Scenariusz zajęć w świetlicy szkolnej
Temat tygodniowy: Tradycje świąt wielkanocnych
Temat dzienny: Symbole i zwyczaje świąt wielkanocnych
Prowadzący: Jagoda Wenderska
Cel główny:
- przypomnienie symboli i zwyczajów świąt wielkanocnych
- pielęgnowanie tradycji
- doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
- doskonalenie umiejętności manualnych
- dbanie o estetykę pracy
Cele szczegółowe:
- wyjaśnia pojęcie „tradycja”, „symbol”
- wymienia symbole i zwyczaje związane ze świętami wielkanocnymi
- doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem
- prawidłowo formułuje wypowiedź ustną
- doskonali umiejętność malowania, wycinania, przyklejania
- dba o ładny i schludny wygląd pracy
Metody pracy:
- słowna
- pokaz
- ćwiczenia praktyczne
Formy pracy:
- zindywidualizowana praca w grupie
- praca w grupie
Pomoce dydaktyczne: prezentacja Power Point na temat symboli świąt wielkanocnych, drewniane jajka na patyku, plastikowe oczka, gotowe elementy do wycięcia z kolorowego papieru, kolorowe wstążeczki, farbki, pędzle, kleje, nożyczki
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu – przedstawienie tematu dziennego
2. Pogadanka na temat symboli i niektórych zwyczajów świąt wielkanocnych – wymienienie oraz wyjaśnienie przy wykorzystaniu prezentacji Power Point znaczenia niektórych symboli oraz zwyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi: palmy wielkanocne, świąteczne porządki, święconka, baranek, jajo, pisanka, stół wielkanocny, lany poniedziałek, szukanie zajączka
3. Utrwalenie wiadomości związanych z symbolami i zwyczajami świąt wielkanocnych poprzez
„Quiz wielkanocny” .
4. Prezentacja gotowych wzorów „Wielkanocnego zająca i kurczaka ” wykonanych z drewnianych jajek na patyku
5. Prezentacja materiałów niezbędnych do wykonania pracy oraz wyjaśnienie kolejnych etapów jej wykonania
6. Wykonanie kurczaków lub zajączków - malowanie drewnianych jajek farbkami, wycinanie uszu, grzebienia, skrzydełek z kolorowego papieru, przyklejenie plastikowych oczu oraz wyciętych elementów do drewnianego jajka, przywiązanie wstążeczek do patyczka
7. Sprzątnięcie stanowisk pracy
8. Prezentacja gotowych prac
9. Podsumowanie zajęć oraz ocena pracy uczniów