SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ PROWADZONEJ
W GRUPIE DZIECI 6 – LETNICH
Temat: ,,Zwierzęta z wiejskiego podwórka”
Zaproszeni goście: pani dyrektor, nauczycielki z grupy I, IV, VI
Opracowała i prowadziła: Elżbieta Zalewska
Cele ogólne:
- utrwalanie nazw i wyglądu wybranych zwierząt z wiejskiego podwórka
- kształtowanie gotowości do nauki czytania
- rozwijanie dyspozycji psychofizycznych niezbędnych do nabycia umiejętności pisania
- wyrażanie muzyki ruchem
Cele operacyjne:
- rozpoznaje swoje imię i imię innych dzieci z grupy
- układa z liter swoje imię i imię koleżanek i kolegów z grupy
- odróżnia pismo drukowane od pisma odręcznego
- kreśli w liniaturze linie będące elementami liter
- rysuje według wzoru
- rozpoznaje lewą i prawa stronę swojego ciała
- dzieli wyrazy na głoski i sylaby
- układa zdania i wyodrębnia w nich słowa
- rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta z wiejskiego podwórka
- nazywa dorosłe i młode zwierzęta żyjące na wsi
- rozpoznaje zwierzęta po głosie
- rozwiązuje zagadki słowne
- wykonuje improwizacje ruchowe do piosenek
Pomoce:
- wiersz T. M. Massalskiej ,,W gospodarstwie’’, zagadki słowne i słuchowe, ilustracje, piosenki: ,,Na wsi u babuni”, ,,Kurki trzy”, ,,Wiosna w błękitnej sukience”, nagranie ,,Taniec kurcząt w skorupkach” M. Musorgski, kolorowe paski bibuły, kijki ze wstążkami, kartoniki, wizytówki, koperty z literkami, torba, karta pracy, ołówek, kredki.
Metody:
- podające: pokaz, wiersz
- aktywizujące: impresje ruchowe i muzyczne
- praktyczne: samodzielne działanie dziecka
Przebieg:
1. Powitanie.
Wszyscy są.
Witam was.
Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty.
Raz, dwa, trzy.
2. Zabawy z wizytówkami:
* ,,Zabawa w kole” – rozdajemy wizytówki ,,na chybił trafił”; jedno dziecko pozostaje bez wizytówki i szuka swojego imienia. Bierze swoja kartkę koledze, który teraz musi znaleźć swoją i tak do końca.
* ,,Rozsypanka” – wizytówki ułożone są na dywanie, dzieci maszerują po sali, na sygnał stają przy najbliższej i podają imię.
* ,,Zabawa w listonosza” – jedno dziecko jest listonoszem, w torbie ma koperty z naklejoną wizytówką, czyta imiona i rozdaje je dzieciom.
* Ćwiczenia analityczno – syntetyczne: układanie imion z rozsypanki literowej.
Określanie, które pismo jest drukowane, a które odręczne.
3. Fantazje ruchowe do piosenki ,, Wiosna w błękitnej sukience”.
4. Wprowadzenie do tematu dnia - rozwiązywanie zagadek słownych, tworzenie własnej definicji pojęcia ,,Zwierzęta z wiejskiej zagrody”.
Co to za ptak? Choć się zielonej trawy naje
Pływa po stawie to jednak
i kwacze: kwak, kwak. białe mleko daje.
Nawet śpi w ostrogach Lubi owies, lubi siano,
Ten rycerz podwórka. rży i parska w stajni rano.
Rankiem budzi ludzi, Ciągnie ciężki wóz po szosie
W dzień czuwa przy kurkach. Wóz się toczy skrzypią osie.
Żywa pułapka na myszy, Biegam z dziećmi
Która chodzi, widzi, słyszy, głośno szczekam i pilnuje domu,
Nazwa z trzech liter się składa. Żeby tam ktoś obcy
Kto z was pierwszy odpowiada. nie wszedł po kryjomu.
Kim ja jestem, nie wiem, ale zgaduj, W chlewiku sobie mieszka
popatrz – mam korale. i trąca ryjkiem drzwi,
Po podwórku dumnie kroczę, gdy wchodzę do chlewika
jak się złoszczę to gulgoczę. To ona kwik, kwik, kwik.
5. Prezentacja wiersza T. M. Massalskiej ,,W gospodarstwie”.
W gospodarstwie
Pieje kogut już od świtu;
- Kukuryku! Kukuryku!
Kura do kurczaków żwawo
Gdacze: - W lewo!
Gdacze: - W prawo!
Kaczka kwacze: - Kwa! Kwa! Kwa!
Trzy kaczątka dziobem pcha.
Krowa muczy: - Mu! Mu! Mu!
Aż po prostu brak jej tchu.
Koń opędza się od much.
I rży głośno: - Jestem zuch!
Świnka chrumka: - Chrum! Chrum! Chrum!
Co za hałas! Co za szum!
Kot cichutko miauczy: - Miau!
A pies szczeka: - Hau1 Hau! Hau!
6. Ćwiczenia słuchowe - odgadywanie nazw zwierząt.
7. Zabawa przy piosence ,,Na wsi u babuni”.
8. Nazywanie dorosłych i młodych zwierząt.
9. Ćwiczenia słuchowe:
- podział wyrazów na głoski
- podział wyrazów na sylaby
- łączenie głosek i sylab w wyraz
10. Improwizacje ruchowe do piosenki ,, Kurki trzy”.
11. Układanie zdań, liczenie wyrazów.
12. Zabawa ,,Dopowiedz i zrób”
Nauczycielka mówi zdania, których zakończenia – słowa do rymu – dopowiadają dzieci. Wykonują również czynność, o której jest mowa w zdaniu.
Powiedz: prosię i podrap się po ......... ( nosie)
Powiedz: koń i wyciągnij do mnie ...... ( dłoń)
Powiedz: konie i dotknij się w ......... ( skronie)
Powiedz: krowy i dotknij palcem ....... ( głowy)
Powiedz: króliczki i nadmij ............. ( policzki)
Powiedz: kaczuszka i dotknij łokciem ...( brzuszka)
Powiedz: psy i klaśnij raz, ............... ( dwa, trzy)
13. Praca z karta zadaniową:
- rysowanie kurczaka według podanego wzoru, kolorowanie
- kreślenie w liniaturze linii będących elementami liter.
14. Zabawa ,,Kijki i wstążki:
- improwizacje ruchowe do utworu M. Musorgskiego ,,Taniec kurcząt w skorupkach” z wykorzystaniem kijków ze wstążkami
- nauczyciel prezentuje dzieciom ruchy kijka ze wstążką : przed sobą, ,ponad głową, nisko, dzieci naśladują nauczyciela
- dzieci biorą kijek w prawą rękę, kreślą kształty: koła, spirale; te same czynności wykonują lewą ręką.
15. Ewaluacja.