Domy i domki (do cyklu Razem w przedszkolu) - scenariusz zajęć dziennych dla 4,5 latków -
KONSPEKT DZIENNY
Grupa 5,4- latki
Razem w przedszkolu ( WSiP) Łada-Grodzicka, Piotrowska
prowadząca: Anna Marciniak
Temat: Domy i domki.
Rodzaj zajęć: zabawy rozwijające percepcję wzrokową, orientację w schemacie własnego ciała i w przestrzeni, doskonalące analizę i syntezę słuchowa wyrazów, litera- głoska D,d,
Cele:
• Ćwiczenie orientacji w schemacie własnego ciała i w przestrzeni,
• Rozumienie i używanie pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni:: na, pod, za, obok...,
• Nazywanie i wskazywanie części ciała np.: noga, głowa, szyja, brzuch,
• Wskazywanie prawej i lewej strony swojego ciała,
• Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej
• Poznanie zapisu graficznego głoski d
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i pamięci wzrokowej
• Zachęcanie do współdziałania z innym dzieckiem
• Współpraca z drugim dzieckiem
• Wyrabianie umiejętności reagowania na polecenia,
• Rozwijanie słownictwa czynnego
• Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt i ich domów
• Stymulowanie rozwoju uwagi i pamięci
• Rozwijanie zmysłu słuchu i dotyku
• Poznawanie możliwości ruchowych swojego ciała,
Metody:
• elementy metody Weroniki Sherborne,
• metody aktywizujące
• metody praktyczne – ćwiczenia
• współpracy
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, w parach
Pomoce:
nagrania do zabaw integracyjnych, obrazki z kolorowego kartonu – domy zwierząt i zwierzęta, modele domków, chusta animacyjna, duży arkusz papieru, farby, książki „Razem w przedszkolu”- karty, przybory do rysowania
Przebieg dnia:
I.
Zapoznanie dzieci z tematem zajęć i zaproszenie do wspólnej zabawy. Zabawy i zadania organizacyjno-porządkowe.
Zabawy na dobry początek - Powitanie
Witaj............, witaj ........... Jak się masz, jak się masz.
Wszyscy Cię witamy, Wszyscy Cię kochamy.
Bądź wśród nas,Bądź wśród nas.
„Co potrafi moje ciało?” – zabawa ruchowa z wykorzystaniem metody W. Sherborne poznawanie możliwości własnego ciała, dzieci stoją w rozsypce w sali i wykonują następujące ćwiczenia :
Poznanie własnego ciała: chodzenie w przysiadzie, naprzemienne wymachy nóg do wyciągniętych rak, zdobycie pewności siebie i orientacji w przestrzeni, leżenie na plecach i zajmowanie na podłodze jak najwięcej miejsca, a następnie jak najmniej
Nawiązanie kontaktu z partnerem- pary: siad skrzyżny, dłonie oparte o dłonie partnera –jedno pokazuje ruchy, drugie naśladuje, ćwiczenia przeciw-pary: naprzemienne przeciąganie się
II
1. „Rysujemy” -części ciała, strona prawa i lewa
Obrysowywanie na szarym papierze leżącego na nim dziecka – kształtowanie orientacji w przestrzeni i w schemacie własnego ciała
Jedno dziecko zostaje położone na papierze, nauczyciel obrysowuje sylwetkę dziecka, natomiast dzieci wykonują następujące zadania:
-wskazywanie i nazywanie danych części ciała np.: głowa, noga, usta...,
-dorysowywanie brakujących części wskazanych przez dzieci,
-wskazywanie na wymienianych przez n-la części ciała
„Posłuchaj i zrób” ćwiczenie w określaniu prawej i lewej strony własnego ciała. Dziecko wykonuje polecenia według instrukcji n –la
Dzieci stoją na dywanie w rozsypce, wykonują zadania zgodnie z poleceniem n-la:
-wyciągnij do przodu lewą rękę, prawą rękę,
- tupnij prawą nogą,
- prawą ręką dotknij lewego kolana,
- lewą ręką dotknij prawego ucha,
2. ”Domy i domki” litera d analiza synteza wyrazowa, rozmowa, zabawa manipulacyjna,
Domy - Praca z obrazkami i modelami domków –
- Dzieci rozpoznają za pomocą różnych zmysłów mieszkania zwierząt
- Dzieci porządkują domy dla ludzi i domki dla zwierząt
- Wskazywanie domów których nazwy nauczyciel wypowiada sylabami.
"Kto jest mieszkańcem tego domku?"-zabawa dydaktyczna – rozpoznawanie różnych domów zwierząt i ustalanie kto w nich mieszka.
Nadanie tytułu wykonanemu zadaniu DOM: podawanie przez dzieci propozycji tytułów
- układanie z liter - wyrazu DOM
Analiza wyrazu DOM: podział wyrazu na sylab, wyróżnianie głosek
Poznanie obrazu graficznego litery d,D.
Deszcz liter – zabawa w wyszukiwanie poznanej litery wśród całego alfabetu.
III.
Zadania utrwalające w książce: kolorowanie litery d,D. ćwiczenia graficzne, rysowanie domu wg wskazówek nauczyciela.
Budowanie domów z figur geometrycznych - dla chętnych
- zaproszenie do zabawy w budowniczych
- utrwalenie nazw figur, przypomnienie ich własności
- przyklejanie figur w schemat rysunku
- przeliczanie figur wykorzystanych do budowy domu
„Rzeczka” – masaż relaksacyjny – nawiązywanie bliskiego kontaktu i dzielenie się przestrzenią z drugą osobą. Dzieci dobierają się parami. Jedno dziecko leży na dywanie przodem , drugie siedzi obok niego wykonują masaż na plecach:
„Stonoga” – zabawa ruchowo podsumowująca -utrwalenie stosunków przestrzennych oraz orientacji w schemacie własnego ciała. Zabawa ruchowa ze śpiewem.
IV.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych z przyborami (szarfy), lub wyjście na plac zabaw.
V.
Zabawy konstrukcyjne dowolne wg zainteresowań dzieci.
Zakończenie zajęć- podziękowanie za wspólną zabawę i pożegnanie dzieci.