KONSPEKT ZAJĘĆ NAUCZANIA INDYWIDUALNEGO
OPRACOWANY DLA UCZNIA UPOŚLEDZONEGO
W STOPNIU ZNACZNYM
Czas trwania: 2 godzin lekcyjne
Przedmiot: Funkcjonowanie w środowisku
Plastyka
TEMAT: Owoce z sadu – jabłko, gruszka, śliwka
Cele ogólne:
1.Utrwalenie wyglądu, nazw owoców
2.Wdrażanie do mycia owoców i warzyw przed jedzeniem
3.Rozwijanie umiejętności komunikacji pozawerbalnej
Cele rewalidacyjne:
1.Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- uczeń potrafi przykleić w odpowiednim miejscu
- uczeń potrafi połączyć 2 elementy tworząc całość
- uczeń potrafi wrzucić piłeczki do koszyka
2. Usprawnianie motoryki małej
- uczeń doskonali sprawność palców i dłoni przy wykonywaniu pracy plastycznej
3.Usprawnianie koncentracji uwagi
- uczeń potrafi dopasować owoc do odpowiedniego obrazka
- uczeń potrafi posegregować owoce (gruszki-gruszki, śliwki-śliwki itp.)
4. Stworzenie dziecku możliwości odniesienia sukcesu
Cel poznawczy:
1.Poznawanie struktury, twardości, smaku i zapachu owoców
- uczeń potrafi rozróżnić owoce za pomocą zmysłu dotyku i smaku
Metody: słowne, oglądowe, naśladownictwo, pokaz
Forma pracy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne: gwizdek, piórka, piłeczki, książka ćwiczeń, płyta, magnetofon, piktogramy, owoce, koszyk, szablon drzewa, koszyka, miska, nóż, piłeczki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zajęcia wstępne:
1) Powitanie
2) Ćwiczenia oddechowe
3) Ćwiczenia motoryki aparatu artykulacyjnego
4) Ćwiczenia motoryki małej (palce)
5) Ćwiczenia usprawniające koncentrację uwagi
Zajęcia zasadnicze:
6) Poznanie polisensoryczne owoców
7) Dopasowanie owoców do obrazka
8) Drzewo z owocami
N pokazuje na obrazku gdzie rosną owoce.Uczeń umieszcza owoce w odpowiednim miejscu (szablon drzewa).
9) Segregowanie owoców do koszyka
10) Zbieram owoce
N. rozrzuca na podłodze wszystkie owoce.Uczeń zbiera określone przez N. owoce i wkłada do koszyka.
11) Owocowe układanki
N. rozcina szablony owoców na 2 części.Uczeń szuka i łączy odpowiednie elementy tworząc całość.
12) Owocowa sałatka
Uczeń po umyciu rąk i owoców, razem z pomocą nauczyciela kroi owoce na kawałki robiąc sałatkę owocową.Samodzielne jedzenie.
13) Wydzieranka
Uczeń wypełnia kawałkami papieru narysowany owoc.
Zajęcia końcowe:
14) Pożegnanie