KONSPEKT ZAJĘĆ NAUCZANIA INDYWIDUALNEGO
OPRACOWANY DLA UCZNIA UPOŚLEDZONEGO
W STOPNIU ZNACZNYM
Przedmiot: Funkcjonowanie w środowisku
TEMAT: Kiedy pada deszcz.
Cele ogólne:
1.Stymulacja aktywności umysłowej i fizycznej ucznia
2.Rozwijanie umiejętności komunikacji pozawerbalnej
Cele rewalidacyjne:
1.Usprawnianie percepcji słuchowej
- uczeń rozpoznaję odgłosy deszczu
2. Usprawnianie motoryki małej:
- uczeń potrafi palcami namalować krople deszczu
- uczeń potrafi otworzyć parasolkę
2.Usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej
- uczeń potrafi połączyć kółka
- uczeń potrafi podążać palcem za światełkiem
- uczeń potrafi śledzić palcem narysowanej linii
- uczeń potrafi ułożyć układankę
3.Kształtowanie spostrzegawczości
- uczeń kojarzy wygląd przedmiotu z jego graficzną prezentacją
- uczeń kojarzy usłyszany wyraz z obrazkiem
Cel poznawczy:
1. Poznanie przedmiotów chroniących przed deszczem:
- uczeń rozpoznaje określone przedmioty na obrazku
- uczeń rozpoznaje określone przedmioty po nazwie
Metody: słowne, oglądowe, naśladownictwo, pokaz
Forma pracy: indywidualna
Pomoce dydaktyczne: gwizdek, piórka, piłeczki, książka ćwiczeń, płyta, magnetofon, obrazki, parasol, farby, peleryna
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Zajęcia wstępne:
1)Powitanie
2)Ćwiczenia oddechowe
3)Ćwiczenia motoryki aparatu artykulacyjnego
4)Ćwiczenia motoryki małej (palce)
5)Ćwiczenia usprawniające koncentrację uwagi
Zajęcia zasadnicze:
6)Słuchanie odgłosów deszczu: Uczeń słucha odgłosów deszczu.
Za pomocą gestu i obrazka pokazuje co słyszy.
7)Omówienie, czego potrzebujemy, kiedy pada deszcz (parasol, kalosze, pelerynę) obrazek + konkretny przedmiot
8)Ćwiczenia z parasolem – próby otwierania i zamykania parasola, chodzenie z prawidłowym trzymaniem parasolki
9)Układanka - parasol
10)Zabawa plastyczna „Deszcz”- nakładanie palcem gęstej farby plakatowej na kartkę i skrapianie wodą (efekt rozmycia).
Zajęcia końcowe:
11)Pożegnanie