Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
Temat tygodniowy: Jesteśmy dobrze wychowani
Temat dzienny: Magiczne słowa
Cel główny:
- kształtowanie zasad kultury osobistej oraz postaw życzliwości w odniesieniu do innych ludzi.
Cele szczegółowe:
- zna zwroty grzecznościowe
- rozumie potrzebę stosowania zwrotów grzecznościowych
- trafnie posługuje się zwrotami grzecznościowymi
Metody pracy:
- słowna
- poglądowa
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- zindywidualizowana praca w grupie
- praca w grupie
Pomoce dydaktyczne:
Przebieg zajęć:
1. Zabawy:
„Czarodziejskie słowo i nastrój” - każdy z uczestników mówi dzień dobry w podany wcześniej przez nauczyciela sposób np.:
Bardzo wesoło
Z wściekłością
Z rezygnacją
Nieśmiało pytając
„Zaproszenie” - uczestnicy siedzą na krzesłach ustawionych w kole. Jedno krzesło pozostaje wolne. Osoba, która po prawej stronie ma wolne krzesło, zaprasza dowolną osobę mówiąc: „ Po mojej prawej stronie jest krzesło wolne, zapraszam tu...(wskazuję konkretną osobę mówiąc jej imię oraz nazwę zwierzęcia, które powinna naśladować) np. Maćka jako koguta”. Osoba, która zostanie zaproszona powinna jak najszybciej zająć wolne miejsce. Jeżeli więcej niż jedno dziecko z grupy ma to imię, miejsce zajmuje to, które uczyni to najszybciej. Pozostali wracają na swoje miejsce, a zaprasza osoba, która teraz ma puste miejsce po swojej prawej stronie
2. Odczytanie oraz omówienie tekstu opowiadania „Tajemnica ciotki Klary”
3. Podział dzieci na trzy mniejsze grupy. Każda z grup otrzymuje zadanie znalezienia i zapisania na kartce papieru sytuacji, w których należy użyć słów:
grupa I - proszę
grupa II – przepraszam
grupa III – dziękuję
Po zaprezentowaniu prac zespołów, wychowawca zadaje pytania:
dlaczego ludzie powinni używać słów „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”.
jakie uczucia żywi się do osób, które zapominają o tych słowach?
co mówi się o osobach, które pamiętają o tych magicznych słowach?
4. Podsumowanie zajęć, ocena prac wykonanych przez dzieci.