Scenariusz zajęć
Temat: Zabawy z wielkanocnym Zajączkiem.
Cele ogólne:
• Przypomnienie zwyczajów i obrzędów ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi;
• Budzenie przywiązania do rodzimych tradycji;
• Czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
• Zna ludowe zwyczaje, jakie mają miejsce w okresie Świąt Wielkanocnych;
• Rozwiązuje proste zagadki słowne;
• Aktywnie uczestniczy we wspólnej zabawie;
• Potrafi wykonać zająca z papieru;
• Rozwija sprawność manualną i ruchową.
Metody: słowna, praktycznego działania, pokaz;
Formy: indywidualna, zespołowa, grupowa;
Środki dydaktyczne: list i paczka od zajączka przepasana wstążką, w której są środki dydaktyczne (koperty z zadaniami, puszka z zagadkami, puzzle, klocki, 2 łyżki, 12 jajek, koszyk, płyta CD z muzyką dyskotekową i A. Vivaldiego, kartka z życzeniami od zajączka, koszyk z czekoladowymi jajeczkami, miniaturowe kartki z życzeniami), szablony do wykonania papierowego zajączka, klej, zielone pluszaki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
Prowadzący wita dzieci słowami:
- Witam tych, którzy lubią się uśmiechać,
- Witam tych, którzy lubią wiosnę,
- Witam tych, którzy z utęsknieniem czekają na Wielkanoc,
- Witam tych, którzy uwielbiają Śmigus – Dyngus,
- Witam tych, którzy lubią dostawać prezenty,
- Witam tych, którzy lubią się dobrze bawić.
2. List od zajączka.
Prowadzący razem z dziećmi rozpakowuje paczkę od wielkanocnego zajączka i czyta znajdujący się w niej list (zał.1).
3. ,,Zagadki – quiz” – zadanie nr 1.
Prowadzący wyciąga z pudełka zadanie nr 1 (zał.2) i czyta dzieciom polecenie, które mają wykonać.
Dzieci siedzą w kole. W rytm muzyki przekazują sobie puszkę z wielkanocnymi zagadkami. Na przerwę w muzyce, dziecko trzymające puszkę losuje z niej zagadkę i podaje rozwiązanie.
4. ,,Wilk i zajączki” - zabawa ruchowa, gimnastyka języka– zadanie nr 2.
Prowadzący czyta kolejne zadanie od zajączka (zał.3).
Dzieci zostają przemienione w zajączki (,,ecie - pecie - zajączkami zostaniecie”) i wesoło hasają po całej sali. Na hasło ,,Uwaga wilk!", uciekają do swoich norek i wykonują ćwiczenia języka zgodnie z opowiadaniem nauczycielki:
,,Wskakujemy do swoich norek. Drżymy ze strachu. A tymczasem zły wilk krąży dookoła Waszych norek - tak, jak to robi nasz język. Krążymy językiem wewnątrz buzi, raz w jedną stronę, raz
w drugą. Znalazł szparę, próbuje się przez nią przecisnąć (czubek języka przeciskamy przez zaciśnięte zęby). Nie dał rady. Teraz próbuje jedną łapą, drugą (czubkiem języka wypychamy najpierw jeden, potem drugi policzek). Nie udało mu się. Zniechęcony wrócił do lasu, a zajączki znowu wesoło hasają po łączce”.
A teraz- ,,ecie - pecie - dziećmi znów zostaniecie".
5. ,,Zajączkowe puzzle" - zadanie nr 3.
Nauczyciel wyciąga z pudelka kolejny list (zał.4a). Dzieci szukają koperty z zadaniem. Po odnalezieniu czytają jego treść (zał.4b).
Dzieci dzielą się na małe 2,3-osobowe grupy i układają puzzle z wizerunkiem wielkanocnego zajączka.
6. ,,Jajko na łyżce” – zadanie nr 4.
Prowadzący czyta treść kolejnego zadania - niespodzianki (zał.5). Tym razem dzieci tworzą 2 rzędy.
Ich zadaniem jest sprawne przebycie drogi z przeszkodami z jajkiem na łyżce i umieszczeniu go w wielkanocnym koszyczku.
7. Zabawa relaksacyjna – zadanie nr 5.
Prowadzący odczytuje kolejny list- instrukcję od zajączka (zał.6).
Uczniowie dobierają się parami. Jedno dziecko staje się jajkiem, drugie zajączkiem. Przy dźwiękach muzyki A. Vivaldiego ,,Wiosna", zajączek maluje rękoma na jajku pisankowe wzory. Na przerwę w muzyce - zmiana ról.
8. ,,Wielkanocny zajączek – wykonanie zajączka ze stożka.
Nauczyciel zaprasza dzieci do stolików. Uczniowie wykonują wielkanocnego zajączka z kolorowego papieru.
9. Życzenia świąteczne i słodki poczęstunek od Zajączka.
Prowadzący wyjmuje z pudełka kartkę świąteczną z życzeniami od zajączka i koszyk ze słodkimi niespodziankami (czekoladowe jajeczka z miniaturowymi kartkami świątecznymi), którymi częstuje dzieci biorące udział w zajęciach.
10. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Prowadzący dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.
