Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
Temat tygodniowy: Tradycje i obyczaje wielkanocne
Temat dzienny: Tradycje wielkanocne kiedyś i dzisiaj
Cel główny:
- poznawanie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi
- pielęgnowanie zwyczajów ludowych
- doskonalenie umiejętności manualnych
- dbanie o estetykę pracy
Cele szczegółowe:
- wyjaśnia pojęcie „tradycja”
- wymienia zwyczaje i tradycje związane ze świętami wielkanocnymi
- wymienia symbole związane ze świętami wielkanocnymi
- doskonali umiejętność wyklejania
- dba o ładny i schludny wygląd pracy
Metody pracy:
- słowna
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- zindywidualizowana praca w grupie
- praca w grupie
Pomoce dydaktyczne: gotowy wzór „Wielkanocnego jaja”, kształt jajka wyciętego z kartonu, ziarna grochu, kolorowe ziarna ryżu, klej, sznurek, pędzelki
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – przedstawienie tematu dziennego
2. Pogadanka na temat tradycji wielkanocnych - prześledzenie zwyczajów związanych
z poszczególnymi dniami Wielkiego Tygodnia oraz wyjaśnienie znaczenia niektórych symboli związanych ze świętami wielkanocnymi:
- Wielka Niedziela – robienie palm, dawniejsze przesądy z nimi związane
- Wielkie Piątek – budowa grobów, obejmowanie straży przez straż, żołnierzy
- Wielka Sobota – święcenie pokarmów (przygotowanie koszyka, produkty i ich znaczenie), „pogrzeb żuru”, „wieszanie śledzia”
- Niedziela wielkanocna – wielkanocne śniadanie
- Śmigus Dyngus - przesądy
3. Wspólne podsumowanie wiadomości związanych ze zwyczajami świąt wielkanocnych
4. Prezentacja gotowego wzoru „Wielkanocnego jaja”
5. Prezentacja materiałów niezbędnych do wykonania pracy oraz wyjaśnienie kolejnych etapów jej wykonania
6. Wyklejanie „Wielkanocnego jaja” ziarnami grochu oraz barwionym ryżem
7. Sprzątnięcie stanowisk pracy
8. Prezentacja gotowych prac
9. Podsumowanie zajęć oraz ocena pracy uczniów