SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
W GRUPIE DZIECI PIĘCIOLETNICH W DNIU 15.11.2011R.
NAUCZYCIELKI: Dagmara Gliszczyńska
Kamila Mamos
TEMAT: Jesienne rachunki
CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie umiejętności matematycznych w zakresie dodawania i rozumienia stosunków przestrzennych
- Doskonalenie umiejętności rozpoznawania jesiennych liści i owoców drzew na podstawie dębu, klonu i kasztanowca
CELE OPERACYJNE:
- Wymyśla treść zadania tekstowego w oparciu o działanie matematyczne podczas pracy w grupach
- Dodaje w zakresie 1-8, rozwiązując działanie oraz uczestnicząc w zabawie „Tańczymy i liczymy”
- Ustawia się w odpowiednim miejscu wskazanym przez nauczyciela podczas zabawy „Jesienne zdjęcie”
- Układa liście od najmniejszego do największego podczas współpracy z dziećmi
- Rozpoznaje i nazywa liście dębu, klonu i kasztanowca oraz przyporządkowuje owoce, pochodzące z w/w drzew
METODY:
Według M. Kwiatowskiej:
Czynne: zadania stawiane do wykonania
Słowne: instrukcje i polecenia
Oglądowe: szablony i liczmany
FORMY AKTYWNOŚCI:
grupowa, zespołowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Szablony liści dębu, klonu, kasztanowca, magnetofon, płyta CD, kasztany, żołędzie, noski z klonu, emblematy do ewaluacji, kolorowe liście do pracy plastycznej, wzory zwierząt z liści, lizaki, karty do zabawy „Tańczymy i liczymy”
PRZEBIEG:
1. Śpiewanie piosenki „Chodźcie dzieci...”
Chodźcie do mnie wszystkie dzieci i podajmy sobie ręce
Zaśpiewajmy kilka dźwięków, utworzymy z nich piosenkę
4 kroki zrób do tyłu, teraz jeden w prawo w bok
Jeden mały w lewą stronę na dwóch nogach w przód hop hop
4 kroki zrób do tyłu, teraz jeden w prawo w bok
Jeden mały w lewą stronę na dwóch nogach w przód hop hop
2. „Jesienne przeliczanie”
Dzieci otrzymują liście ksztanowca, dębu i klonu. Chętne dzieci wykonują następujące zadania:
- segregowanie liści ze względu na ich kształt
- przeliczanie liści i dopasowanie cyfry wskazującej liczebność zbiorów
- przyporządkowanie kasztanów, żołędzi i nosków do odpowiednich liści drzewa, z którego pochodzą
3. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Szumi las”
Szumi szumi szumi las 4x
Spada liść, spada liść i za liściem kasztan
Sz sz, o jest wkładam do kieszeni
4. „Jesienne przeliczanie”
- w 3 grupach (liście dębu, klonu, kasztanowca) układanie liści od najmniejszego do największego
- wymyślanie treści zadania tekstowego w oparciu o działanie matematyczne
3+3=
5+2=
4+1=
- rozwiązanie zadania tekstowego
Idzie krasnal leśną dróżką stuka sobie jedną nóżką.
Wtem tu nagle jak nie skoczy, widzi w dziupli czarne oczy,
Długi wąsik, małe uszka, ktoś coś wrzuca do koszyka.
Trzy orzechy, dwa żołędzie, najedzony brzuszek będzie.
Nagle krasnal nos zadziera, oczka swoje wnet przeciera.
A tu z góry na nos mały trzy kasztany, hop spadają i pod nóżki się turlają.
5. Inscenizacja ruchowa do piosenki „Kto tu do nas idzie?”
Przyszła jesień do parku, kasztanki zrzuciła
Już się cieszą dzieciaki i rodzinka miła
Na wietrze listeczki wirują wesoło
2 kasztanki razem tańczą sobie w koło
Takie małe, takie małe albo jesze mniejsze
Takie duże, takie duże albo jeszcze większe
6. Zabawa ruchowa „Tańczymy i liczymy”
Dzieci stoją w kole. Jedno dziecko losuje kartę z liczbą i odpowiadającą jej liczbą oczek. Zadaniem wszystkich dzieci jest ustawić się w grupach liczących tyle samo osób i zatańczyć w rytm muzyki w kole lub tworząc węża. Na przerwę w muzyce losowana jest kolejna karta.
7. Zabawa „Zamieńmy się miejscami”
Dzieci posiadają emblematy liści z liczbami. Siedzą w kręgu na krzesłąch. Na początku polecenia wydaje nauczyciel, później dzieci. Wówczas zabrane jest jedno krzesło i osoba wydająca polecenie musi jak najszybciej zająć wolne miejsce.
Polecenie może brzmieć np. „zamieniają się miejscami listki czerwone” lub „zamieniają się miejscami cyfry parzyste”, „zamieniają się miejscemi liście dębu”, „wstają cyfry mniejsze od 5”, itp.
8. Zabawa „Jesienne zdjęcie”
Nauczyciel lub dziecko wywołuje po kolei uczestników, wydając im polecenia, instruujące o miejscu ustawienia (np. czerwony liść klonu staje za zielonym liściem dębu)
9. Masażyk
Treść wiersza- Sposób wykonywania masażu
Drzewom we włosy dmucha wiatr-Dmuchamy lekko we włosy dziecka
A deszczyk robi: kap, kap, kap-Uderzamy opuszkami palców
Krople kapią równiuteńko
Szepczą cicho „Mój maleńki”
Śpij już, śpij już, już śpij, już śpij- Głaszczemy dziecko po plecach
Leci listek, leci przez świat- Jeździmy paluszkiem po plecach
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł- Lekko naciskamy w jednym miejscu
Leci drugi, leci trzeci- Wędrujemy dwoma palcami po plecach
Biegną zbierać liście dzieci Szybko stukamy wszystkimi palcami
A potem wszystkie liście
Układają w piękne kiście- Gładzimy dziecko po plecach
10. Praca plastyczna „Jesienne zwierzęta”
Dzieci razem z rodzicami na podstawie wzoru tworzą zwierzątko z liści
11. Ewaluacja, podziękowanie za udział w zajęciach i rozdanie dzieciom lizaków
Na konturach liści dzieci rusują uśmiechnięte lub smutne buzie na konturach a rodzice wypisują opinię