Zabawy z wodą - scenariusz zajęć
SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4- LATKÓW
Temat zajęć: „Drogą kropelki wody”
Cel główny:
• zaciekawienie otaczającym światem, zjawiskami fizycznymi i przyrodniczymi w nim występującymi
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• uważnie słucha czytanego wiersza;
• określa kształt, kolor i smak wody;
• obserwuje, jak taka sama ilość cieczy wygląda w naczyniach o różnych wielkościach i kształtach;
• poznaje schemat oraz możliwości własnego ciała i odbiera w sposób naturalny bodźce dotykowe;
• wzmacnia grupy mięśniowe odpowiedzialne za prawidłową postawę;
• kształci umiejętność wnioskowania i uogólniania;
• tworzy pracę plastyczną poprzez rozdmuchanie na kartce kropelki zabarwionej wody
Metody:
• słowna : wiersz, swobodne wypowiedzi dzieci, polecenia i instrukcje w trakcie doświadczeń
• czynna: kinezjologi edukacyjnej wg Paula Denisona, integracji sensorycznej, przeprowadzanie doświadczeń i zabaw z wodą
• oglądowa: pokaz eksponatów i eksperymentów
Formy:
zbiorowa, indywidualna,
Pomoce:
naczynia do przeprowadzania doświadczeń, butelki plastikowe, produkty spożywcze (mąka, cukier, sól, kasza manna), miseczki, kartki, woda, łyżki, opaska- słoneczko, reklamówki, emblematy – kropelki, pipetki do wody, obrazek do wiersza, napis woda, kartki w kształcie kropli, szpliki)
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci i wręczenie im plastikowych butelek, na których każde dziecko po kolei wystukuje swoje imię .
2. Nauczycielka prosi dzieci o wysłuchanie wiersza „Jak powstaje kropelka wody” ilustrowanego obrazkiem :
Jak powstaje kropla wody?
To zależy od pogody.
Gdy słoneczko mocno grzeje,
ciepło, cicho i nie wieje.
Wtedy paruje do góry
i chowa się w zimne chmury.
Potem deszczem z nieba leci,
zmywa kurz, a nawet śmieci.
Napełnia stawy, kałuże,
jeziorka małe i duże.
Podlewa roślinki małe,
ziemię i drzewa okazałe.
A gdy zimno jest na ziemi,
wtedy mróz ją w lód zamieni.
Do picia potrzebna ptakom,
wszystkim ludziom i zwierzakom.
Bardzo zdrowa, gdy przejrzysta,
do tego smaczna i czysta.
Traktujmy ją należycie,
bo woda to przecież życie.
Po wysłuchaniu wiersza nauczycielka rozmawia z dziećmi na temat powstania kropelki wody, po co woda nam jest potrzebna, prosi dzieci o opisanie wody. Wszystkie odpowiedzi zapisuje na kartkach w kształcie kropli wody i umieszcza na tablicy przy napisie woda.
3. „Zmysły” - nauczycielka zaprasza dzieci do obserwacji wody w swoich butelkach. Prosi dzieci o określenie koloru , wyglądu i zapachu wody, a na koniec zachęca dzieci do jej wypicia. Nauczycielka tłumaczy, że wypicie wody sprawi, że poczujemy się lepiej, będziemy bardziej pewni siebie i lepiej przyswoimy nowe wiadomości. Wszystkie cechy wody nauczycielka zapisuje i umieszcza na tablicy.
4. „Woda w butelce” –nauczycielka zaprasza do ćwiczeń gimnastycznych z butelkami plastykowymi,
• „Ruchy naprzemienne” – przekładanie butelki z reki do ręki i dotykanie barku.
• „Huśtawka” – siad prosty podparty, butelka w pozycji poziomej leży na nogach – unoszenie nóg – butelka toczy się w stronę brzucha – opuszczenie nóg i uniesienie bioder w podporze na rękach – butelka toczy się w kierunku stóp.
• „Ósemka” – stanie w rozkroku, butelka w prawej lub lewej ręce – skłon
w przód i zataczanie kół dookoła jednej i drugiej stopy – rysujemy ósemki.
5. „ Deszcz i wiatr” –nauczycielka po umieszczeniu odpowiedzi na tablicy zaprasza dzieci do zabawy w powstanie deszczu. Jedno dziecko jest słoneczkiem, pięcioro dzieci to wiatr a pozostałe to kropelki deszczu. Nauczycielka rozdaje dzieciom sylwety potrzebne do zabawy ( opaska - słońce, reklamówki - wiatr,
emblematy - kropelki). Wyjaśnia zasady zabawy. Kropelki leżą na podłodze. Nagle wchodzi słoneczko i ogrzewa je. Dzieci- kropelki powoli wznoszą się do góry aż na paluszki, lekko tańczą ( w tle spokojna muzyka). Nagle wbiega pięcioro dzieci – wiatr, szumią woreczkami rozdanymi przez nauczycielkę, dmuchają na kropelki, kropelki kurczą się, i opadają na ziemię
6. Zabawa badawcza
Nauczycielka przypomina o właściwościach, jakie dzieci podawały o wodzie i zaprasza do zabawy z wodą. Co woda jeszcze potrafi:
• „Przelewanie” – obserwowanie kształtów, jakie przybiera określona ilość wody
w naczyniach o zróżnicowanych kształtach. Przed rozpoczęciem eksperymentu nauczycielka zachęca dzieci do udzielenia odpowiedzi na następujące pytania:
– Jaki kształt ma woda?
Dzieci wskazane przez nauczyciela przelewają ustaloną ilość wody (np. 0,5 litr) do naczyń o różnym kształcie i pojemności. Nauczycielka w formie pytań angażuje dzieci do wypowiedzi:
– Czy wodę można złapać w ręce?
– Czy woda jest śliska?
Dzieci wykonują polecenia nauczyciela i wyciągają wnioski z przeprowadzanych doświadczeń. Na koniec wspólnie dokonują podsumowania, udzielając odpowiedzi na pytanie: Od czego zależy kształt wody? Wyjaśnienie wniosek: ilość wody nie zmienia się w innym naczyniu, to tylko „wrażenie”
• „Rozpuszczanie substancji” – nauczyciel wyznacza dziecko, które wsypuje do przezroczystych naczyń z wodą produkty spożywcze wcześniej rozpoznane (mąka, kasza manna, sól, cukier) i miesza łyżeczka roztwory. Dzieci obserwują, które produkty rozpuszczają się, a które nie. Przed każdym doświadczeniem dzieci z nauczycielem formułują hipotezy, a po przeprowadzeniu badań – wnioski
7. „Pejzaż” – wykonanie pracy plastycznej z kolorowej wody. Dzieci dostają kartkę papieru, na której mają poprzez rozdmuchiwanie kropelki kolorowej wody stworzyć pejzaż jesienny
8. „Teatr uczuć” – ewaluacja. Nauczycielka prosi dzieci aby wyrazem twarzy wyraziły swoje uczucia „czy zajęcia im się podobały czy nie” bez używania słów.