Dzieci, wychodząc z sali rysują krzyżyk pod wybranym przez siebie pyszczkiem zajączka (zadowolonym, obojętnym lub niezadowolonym).
Zajęcia opracowały i przeprowadziły:
Renata Żukowska
Agnieszka Gromelska
nauczycielki świetlicy
Szkoły Podstawowej nr25
z Oddziałami Integracyjnymi
im. H. Ch. Andersena
w Olsztynie
Załącznik nr 1
„ Kochane Dzieciaki!
Szkoda, że nie mam czasu Was odwiedzić, bo jak wiecie jestem przed świętami bardzo zapracowany, ale obserwowałem Was przez okno i widziałem, jak fajnie potraficie się razem bawić. Przygotowałem więc dla Was zadania – niespodzianki. Jestem pewien, że świetnie sobie poradzicie. Pani z pewnością Wam w tym pomoże.
Po wykonaniu wszystkich zadań będzie czekała na Was słodka niespodzianka.
A więc życzę wspaniałej zabawy!”
Zajączek z Wielkanocnej Łąki
Załącznik nr 2a
List od zajączka
,,A teraz siadacie wygodnie w kole. W puszce znajdują się zagadki. W rytm muzyki przekazujecie sobie puszkę z rąk do rąk. Na przerwę w muzyce, ten kto będzie trzymał puszkę – losuje zagadkę. Powodzenia”.
Załącznik nr 2b
Wielkanocne zagadki
Nie miauczą, lecz kwitną,
białe albo szare.
Znajdziesz je na wierzbie,
gdy się kończy marzec. (bazie)
Może być migdałowa,
luksusowa, lukrowana,
z rodzynkami,
a każda zapachem kusi. (baba)
W jakim dniu ,czy wiecie,
chociaż słońce świeci,
biega po podwórku
dużo mokrych dzieci ? (lany poniedziałek)
Długie uszy,
mały ogon,
bardzo jest nieśmiały.
I z ogonkiem, jak pomponik
przez zielone pola goni. (zając)
Jestem żółty, mały, puszysty
i z jajka się wykluwam.
Czy już wiecie, kto ja jestem? (kurczaczek)
Upiecze go mama dla synka,
upiecze go mama dla córek,
na Wielkanocnym stole
musi być pyszny ...(mazurek)
Upleciony ze słomy,
z wikliny, chętnie nosi owoce, jarzyny.
Podwieczorek też weźmie czasem,
a i grzyby przyniesie z lasu. (koszyk)
Jak się nazywa skorupka
od jajek, co na Wielkanoc
się przydaje? (wydmuszka)
Ma dwa rogi, cztery nogi,
z wełny kożuch na mróz srogi.
Trawę skubie cały ranek,
ten biały..............(baranek)
Kura je zniosła, mama przyniosła,
ugotowała i dzieciom dała. (jajko)
A jak nazywają się jajka:
białe, żółte, ozdabiane,
na Wielkanoc darowane? (pisanki)
W jaki to dzień, raz do roku
wolno, a nawet wypada,
bratu siostrę polać wodą,
a sąsiadowi - sąsiada? (w lany poniedziałek)
Załącznik nr 3
List od zajączka
,,Brawo! Brawo! Znakomicie wykonałyście to zadanie. A teraz proponuję Wam zabawę w ,,Wilka i Zajączki”. W rytm muzyki będziecie hasać po łące (po całej naszej sali). Na hasło ,,Uwaga – wilk”, wskakujecie do swoich norek. Waszymi norkami będą piankowe puzzle.
Załącznik nr 4a
List od zajączka
,,To zadanie – niespodziankę znajdziecie pod czymś zielonym, mięciutkim, milutkim, do czego lubimy się przytulać (goryl i 2 poduszki). Czy wiecie, co zajączek miał na myśli?
Załącznik nr 4b
,,A teraz dzielicie się na grupy po 3 osoby. Waszym zadaniem jest ułożenie ,,zajączkowych” puzzli. Powodzenia”.
Załącznik nr 5
List od zajączka
,,Teraz musicie ustawić się w dwóch rzędach.
,,Kurka wiozła jajeczka do malowania, ale nie uważała po drodze i kilka z nich zgubiła. Jestem ciekawy, komu z Was uda się sprawnie pokonać drogę z przeszkodami i bezpiecznie przenieść jajko na łyżce z torebki do wielkanocnego koszyczka.
Gdy jednak jajko Wam spadnie - nie martwcie się – tylko szybko je podnieście i śmiało idźcie dalej”.
Załącznik nr 6
List od zajączka
,,Do tego zadania potrzebne są pary: z przodu jajko, z tyłu zajączek.
,,Zbliżają się Święta Wielkanocne. Zajączki mają pełne ręce pracy, bo im kury z okolicy niosą jajka. Każda z kurek chce, aby jej jajko kolorową było bajką. Więc zajączki pędzlem w lewo, pędzlem w prawo – taka praca jest zabawą. Te w kwiatuszki, tamte w paski, uwijają się Szaraczki”.
Załącznik nr 7
Życzenia od zajączka
A teraz w związku z Wielkanocnymi świętami
Obdarowuję Was zajączkowymi prezentami.
Chciałbym złożyć Wam życzenia:
Zdrowia, szczęścia i marzeń spełnienia!