Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
Temat tygodniowy: Książka moim przyjacielem
Temat dzienny: Czytamy opowiadanie „W jaki sposób został napisany pierwszy list” piszemy list pismem obrazkowym
Cel główny:
- rozumie czytany tekst
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się
- poznanie różnych metod porozumiewania się
- rozbudzanie wyobraźni
Cele szczegółowe:
- prawidłowo odpowiada na zadane pytania dotyczące tekstu
- prawidłowo buduje wypowiedź ustną
- wymienia niektóre ze sposobów porozumiewania się ludzi
Metody pracy:
- słowna
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- zindywidualizowana praca w grupie
- praca w grupie
Pomoce dydaktyczne: opowiadanie „W jaki sposób został napisany pierwszy list”, kartki papieru, ołówki, kredki
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć
2. Odczytanie przez nauczyciela opowiadania „W jaki sposób został napisany pierwszy list”
3. Pogadanka na temat treści opowiadania – kto jest głównym bohaterem, o czym jest, jakie wydarzenia po sobie następują, co jest powodem zamieszania w opowiadaniu itp.
4. Rozmowa na temat różnych sposobów porozumiewania się ludzi – pismo obrazkowe, znaki świetlne, dźwiękowe (alfabet morsa), mowa (różne języki), pismo, język migowy, gesty, miny
5. Prezentacja kilku zwrotów, wyrażeń w języku migowym, nauczenie dzieci przedstawienia się metodą fonogestów
6. Wykonanie pracy plastycznej – opowiedzenie przyjacielowi w liście o treści wysłuchanego opowiadania przy pomocy pisma obrazkowego
7. Prezentacja oraz wywieszenie gotowych prac
8. Podsumowanie oraz ocena pracy dzieci