X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14978
Przesłano:
Dział: Świetlica

Tęczowa podróż morska - scenariusz zajęć otwartych

SCENARIUSZ OTWARTYCH ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
WIOLETTA PETKA – CICHOSZ

TEMAT: TĘCZOWA PODRÓŻ MORSKA

FABULARYZOWANA ZABAWA Z WYKORZYSTANIEM CHUSTY ANIMACYJNEJ
INSPIROWANA METODAMI
POLSKIEGO STOWARZYSZENIA PEDAGOGÓW I ANIMATORÓW KLANZA.

Cele operacyjne:

uczeń:
-potrafi uważnie słuchać opowiadania i być wrażliwym na bodźce muzyczne;
-umie skupić uwagę, szybko i zwinnie reagować na podawane sygnały;
-posiada umiejętność kreatywnego myślenia i poddaje się sugestii nauczyciela;
-umie nawiązywać pozytywne relacje i współpracować z innymi dziećmi w grupie;
-rozumie potrzebę integracji w celu osiągnięcia optymalnego efektu w zabawie z chustą animacyjną;
-potrafi czerpać radość ze wspólnej zabawy i zyskuje poczucie własnej wartości.

Metody realizacji:

Zabawowa, zadaniowa, integracyjna, ruch z muzyką, twórcze opracowanie tematu.

Formy realizacji:

-indywidualna ,w parach, zespołowa

Pomoce dydaktyczne:
-emblematy w kolorze chusty jako bilety na tęczowy statek morski,
- chusta animacyjna,
- piłeczka,
-płyty CD z : muzyką relaksacyjną (RELAXING DREAMS vol.2,3 ), nagranymi odgłosami przyrody( „ABC PIĘCIOLATKÓW”),utworami PEDAGOGIKI ZABAWY KLANZA , muzyką z płyty ENYA („A DAY WITHOUT RAIN”), muzyką z płyty MISTRZOWIE KLASYKI.
- magnetofon

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Prowadzący wita się z uczestnikami zabawy słowami :
,,Wszyscy są witam Was, zaczynamy już czas, jestem Ja, jesteś TY, raz, dwa, trzy.’’
Osoba prowadząca sugeruje temat zajęcia, posługując się zabawą w „Głuchy Telefon”. Dzieci przekazują sobie treść komunikatu i podają hasło ,,Wyruszamy w podróż morską”.
Prowadzący pełni rolę narratora - zaczyna opowiadać historię, a zadaniem uczestników zabawy jest wczucie się w rolę bohaterów opowieści.
Wyobraźcie sobie, że za chwilkę wyruszymy w podróż morską pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji.
Będzie to podróż kolorowa i magiczna , gdyż uruchomi naszą inwencję i fantazję.
Ta tęczowa chusta będzie naszym statkiem, a dywan zamieni się w bezkresne morze... (prowadzący rozkłada chustę).
Każdy z uczestników otrzymuje bilet wstępu na rejs ,,tęczowym statkiem morskim’’ i jest zaproszony na odpowiednie miejsce na statku (statek to rząd utworzony z uczestników zabawy trzymających chustę za uchwyty).
Aby nikt nie zapomniał swego miejsca na naszym statku utrwalimy sobie barwy do których jesteście przypisani.
Zabawa: KOLORY
Wszyscy siedzą na podłodze trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący podaje nazwę koloru, a osoby trzymające ten kolor zmieniają się miejscami, obiegając ją i siadając na analogicznym miejscu z drugiej strony.
A teraz wyruszamy w naszą podróż...
Zabawa: WIATR (muzyka z płyty KLANZA- utwór4)
Statek płynie wolno (marsz w jedną stronę), jest piękna pogoda, świeci słońce. Wieje lekki wietrzyk(marsz w drugą stronę).Zatrzymuje się na chwilę i obserwujemy spokojne morze (falowanie chustą w rytm spokojnej muzyki).
Zabawa: SZKLANA TAFLA(muzyka z płyty ENYA „A DAY WITHOUT RAIN”-utwór1)
Mocno naprężona chusta jak szklana tafla jest przenoszona po sali. Można postawić na niej miskę z niewielką ilością wody...
Pogoda zmienia się zaczyna wiać mocniejszy wiatr...
Zabawa: MORSKIE FALE (muzyka z płyty ENYA „A DAY WITHOUT RAIN”-utwór4)
Uczestnicy zabawy stoją w kole trzymając za uchwyty chusty. Na hasło „fale”- mocno potrząsają chustą , na hasło „ cisza na morzu” delikatnie ją uspakajają tworząc szklaną taflę.
Nagle słońce zaszło za chmury, zaczął padać deszcz i rozszalała się burza.

