Numer: 14971
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rodziny zwierząt gospodarskich. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców

Blok tematyczny: „Wiosna na gospodarskim podwórku”

Temat: „Rodziny zwierząt gospodarskich”

Grupa: trzylatki

Rodzaj zajęcia: zajęcie z matematyki

Zapis w dzienniku:

„Rodziny zwierząt gospodarskich”- śpiew piosenki pt. „Na podwórku koło bramy”; rozmowa na temat treści; segregowanie zwierząt w rodziny np. kogut, kura kurczątka; ćwiczenia w liczeniu w zakresie 5 – ciu i więcej; określanie wielkości zwierząt: duże, średnie, małe. Ćwiczenia ortofoniczne: „Jak mówią te zwierzęta?” Zabawa ruchowa: „Rodzice szukają swoich dzieci”. „Kaczuszki”: praca według wzoru, (wspólnie z rodzicami wykonanie prac plastycznych: łączenie ze sobą drobnych elementów za pomocą kleju.) Śpiew piosenki pt. „Kaczka dziwaczka”. Zabawa
z wykorzystaniem chusty Klanzy: „Kaczuszki pływają po stawie”. Wspólna zabawa rodziców z dziećmi. Rozwijanie inteligencji wielorakich dzieci.
Cele ogólne:

- rozwijanie umiejętności tworzenia rodzin zwierząt gospodarskich np. „kura, kogut, kurczątka”
- bogacenie słownictwa dzieci o nowe słowa: cielę, jagnię, prosię, źrebię
- rozwijanie umiejętności liczenia w zakresie 5 – ciu i więcej
- określania wielkości zwierząt
- rozwijanie narządów artykulacyjnych
- rozwijanie umiejętności łączenia poszczególnych elementów w całość
- doskonalenie umiejętności współdziałania w zabawie: dzieci z rodzicami
- rozwijanie inteligencji wielorakich dzieci.

Cele operacyjne: dziecko.....

- wie, jak nazywają się poszczególni członkowie rodziny np. kur: kogut, kura i kurczątka
- liczy w zakresie pięciu i więcej
- określa wielkość zwierząt: małe, średnie i duże
- składa papierowe elementy w całość za pomocą kleju
- współdziała w zabawie z rodzicami
- rozwija swoje talenty.

Metody:

- słowna – rozmowa kierowana, zagadki, śpiew
- poglądowa – pokaz
- elementy pedagogiki zabawy
- twórcza – zadań stawianych dziecku.

Formy pracy:

- jednostkowa, zespołowa, grupowa.
Pomoce dydaktyczne:

- obrazki z rodzinami zwierząt: „kura, kogut, kurczątka”; „krowa, byk i cielęta”, opaski z obrazkami zwierząt gospodarskich; gotowe elementy do wykonania kaczuszek, klej; obrazki przedstawiające zwierzęta gospodarskie; magnetofon z nagraniami: piosenki pt. „Na podwórku koło bramy”, podkład do piosenki: „Kaczka dziwaczka”;odgłos szumu wody.


Przebieg zajęcia:

I. Część wstępna:

- Słuchanie piosenki śpiewanej przez nauczyciela: pt. „Na podwórku koło bramy”

Na podwórku koło bramy
Wiodą spory cztery mamy
Każda woła, że jej dziecię
Najładniejsze jest na świecie
Mówi krowa cielątko
Mówi owca jagniątko
Mówi świnka prosiątko
A kobyłka źrebiątko.

Oj tak, tak.

Lecz tymczasem dziadek czwórka
Już wymknęła się z podwórka
I na łące sobie hasa
W lewo, w prawo i hopsasa
Podskakuje cielątko
A tuż za nim jagniątko
Podryguje prosiaczek
Biega w kółko źrebaczek
Oj, oj, oj

Aż tu wybiegł gdzieś z zagrody
Hałaśliwy kundel młody
I ogonem raźnie macha
Poszczekując hau, hau, hau, hau.
Oj umyka cielątko
Oj umyka jagniątko
Oj umyka prosiaczek
A na końcu źrebaczek.
Hyc, hyc, hyc, hyc do mamy hyc.

- Rozmowa na temat treści piosenki.
- Przypinanie obrazków rodzin zwierząt np.: „kogut, kura, kurczątka”.
- Przeliczanie liczby zwierząt w rodzinach.
- Określanie wielkości: duże, średnie, małe.
- Ćwiczenia ortofoniczne: „Jak mówią te zwierzęta?”

II. Część właściwa:

- Oglądanie obrazków zwierząt w swoich domkach, skreślanie zwierząt nienależących do danej rodziny.
- Zabaw ruchowa: „Rodzice szukają swoich dzieci”. Nauczycielka zakład na głowy dzieci i rodziców opaski
z postaciami zwierząt: „kaczor, kaczka, kaczuszki”. Dzieci biegają swobodnie po sali na sygnał słowny: „Poszukajcie swoich rodziców’”, dzieci podchodzą do właściwych rodziców.

III. Część końcowa:

- Zagadka słowna: „Co, to za ptak?”

„Dziobek ma i skrzydła dwa,
woła dzieci: kwa, kwa, kwa.”

- Śpiew piosenki: „Kaczka dziwaczka”.
- „Kaczuszki” -praca według wzoru; wspólnie z rodzicami wykonanie prac plastycznych: łączenie ze sobą drobnych elementów za pomocą kleju.
- Zabawa z wykorzystaniem chusty Klanzy: „Kaczuszki pływają po stawie”. Wspólna zabawa dzieci z rodzicami.( Wykonane kaczki kładziemy na chustę.)
- Podziękowanie rodzicom i dzieciom za wspólna zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.