X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 15007
Przesłano:
Dział: Świetlica

Magiczne słowa - zabawy ruchowe. Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej

Temat tygodniowy: Jesteśmy dobrze wychowani
Temat dzienny: Magiczne słowa – zabawy ruchowe
Cel główny:
- kształtowanie zasad kultury osobistej oraz postaw życzliwości w odniesieniu do innych ludzi.
Cele szczegółowe:
- zna zwroty grzecznościowe
- rozumie potrzebę stosowania zwrotów grzecznościowych
- trafnie posługuje się zwrotami grzecznościowymi
Metody pracy:
- słowna
- poglądowa
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- zindywidualizowana praca w grupie
- praca w grupie
Pomoce dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

1. Zabawy ruchowe:
„Imię z czarodziejskim słowem” (proszę, przepraszam, dziękuję) - zadaniem dzieci jest rzucenie piłki do wybranej osoby z jednoczesnym wymówieniem jak największej ilości „czarodziejskich słów” oraz imienia osoby do której rzucamy piłkę np. Zosiu! proszę łap piłkę itp..
„Czarodziejskie słowa”- proszę, przepraszam, dziękuję.
Wszyscy siedzą w kręgu. Kolejno odliczają od 1 do 3.
1-     są czarodziejskim słowem „proszę”
2-     są czarodziejskim słowem „przepraszam”
3-     są czarodziejskim słowem „dziękuję”
Stojąc wewnątrz kręgu prowadzący wymawia dwa czarodziejskie słowa np. „proszę” i „przepraszam”- osoby, które są tymi „czarodziejskimi słowami” muszą szybko zamienić się miejscami. Na hasło: „czarodziejskie słowa” wszyscy zmieniają miejsca, a prowadzący szybko szuka miejsca w kręgu dla siebie. Ten z uczestników, dla którego zabrakło miejsca w kręgu, staje wewnątrz kręgu i wydaje polecenia.
„Rundka” (dokończenie zdania) - wychowawca rozdaje każdemu po małym słoneczku wyciętym z papieru samoprzylepnego, które dzieci przyklejają do ubrania. Małe słoneczka są w trzech odcieniach koloru żółtego, takich samych jak trzy duże słońca leżące na podłodze. Dzieci odszukują swój kolor słońca i tworzą zespoły. Zadaniem każdego zespołu jest dokańczanie zdania innymi grzecznościowymi słowami.
I zespół: na słońcu napisane słowo- proszę.
np. Proszę bardzo.
Proszę uprzejmie.
Proszę pięknie.
II zespół: na słońcu napisane słowo- przepraszam.
np. Przepraszam najmocniej.
Przepraszam bardzo.
III zespół: na słońcu napisane słowo- dziękuję.
np. Dziękuję z radością.
Dziękuję ślicznie .
Dziękuję serdecznie.
Papierowe słońca wieszamy w widocznym miejscu i odczytujemy głośno zapisane zdania. Osoby z innych grup podają inne propozycje, które zapisujemy.

Ciuchcia osób znających „czarodziejskie słowa”.
Uczestnicy siedzą w kręgu. Prowadzący chodzi wewnątrz w takt skandowanego przez grupę jego imienia: „I Ania, i Ania, i Ania czarodziejskie słowa zna”. Potem wskazuje następną osobę, która podchodzi do niej i kładzie ręce na jej ramiona. W tym czasie wszyscy wypowiadają imię „nowej lokomotywy” skandując tak jak poprzednio. Kolejno zaproszone osoby wchodzą do środka i tak powstaję pociąg.
Na koniec stojąc w pociągu wszyscy na pożegnanie ściskają lekko ramiona osoby, która stoi przed nimi.
2. Podsumowanie zajęć oraz ocena zachowania dzieci podczas wspólnych zabaw.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.