Zabawa: BURZA (odgłosy przyrody z płyty ABC...-utwór 14)
Dzieci chwytają za uchwyty na chuście, podnoszą ją do góry ,na wyciągnięcie ramion, mocno nią falując naśladują szum wiatru i deszczu. Następnie kolejno, na sygnał, jedno po drugim przebiegają pod chustą „chroniąc” się przed deszczem zamieniają się miejscami.
Na szczęście zawsze po burzy wychodzi słońce, niebo robi się błękitne i spokojne.
Zabawa: KOGO BRAKUJE (muzyka z płyty MISTRZOWIE KLASYKI-utwór17)

Uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być ich więcej), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują, kto jest pod chustą.
Cisza na morzu ,przyjemny spokój, można nawet łowić ryby...

Zabawa: RYBAK I RYBKI (muzyka relaksacyjna –z płyty RELAXING DREAMS-vol.2,utwór1).
Uczestnicy trzymają chustę za brzegi. Prowadzący wybiera osoby, które przyjmują role rybaka i rybek. Rybak wchodzi na chustę i stara się złapać pływające w wodzie( biegające pod chustą) rybki. Bawiący się falują chustą, utrudniając w ten sposób zadanie rybakowi.

Na horyzoncie pojawia się zaczarowana ,bajecznie kolorowa, wyspa: z cudowną plażą, roślinnością ,upajającą wonią egzotycznych kwiatów i widokiem zapierającym „dech...”
Wszystko jest na niej ogromne- gigantycznych rozmiarów ...i tak na przykład mała pszczółka jest wielkości piłki do tenisa, a kwiat wokół którego lata ma około trzech metrów średnicy...
Chusta to nasz kwiat ,a piłeczka to pszczoła pragnąca pobrać zaczarowany nektar
z dna kielicha - my chcemy jej w tym pomóc ...może się jakoś odwdzięczy...

Zabawa: LOT PSZCZOŁY - (muzyka z płyty MISTRZOWIE KLASYKI-utwór8)

Uczestnicy wachlują chustą ,na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu w środku chusty (można liczyć czas).

Nasza pszczoła napiła się cudownego nektaru i uzyskała cudowną moc...
Zamieniła nas w elfy, które mieszkają we wnętrzu kwiatów...
Zabawa: KWIAT LOTOSU (muzyka relaksacyjna –z płyty RELAXING DREAMS-vol.2,utwór4).
Dwie osoby siadają na środku chusty plecami do siebie, z nogami pod brodą. Ręce obejmują nogi. Pozostali uczestnicy trzymają chustę za uchwyty. Zwracają się w jedną stronę i idąc powoli zawijają siedzących do wysokości uniesionych w górę ramion . Zatrzymują się. Na sygnał równocześnie i szybko cofają się do tyłu. Chusta- kwiat rozwija się i siedzący obracają dookoła.
Upojone pięknym zapachem, radośnie umęczone zabawą ,elfy układają się na płatkach magicznego kwiatu ,zamykają oczęta i odpoczywają wśród szumu morza (dzieci leżą na chuście z nogami zwróconymi do jej środka i słuchają muzyki relaksacyjnej –z płyty RELAXING DREAMS-vol.3,utwór3).
A teraz otwórzmy oczy i powróćmy z naszej magicznej podróży do naszej rzeczywistości...
PODSUMOWANIE:
Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę i relacja zwrotna.

Opracowała i prowadziła:
WIOLETTA PETKA –CICHOSZ

Bibliografia:
• A. Wasilak, „Zabawa z chustą”, wydawnictwo KLANZA
• „Tańce i zabawy dla grupy”, wydawnictwo KLANZA

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.