X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15023
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie muzyki - scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4,5 LETNICH.

Nauczycielka: Dagmara Gliszczyńska

TEMAT: W krainie muzyki.

CELE OGÓLNE:
- kształtowanie myślenia twórczego poprzez dokonywanie skojarzeń, podobieństw i porównań
- stwarzanie sytuacji sprzyjających rozwijaniu pamięci

CELE OPERACYJNE:
- stosuje porównania, przekształcenia i skojarzenia do podanych zagadnień tematycznych
- wymienia w odpowiedniej kolejności kolory tęczy podczas zajęć dydaktycznych

METODY:
Czynne: zadania stawiane do wykonania
Słowne: opowiadanie
Oglądowe: pomoce dydaktyczne
Metody twórczego myślenia

FORMY:
Grupowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

PRZEBIEG: płyta Cd, magnetofon, przedmioty wydające dźwięk: torebka foliowa, słoik z guzikami itp., instrument muzyczne, emblematy nutek, opakowania po actimelkach, papierowe pudełka kapsle, sznurek, butelki plastikowe, groch, ryż, kolorowy papier samoprzylepny itp.

1. Zabawa muzyczno- ruchowa “Podaj proszę...”
2. “Nastrój” – wybieranie sylwetek odzwierciedlających obecny nastrój i uzasadnianie swojego wyboru.
3. “Samolot” – zabawa integracyjna.
4. Słuchanie opowiadania “W krainie muzyki”.
Dawno temu, a może całkiem niedawno, daleko stąd, a może całkiem blisko
w dużym domu, a może całkiem malutkim mieszkała dziewczynka i chłopiec.
Ona miała na imię Marta, a on Arek.
Wszędzie rozbrzmiewały dźwięki muzyki, po niebie tańczyły kolorowe nutki,
a wszystkie domy były zamykane i otwierane przy pomocy wiolinowych kluczy.
Dorośli w tej krainie całymi dniami słuchali muzyki i śpiewali, a dzieci całymi dniami grały na instrumentach i tańczyły. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi.
5.. Analiza opowiadania:
Czym się różni ta kraina od naszego osiedla, miasta?
Jak możemy nazwać tą krainę?
Kto z was chciałby mieszkać w tej krainie i dlaczego?- swobodne wypowiedzi dzieci.
6.. Zabawa ruchowa “Muzyczna kraina” taniec w siadzie do utworu “Bravadance” Klanaza
7.”Muzyka to...” burza mózgów.
8. Wyszukiwanie w sali po 1 przedmiocie, który wydaje jakiś dźwięk. Prezentowanie go grupie.
9. “Smutne wydarzenie w krainie muzyki” – słuchanie opowiadania.
Pewnego dnia zerwał się silny wiatr, który porwał tańczące nutki. W ciągu zaledwie kilku minut zrobiło się smutno I cicho. Żaden instrument nie zadźwięczał, nikt nie miał ochoty tańczyć ani śpiewać. Wszyscy chodzili smutni i źli.
10. Zabawa twórcza “Co by było, gdyby na świecie nie było muzyki?
11. Próba wymyślenia szczęśliwego zakończenia opowiadania- swobodne wypowiedzi dzieci.
A prawdziwy koniec opowiadania wyglądał tak:
Marta I Arek długo zastanawiali się co zrobić, żeby muzyka wróciła do ich zaczarowanej krainy. Chodzili po okolicy szukając nutek, które mogłyby, wydobyć piękne dźwięki z instrumentów. Nagle Arek wpadł na pomysł, że oni sami mogliby wymyślić znaki, które pomogą im zagrać na instrumentach.
Wyciągnął ołówek I nakreślił bardzo dziwne znaki. Marta długo sprzeczała się z Arkiem, że na tych znakach nikt sie nie zna I, że one nigdy nie zastąpią nutek.
Nauczycielka prosi dzieci, by wzięły do rąk wybrane instrument I udowodniły Marcie, że nie miała racji.
12. Zabaw muzyczna “Dyrygent” – partytura do utworu.
13. Praca plastyczna “Instrumenty z nieużytków”. Rozpoczęcie pracy okrzykiem: “Dzieci maja mądre głowy, zawsze maja pomysł nowy”.
13. Ewaluacja. Zaznaczanie na emblematach nutek uśmiechniętych bądź wesołych buzi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.