ochronnych, ścierek i ręczników kuchennych, częste mycie rąk mydłem)
II. Praktyczne działanie
1. Założenie fartuszków ochronnych.
2. Mycie i wycieranie rąk (ciepłą wodą z mydłem ponieważ zmywa brud i bakterie).
3. Praca na wyznaczonych stanowiskach pracy.
I
1. Wykonanie sałatki owocowej w pierwszej salaterce ( Stanowisko 1 - Justyna K., Stanowisko 2 – Władek M., Stanowisko 3 - Mateusz P) :
● przygotowanie owoców ( mycie i obieranie ze skórki)
● przygotowanie stanowiska pracy
● przygotowanie potrzebnych przyborów ( noż, obierak kuchenny, deska do krojenia, talerzyk lub miska, salaterka, łyżki )
● krojenie owoców nożem w odpowiednim kształcie ( pasków, kostki )
● wrzucanie i mieszanie owoców do salaterki
● prezentacja potrawy
● porcjowanie do naczyń
2. Wykonanie sałatki owocowej w drugiej salaterce (Stanowisko 4 – Aniela G. Stanowisko 5 – Michał W.) :
● przygotowanie stanowiska pracy
● przygotowanie owoców do obróbki wstępnej
● przygotowanie potrzebnych przyborów ( noż, obierak kuchenny, deska do krojenia, talerzyk lub miska, salaterka, łyżki )
● krojenie owoców według podanego wzoru
● mieszanie łyżkami owoców w salaterce
● prezentacja sałatki owocowej
● porcjowanie sałatki do miseczek
Uwaga ! Należy zwrócić szczególną uwagę uczniów na :
● Zabezpieczenie w lodówce nie wykorzystanych produktów
● Ochronę produktów przed owadami i ciemnieniem ( przykrycie ściereczką )
3. Sprzątanie stanowiska pracy ( także na bieżąco )
● ścieranie stolików
● złożenie naczyń do mycia
● zamiatanie podłogi
4. Nakrywanie stołu do degustacji sałatki owocowej
● rozłożenie obrusa, serwetek, podkładek plastikowych
● rozłożenie miseczek, talerzyków, łyżeczek
5.Wspólna degustacja sałatki owocowej
● porcjowanie sałatki z owoców na talerzyki ( miseczki )
● ocena wykonanej sałatki
● sprzątanie ze stołu
6. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów, pogadanka.
7. Zmywanie naczyń, sprzątanie pracowni.
8. Rozdanie kolorowanek i krzyżówek związanych z tematyką zajęć jako praca domowa.
9. Podziękowanie za wspólne zajęcia.
10. Pożegnanie.
Uwagi do realizacji zajęć :
Nauczyciel podczas pracy zwraca szczególną uwagę na uczniów słabszych,dostosowując zadania do ich potrzeb i możliwości. Stosuje pochwały indywidualne,nagradza sukcesy i motywuje do dalszej pracy swoich uczniów.